Győri Enikő a Szegénység Elleni Küzdelem Európai Évét lezáró tanácskozáson hangsúlyozta: „a szegények életének jobbra fordulása minden politika sikerességének feltétele és mércéje”.

Az európai uniós ügyekért felelős államtitkár kiemelte: a szegénység és az Európai Unió fogalma egyazon mondatban nem is olyan régen még idegenül hangzott. A jelenlegi gazdasági válság azonban a hagyományos szegénységet valós jelenséggé tette Európában, és nem csak a kelet-európai tagállamokban – ahol a társadalmi és népjóléti mutatók továbbra is jóval a nyugat-európai értékek alatt maradnak -, hanem a „régi” tagállammok is megérezték a gazdasági válság viharát.

Europa 2020: válasz a társadalompolitikai kihívásokra

Győri Enikő kiemelte: a magyar elnökségi félév alatt kezdődik el az Európa 2020 Stratégia megvalósítása, amely összetett társadalompolitikai célokat tartalmaz, szerves része a szegénység elleni küzdelem és az összetartozás erősítése is. A stratégia egyik kiemelt fontosságú, „zászlóshajó kezdeményezése” lesz a 2011-ben elfogadandó “Szegénység elleni platform” is. Ennek megfelelően az elnökség társadalompoltikai prioritásként határozta meg az olyan témákat, mint a romák problémáinak európai szintű kezelése vagy a gyermekszegénység leküzdése. Győri Enikő beszédében kiemelte: ennek a küzdelemnek a sikere, és nem ideológiai viták hoznák meg a valódi esélyegyenlőséget.

Új alapokon a gazdasági növekedés

Az államtitkár beszédében hangsúlyozta: az Európa 2020 stratégia végrehajtása nem lehetséges a hatékony, méltányos és átlátható verseny feltételeinek megteremtése és a még fennálló belső piaci akadályok lebontása nélkül. Ezért kell segíteni a munkahelyteremtés motorjának számító kis-és középvállalkozásokat, versenyképességük előmozdítását. Ezeknek a céloknak az érdekében a magyar elnökség a kohéziós politika és a közös agrárpolitka korszerűsítésének előmozdítására törekszik. Az Európa 2020 egyik legfontosabb célja, hogy új alapokon indítsa be a gazdasági növekedést, amelynek minden szempontból fenntarhatónak kell lennie, azaz a fellendülés hagyjon maga után kisebb ökológiai lábnyomot, a gazdasági növekedés forrása pedig ne annyira a hitel legyen, ne az utánunk következő nemzedékek terhére éljünk.

Középpontban az emberi tényező

Győri Enikő zárszóként leszögezte: januárban kezdődő magyar elnökség során egy erősebb Európáért munkálkodunk, az emberekkel a középpontban. Az uniós ügyekért felelős államtitkár hozzátette, a gazdasági válságra adott válasz nem lehet a be- és elzárkózás, hanem csak a szolidaritás, a kohézió, az egymás felé fordulás nemzetek és polgáraik között. Mert egyetlen lánc sem lehet erősebb, mint a leggyengébb szeme.

(kulugyminiszterium.hu)