Győri Enikő az M1 Az Este című műsorának vendége volt 2014. január 8-án. Az interjú leirata.

Mv: Jó estét kívánok. A külügyi államtitkár szerint nehéz év vár az unióra a májusi Európai Parlamenti választások miatt. De Győri Enikő lehetséges sikerekről is beszélt. Az uniós ügyekért felelős államtitkár szerint ugyan szigorúbbak lesznek a pénzfelhasználás feltételei, de a következő hatéves pénzügyi keretben bőségesen elegendő uniós forrás áll Magyarország rendelkezésére. Az este vendége Győri Enikő külügyi államtitkár. Köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat. Jó estét kívánok.

Győri Enikő, államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok.

Mv: Miért lesz az Uniónak nehéz a választás éve? Azt gondolná az ember, hogy nem a választások miatt van nehéz helyzetben az Unió. Az eurózóna válságban van, munkahely az hol itt, hol ott...

Győri Enikő: Pontosan erről van szó. Az a kérdés, hogy amikor sok intézményi változás van, fel kell állnia egy teljesen új Európai Parlamentnek a május végi választások után. Sok pozíció megüresedik az év során, európai bizottsági elnököt, európai tanácsi elnököt is kell jelölni, új biztonság- és külpolitikai főképviselőt... Akkor vajon mennyi figyelem tud maradni a legfontosabbra? Arra, hogy legyen elegendő munkahely, végre beinduljon a növekedés. Azt gondolom, hogy az eurózóna válságán azért már részben túl vagyunk, ami a pénzügyi részét illeti. De pontosan amikről az előbb beszéltem, ott még nagyon súlyos problémák vannak. Hát, mi arra fogunk törekedni, hogy a figyelem ezekre a kérdésekre koncentrálódjon idén is.

Mv: Ugye a brit miniszterelnök robbantotta a munkavállalókkal kapcsolatos polémiát. Kapott is érte hideget, meleget. Most éppen visszakozik, de Németországban viszont tárcaközi bizottság alakul, hogy megvizsgálja a külföldi munkavállalók ügyét. Ez tematikus téma lesz a választáson?

Győri Enikő: Azt gondolom, hogy igen. Úgy tűnik, hogy többeknek csípi a szemét az, hogy a munkaerő az szabadon áramlik az Európai Unióban. Mi nagyon gyorsan reagáltunk, a visegrádi országok külügyminiszterei már november végén kiadtak egy közös állásfoglalást, amelyben elmondtuk, hogy azért nézzük meg a számokat. Mielőtt vádaskodunk. És azért egyértelműen ezek a számok azt mutatják, hogy ami a közép-európai munkaerőt illeti, abból a nyugat-európai országoknak inkább nyereségük van, mint veszteségük.

Mv: Ez minőségi munkaerő egyébként?

Győri Enikő: Vegyes. De általában akik tőlünk is kimennek, azok egy konkrét munkára mennek, és semmiképp nem arról van szó, hogy a brit szociális rendszeren élősködnének. A jelenlegi jogszabályok is lehetővé teszik, hogy a visszaéléseket kiszűrjék. Ez ellen nekünk semmi kifogásunk nincsen. De azért az, hogy vádaskodjunk, és azt mondjuk, hogy ezt a szabadságot ezt nem kellene engedni a jövőben, akkor azért az nem egy jóízű vita. Pláne, hogyha az adatok egészen mást mutatnak.

Mv: Az a furcsa egyébként, hogy olyan témát dobtak be most az európai közbeszédbe, ami tulajdonképpen igazából a szélsőséges pártoknak a vesszőparipája szokott lenni. Ha ez tematikává válik, vagy fő tematikává válik, annak azért lehetnek nem várt következményei a választáson.

Győri Enikő: Ez így van. Amikor válság van egy övezetben, és az Európai Unió ebből még lábalt ki 2008 óta, azért az már nagyon hosszú idő, hát most már hosszabb idő, mint az 1929-33-as nagy világgazdasági válság, akkor egyértelmű, hogy ezek a kérdések jobban előtérbe kerülnek. A számok azt mutatják, hogy a harmadik országban volt, tehát az Unión kívülről érkezőkkel van leginkább probléma például Nagy-Britanniában, tehát közel sem arról van szó, hogy a lengyel, vagy a magyar munkavállalók jelentenék a fő problémát. Mégis a közbeszéd ebbe az irányba megy el. Azt látjuk, a mérések ezt mutatják, hogy bizony a szélsőséges, euroszkeptikus pártok azok, amelyek előre törnek. Ez válság idején nem meglepő. No, de hát azért mindenkinek el kell gondolkodnia, hogy valóban megfelelő válaszokat hoztak-e a kormányok, meg az uniós intézmények az elmúlt időszakban. A válságkezelés európai módja az volt-e az egyetlen üdvözítő. Ugye mi magyarok más utat választottunk. Nem mindenben követtük a receptet, osztottuk a célokat, fiskális konszolidáció, nem élünk a jövő generációknak a költségére, vissza kell fogni a kiadásokat úgy, hogy egyébként közben ne veszélyeztessük a növekedést, meg a munkahelyteremtést. Úgy tűnik, hogy ez a mi külön utasságunk, legalábbis a számok most egyértelműen ezt mutatják, ezek értelmesek voltak, megérték. Az, hogy kikerültünk a túlzottdeficit-eljárás alól másik öt országgal egyetemben, az azt mutatja, hogy igenis ennek van létjogosultsága ennek a politikának. Azért hogyha megnézzük, a kritikák is azért szépen elcsendesedtek e téren. A számok azok önmagukért beszélnek.

Mv: Hát, legalábbis az Európán belüli nyugati–keleti viszonylatban. De Dél-Európában, Európa déli részén továbbra is óriási gondok vannak.

Győri Enikő: Én most Magyarországról beszéltem, ott pedig, hát ugye ott volt egy előírt recept, amit ugye programországok voltak, ez azt jelenti, hogy őket ki kellett segíteni. Ne felejtsük el, hogy Magyarországot kellett 2008-ban először kisegíteni pénzügyileg az IMF, illetve az Európai Unió forrásokat adott azért, hogy ne legyen csőd. De utána a dél-európai országok közül, hát van, aki könnyebben, van, aki nehezebben küzd meg a válsággal, de...

Mv: A nagyon elégedetlen országok, államtitkár asszony, azok megboríthatják a politikai palettát, vagy a szokásos politikai erő egyensúlyt az európai unió parlamentjében?

Győri Enikő: Vegyes a kép. Ugye Görögországban, ahol talán a legsúlyosabbnak tűntek a problémák, ott nagykoalíció van ebben a pillanatban. A szélsőséges pártok kívülről beszélnek, na de hát van azért egy komoly támogatottságuk. Franciaországban, amelyik nincs program alatt, vannak gondjaik, ott azt látjuk, hogy a nemzeti front ugyan kicsit finomított a korábbi politikai vonalán, de ők most nagyon népszerűek. És márpedig ők kimondottan euroszkeptikusok. Tehát azért az európai választásoknak komoly tétjük van, hogy az úgynevezett protest szavazatokat begyűjtő szélsőségeseket akarják az európaiak pozícióba juttatni, vagy a középpártokat. Erről fog szólni a májusi választás.

Mv: Államtitkár asszony, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat.

Győri Enikő: Köszönöm a meghívást.

(Külügyminisztérium)