Győri Enikő államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című adásában Rui Tavares EP képviselő jelentéséről beszélt 2013. május 8-án.
Mv: Kilátásba helyezné a hetedik cikkely szerinti eljárást az Európai Parlament legfrissebb, most bemutatott jelentése. Köszöntöm Győri Enikő, uniós ügyekért felelős államtitkárt. Államtitkár asszony, hogyha végig nézem ezt a jelentést, akkor nem igazán lehet eldönteni belőle, hogy mit szeretnének ezzel a jelentéssel. Ajánlásokat fogalmaz meg Magyarország számára, de ezek az ajánlások pontosan olyan passzusokra, olyan törvényekre vonatkoznak, amelynek a visszavonása, hogyha megtörténik, akkor az olyan, mint hogyha a kormánynak a saját programját kellene visszavonnia. Ön szerint mi a célja ennek a jelentésnek?
Győri Enikő: Én is azt gondolom, hogy ez egy nagyon súlyos dokumentum. Rui Tavares egy portugál, eredetileg a kommunista pártból indult, jelenleg a zöldek színeiben futó európai parlamenti képviselő. Ő eddig öt munkadokumentumot készített, és véglegesítette az összegző jelentését. Ebben ő valóban ajánlásokat fogalmaz meg a magyar kormánynak. A dokumentum első része nagy sok ténybeli tévedést, csúsztatást tartalmaz, megfogalmaz olyan tendenciákat, amelyeket semmilyen érvvel nem tud alátámasztani, utána pedig olyan precedens nélküli ajánlásokat fogalmaz meg, amelyekre sem az Európai Parlament, sem az Európai Unió történetében még soha nem volt példa. Ez egy közvetlen beavatkozás olyan ügyekbe, amelyek nem európai uniós kompetenciák. Az Európai Unió számunkra nem arról szól, hogy Brüsszelben döntenek arról, hogy milyen legyen a magyar alkotmány, hogyan működjön Magyarországon mondjuk a kormány, vagy az Alkotmánybíróság, vagy az Országgyűlés. Mi az európai értékekben és az európai elvekben hiszünk, a magyar alkotmány ezeket tükrözi, ezek számunkra fontosak, és nagyon fontos számunkra az is, hogy az Európai Uniónak senki ne akarja megváltoztatni a karakterét.
Mv: Bocsánat, hogy a szavába vágok, de ez egy fontos dolog, amit felvetett, hogy ne akarják megváltoztatni az Európai Unió karakterét. Márpedig láthatóan meg kellene, mert például ebben az ügyben, hogyha azt mondjuk...
Győri Enikő: Én azt gondolom, hogy 27 alkotmányos valóság él együtt, nagyon eltérőek vagyunk mind a 27-en, ez adja a gazdagságát Európának, az Európai Uniónak egy erőforrása, kreativitás forrása, ne akarjuk ezt a sokféleséget felszámolni. Vannak közös európai szabályok, ezeket be kell tartani, mi is azon vagyunk. Elfogadjuk, hogyha valaki úgy ítéli meg, az erre feljogosult szerv, amelyik az Európai Bizottság, hogy mondjuk bizonyos magyar intézkedések szembe mennek európai szabályokkal, beszéljünk róla, ha kell, javítsuk ki. Ez megtörtént az elmúlt időszakban, erre most is készek vagyunk. Tavares úr a jelentésében olyan ajánlásokat fogalmaz meg, például a magyar Alkotmánybíróság hatáskörét illetően, ami hát példa nélküli. Az Európai Unióban van olyan ország, ahol nincs alkotmány, vannak olyan tagállamok, ahol nincsen alkotmánybíróság. Ahol van alkotmánybíróság, ott pedig minden ország fejlődéséből következően, nagyon eltérő hatáskörrel rendelkeznek ezek az alkotmánybíróságok. Én sose venném magamnak a bátorságot, hogy egy országnak az alkotmányos helyzetét, alkotmányos intézményeit valamilyen szempontból kritizálni merjem. Én azt gondolom, hogy itt Tavares úr rossz pályára tévedt, nemcsak rossz, hanem veszélyes pályára terelné az Európai Uniót. Azt gondolom, hogy az az együttműködés, amely megvan a tagállamok között, nagyon súlyosan sérülne, és teljesen utat tévesztene az Európai Unió, hogyha ilyen pályára tévedne. De én abban bízom, hogy azért a józan ész győzedelmeskedni fog, és még abban is bízom, hogy az európai parlamenti jelentés sem marad így, ahogy ebben a pillanatban kinéz, meg lehet győzni az európai parlamenti képviselőket, hogy ez árt az egész Európai Uniónak.
Mv: Akkor itt jön Magyarországnak a feladata, hogy hogyan lehet ezekre a választ megadni.
Győri Enikő: A jövő héten készülök Brüsszelbe, én készek állok akár sok óra terjedelemben is végig menni az egész jelentésen, minden egyes pontján. Minden egyes pontjához mi mellékelni fogjuk a valóságot, a tényeket, ahogy megtettük ezt korábban. Hát sajnos úgy látom, hogy ez nem jelenik meg ebben a munkadokumentumban. Ne felejtsük el, hogy az Európai Parlament egy politikai testület, ne felejtsük el, hogy egy év múlva európai parlamenti választások lesznek, ne felejtsük el, hogy a baloldali pártok kihasználják az alkalmat, hogy Magyarország példáján keresztül azt bizonyítsák be, hogy a néppárt az nem figyel oda az európai értékekre és az európai demokráciára, Magyarországot támadva az Európai Néppártot támadják. Tehát a politikai szándékok azok teljesen egyértelműek, úgyhogy nagy várakozásaim nincsenek, de ezt a munkát mi el fogjuk végezni, én Tavares úron kívül minden frakció, ehhez a bizottsághoz tartozó kompetens tagjával találkozni fogok, ezt eddig is megtettem, ezt a munkát folytatom. Az európai parlamenti képviselőink, azt remélem, hogy nemcsak a néppárthoz tartozó képviselők, hanem a szocialista képviselők is partnerek lesznek ebben a munkában. Én azt gondolom, hogy nekik sem származik abból előnyük, hogyha Magyarországot ilyen lehetetlen helyzetbe fogják.
Mv: Győri Enikő, uniós ügyekért felelős államtitkárral beszélgettem az előző percekben.
(Külügyminisztérium)