December 5-én az önkéntesség napján tartott beszédet Győri Enikő a Külügyminisztérium EU ügyekért felelős államtitkára a Szépművészeti Múzeumban. Szó szerinti leirat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Dec. 5. az önkéntesség napja.

A jövő év az önkéntesség európai éve az Európai Unióban. A magyar soros elnökséggel egy napon induló év önmagában is kiváló alkalmat biztosít arra, hogy Európában bemutassuk azt az értékteremtő, nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló, folyamatos önkéntes tevékenységet, amely hazánk civil szervezeteire, az egyházakra és az egyénekre is jellemző.

Másrészt arra is jó alkalmat teremt, hogy egy európai uniós kezdeményezésbe közvetlenül is bekapcsolódhasson mindenki, aki bármilyen formában, szeretetből, a másokon segíteni akarás vagy a tudás vágyával a meghirdetendő programjainkhoz kapcsolódik.

Az Unió célja, hogy az önkéntes munka elismert tevékenység legyen, s hogy ennek értéke, fontossága közismertté váljon. A mi célunk, hogy ezt egyrészt itthon is megvalósítsuk, másrészt, hogy az itthoni létező jó gyakorlatot külföldön is bemutassuk.

Így válik a soros magyar elnökség elválaszthatatlan részévé az önkéntesség éve, és az önkéntesség évének a soros elnökség.

A programba a gyermekektől a nemzetközi politikai és gazdasági élet szereplőiig mindenkit szeretnénk bevonni és tevékeny részessé tenni. Csak a két, most említett, egészen különböző rétegre hoznék egy-egy példát:

1. Jelenleg a Külügyminisztériumnak és az oktatással foglalkozó államtitkárságnak közös programjaként egy olyan pályázat eredményét várjuk, amelyben Magyarország minden egyes általános iskolás gyerekét megkértük: készítsen egy rajzot vagy egy idegen nyelvű szöveges üzenetet, amellyel üzen Európának, az azt képviselő, hazánkba látogató politikusoknak: mit is vár tőlük az elkövetkezendő fél év során. Reméljük, hogy a jövő hét végén a minisztérium postája annyira meg fog telni a beérkező rajzokkal, hogy majd alig győzzük válogatni, szortírozni és keretezni azokat, hogy átadhassuk a hozzánk látogató külföldieknek.

2. A másik, az üzleti, a politikai szféra bekapcsolására vonatkozó terveink közül most csak azt a konferenciát említem meg, amely elnyerte az Európai Bizottság „kiemelt esemény” minősítését, s amelyre 2011 áprilisában fog sor kerülni. Ezen az üzleti és politikai élet szereplőivel találkoznak majd az Európából hozzánk érkező civil szervezetek, hogy együtt alakítsák ki azt az új struktúrát, amelyben hatékonyan tudnak együttműködni az önkéntes munka, és annak megszervezése érdekében.

Ebben az országban az emberek a kommunizmus alatt elfelejtették, vagy meg sem tanulták, hogy érdekeiket szavakkal és tettekkel hogyan lehetne érvényre juttatni, illetve hogy közösséghez tartozni kényszer nélkül az igazi. Húsz év alatt sokat haladtunk e téren, de itt az idő, hogy még messzebbre jussunk.

Rengetegen vannak közöttünk, akik szabadidejüket másokra áldozzák: önként, ellenszolgáltatás nélkül, soha nem mérve azt a hozzáadott értéket, amely pedig még a GDP-ben is mérhető lenne.

Az Önkéntesség Éve alkalom arra, hogy azok, akik eddig aktívan nem vállaltak szerepet hazánk sorsának jobbra fordításán most megtehessék. Alkalom arra, hogy ne csak szemléljük, mások mit tesznek, hanem mind többen ébredjenek rá, nekik is tenniük kell. Azzal, amivel tudnak: a környezetük szebbé tételével, a szomszéd betegnek vásárlással, a ruhaosztásban való részvételben, és hosszan sorolhatnám.

Ez az év, illetve a magyar elnökség kiváló alkalom arra is, hogy akik eddig némán, nem láthatóan, a hétköznapok fáradságát leküzdve tettek környezetükért, szomszédjaikért, településükért, közösségükért, ezért megbecsülést és elismerést kaphassanak.

Ezért teremtjük meg a lehetőségét annak, hogy aki közkinccsé kívánja tenni, miféle önkéntes tevékenyéséget végez, az megtehesse egy honlapon, s a magyar elnökség önkéntességi rendezvényén majd részt vehessen. Erről Latorczai helyettes államtitkár úr szól majd.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Sok szó esik ma a gazdasági válságról. Kormányok, nemzetközi szervezetek és maga az Európai Unió keresi a válságból kivezető stratégiát, a helyes gazdaságpolitikát.

Van, aki a gazdasági növekedés ösztönzésében látja a megoldást, amely viszont további eladósodással jár; mások a fegyelmezett államháztartásra fogadnak, amely viszont nem ad lökést a fellendülésnek.

A gazdaságot tisztán gazdasági eszközökkel nem lehet meggyógyítani: emberi eszközök kellenek.

Egy új “new deal”-nek ebből kell kiindulnia, az embert kell a középpontba állítania.

A jövő félévi magyar elnökséget két üzenet: az emberi tényező és az erős Európa képe köré szervezzük.

Az önkéntesség éve mindkettővel összhangban van: Európa akkor lehet erős, ha szolidáris. Erős és szolidáris Európa nincs erős és szolidáris európai polgárok nélkül, akik erejüket, öntudatukat, méltóságukat a mások, vagy önmagukon túl mutató célok felé fordulásból, nagylelkűségből merítik.

(kulugyminiszterium.hu)