Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyi államtitkára munkavacsorán látta vendégül a jelenlegi és a következő elnökségi trió európai ügyekért felelős államtitkárait 2011. június 1-én Budapesten. A találkozó a két trióelnökség közötti átadás-átvétel előkészítését szolgálta.

A leköszönő spanyol-belga-magyar elnökségi trió „kulisszatitkokat’” adott át a következő lengyel-dán-ciprusi triónak, elsősorban az egyes uniós intézményekkel való mindennapi együttműködés tapasztalatairól. A találkozón részletesen áttekintették az Európai Parlament és a Tanács között fennálló vitás ügyeket és a továbblépés lehetséges irányait. A magyar elnökség parlamentbarát gyakorlatát elismerve, a lengyel államtitkár is fontosnak mondta az EP-vel való együttműködést, és erre a lengyel elnökség is kiemelt figyelmet fog fordítani.

Fontos téma volt a schengeni rendszer reformja. A hat államtitkár egyetértett abban, hogy a legfontosabb megőrizni a személyek szabad mozgását mint az Unió egyik legfontosabb vívmányát. Ebből a célból hatékonyabban kell használni a meglévő eszközöket, így javítani kell az EU külső határainak védelmét. A belső határellenőrzés visszaállítására kizárólag különleges helyzetben, ideiglenesen kerülhet sor, szögezték le az államtitkárok.

A hat tagállam képviselői szerint a Bel- és Igazságügyi Tanács június 9-i ülésén ki kell mondani, hogy Románia és Bulgária technikailag felkészült a schengeni övezethez való csatlakozásra, a két ország felvételének kérdésére pedig szeptemberben vissza kell térni.

A megbeszélésen hangsúlyozták, hogy a leköszönő elnökségi trió az EU bővítését támogatta, és sokat tett a bővítéspolitika továbblendítéséért. Kiemelték, hogy a következő trió is bővítéspárti lesz, és a figyelem középpontjában kívánja tartani az új országok felvételének kérdését.

Az államtitkárok egyetértettek abban, hogy a következő trió nagy feladata lesz a gazdasági unió megszilárdítása. A leköszönő trió legnagyobb eredményének minősítették a gazdasági kormányzás reformjának kidolgozását. Egyetértettek abban, hogy ezt a következő triónak konszolidálnia kell.

Abban is egyetértés volt, hogy a következő három elnökségnek erősítenie kell az EU külpolitikai fellépését, hogy az Unió láthatóbbá váljék a külkapcsolatokban.

A két trió a következő dossziékat tekintette át: az európai gazdasági kormányzás, az egységes piac, az európai szabadalom, a pénzügyi szolgáltatások és adózási ügyek, a kisvállalkozási intézkedéscsomag, a génmódosított szervezetek (GMO), az euromatrica, a közlekedési fehér könyv, a dekarbonizációs ütemterv, az atomerőművi stressztesztek, a nukleáris hulladékok kezelése, a vízgazdálkodás szerepe az EU nemzetközi fejlesztési politikájában és a Duna-régiós stratégia, a schengeni rendszer felülvizsgálata, a migráció és a menekültügy, Horvátország csatlakozása.

A Spanyolország, Belgium és Magyarország alkotta trióelnökség munkája 2010. január 1-jén, a spanyol elnökség első napjával indult. A hosszú távú tervezést szolgáló együttműködés ugyanakkor már jóval korábban megkezdődött: a spanyol-belga-magyar trió Európa-ügyi államtitkárai 2008 óta rendszeresen találkoznak, 2009-ben elkészült a trióprogram.

A két trió államtikárainak vacsorája után másnap, 2011. június 2-án Győri Enikő külön kétoldalú megbeszélést folytatott lengyel partnerével, Mikolaj Dowgielewicz-csel az elnökség július 1-i átadásáról-átvételéről.

(eu2011.hu)