Én úgy látom, hogy kimondottan elvárják Brüsszelben, hogy legyen egy nagyon karakteres V4-es álláspont, hiszen szomszédokként mi sokkal jobban ismerjük Ukrajnát és még Oroszországot is – megkockáztatom – mint a tőlük távolabb eső országok – jelentette ki Győri Enikő uniós ügyekért felelős államtitkár a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában 2014. március 13-án.

Mv: Az ukrajnai helyzetet vitatták meg délután Budapesten a V4-ek külügyminiszterei és a német diplomácia vezetője. A tanácskozásról érkezett ide hozzánk a stúdióba Győri Enikő, európai uniós ügyekért felelős államtitkár, jó estét kívánok.

Győri Enikő, államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok.

Mv: És köszönjük szépen, hogy eljött hozzánk. Ugye egy komoly krízisről beszélhetünk Ukrajna esetében, mind gazdasági és mind biztonságpolitikai tekintetben. A mai tanácskozáson, a V4-ek mai tanácskozásán elsősorban melyik aspektusáról volt szó?

Győri Enikő: Diplomáciai nagyüzem van a világban az ukrán helyzet miatt. Diplomáciai nagyüzem volt ma Budapesten is. Az volt a feladatunk, hogy először is a négy külügyminiszter, a visegrádi országok külügyminiszterei egyeztessenek a legfrissebb fejleményekről, felkészüljenek a jövő hétfői Külügyi Tanács ülésére. Az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben találkoznak. Hétvégén népszavazás van a Krím félszigeten. A lehetséges kimenetelről, az esetleges válaszlépésekről egyeztettek, először saját körben. Ez a csoport, ez nagyon aktív, együttműködik és a német diplomácia is elismeri, hogy nagyon fontos volt mindaz, amit eddig, a magyar elnökség alatt, Martonyi János külügyminiszter vezetésével ezek az országok tettek és azért jött ma Steinmeier német külügyminiszter is ide, hogy megismertesse a német álláspontot velünk, illetve mi is elmondhassuk, hogy itt az elismerten a legerősebben kitett országok az ukrán krízis hatásainak, elmondjuk, hogy mit szeretnénk, mit nem szeretnénk és hogyan léphetünk együtt.

Mv: Akkor tegye már meg, legyen kedves, hogy elmondja most a nézőknek is, ugye egyrészt azt, hogy a V4-ek álláspontja mennyire egységes ebben a kérdésben, mi a lényege és a német álláspont ehhez képest micsoda.

Győri Enikő: Ma is teljesen egyértelmű volt, hogy ez a négy ország, ez egy hangon beszél. Nem esik nehezünkre. Az Unióban nem mindig könnyű megtalálni az összhangot 28 ország között, ennek a négy országnak a jelenlegi helyzetben nincs ilyen problémája. Nagyon egyértelműen úgy gondoljuk, hogy egy agresszió történt Ukrajnával szemben, a szomszédunkkal szemben. Ott egy forradalmi helyzet volt, van egy új kormány – ezt mi elismerjük. Azt szeretnénk, hogyha az Európai Unió minél gyorsabban és minél szorosabbra fűzné a szálakat ezzel az új hatalommal, minél előbb alá kellene írni a társulási szerződést, amit mi már novemberben, sőt, már azt megelőzően is szerettünk volna. Mindig is azt gondoltuk, hogy az európai perspektíva megadásával stabilizálni tudjuk Ukrajnát. Sértette Oroszország Ukrajna területi integritását, ez nem maradhat válasz nélkül. Erről egyébként a múlt héten döntöttek a tagállamok állam- és kormányfői, Orbán Viktor is részt vett azon az ülésen. Szankciósorozatot helyeztek kilátásba. Most arról folyt az egyeztetés, hogy hova kell eljutnunk. Hát erről természetesen a döntés a hétfői Külügyi Tanácson születik és én úgy láttam – ahogy eddig a korábbi miniszterelnöki, külügyminiszteri visegrádi négyes nyilatkozatok is mutatták – hogy teljesen egységesen látjuk, amiket az előbb elmondtam, ezeket a pontokat osztották a szomszédaink is.

Mv: De vannak az uniós szankciók. Milyen hatással lehetnek ugye Magyarországra és a V4-ek-re? Mert azért minket érintenének ezek a leghátrányosabban, legalábbis a legérzékenyebben – fogalmazzunk így.

Győri Enikő: Ez így van, ezért kell nagyon óvatosan bánni minden egyes lépéssel. Azt kell néznünk, nemcsak azt, hogy kinek mennyire fáj, hanem az a szankció, az mennyire segít a megoldásban. Na, ennek folyik az elemzése is. Itt Németország is egy nagyon karakteres politikát képvisel. Volt Steinmeier külügyminiszter úrnak sajtótájékoztatón egy nagyon fontos mondata. Azt mondta, hogy el kell ismerni, hogy a Visegrádi országok – beleértve Magyarországot is – a válságnak egyik leginkább kitett ország, illetve ez a négy ország, ez megszenvedi minden lehetséges, illetve jelenlegi következményét ennek a hidegháborús helyzetnek. De ez nemcsak ennek a négy országnak a problémája, hanem ez európai probléma. Tehát akármi történik, van, létezik.

Mv: Igen, de milyen eszközeink vannak, mennyire erős a V4-ek, hogy a saját álláspontjukat az Unión belül is tudják érvényesíteni itt a szankciók tekintetében?

Győri Enikő: Megvan az erő, megvan ehhez az erő. A V4-ek szinte elsőként mentek Ukrajnába, még a legforróbb napokban. Én úgy látom, hogy kimondottan elvárják Brüsszelben, hogy legyen egy nagyon karakteres V4-es álláspont, hiszen szomszédokként mi sokkal jobban ismerjük Ukrajnát és még Oroszországot is – megkockáztatom – mint a tőlük távolabb eső országok. Van egy hármas lépcső a szankciók tekintetében. Az elsőt már megléptük, a folyamatban lévő tárgyalások leálltak. A G8-as csúcs egyelőre, azoknak az előkészületei felfüggesztve. Az, hogy most következzen a bizonyos, akik a válságot okozzák, azon személyeknek az Unióba való beutazási tilalma, illetve az ő külföldön lévő vagyonukhoz a hozzáférésnek a letiltása, ez egy következő lépcsőfok. A gazdasági szankciók, az pedig egy harmadik lépcsőfok.

Mv: Ez érintene minket nagyon.

Győri Enikő: Nagyon ésszerűen kell eljárnunk, mérlegelni, de mondom, ez egy fontos mondat volt, a mi problémánk az egész Európai Unió problémája.

Mv: A kárpátaljai magyarok helyzete szóba került-e? Ugye tudjuk, hogy nemzeti ünnepünk előtt ismét felgyújtották a vereckei Honfoglalás emlékművet. A helyi hatalom egyértelműen azt mondja, hogy itt egy provokáció történt. Akkor itt van a nyelvtörvény kérdése. Tehát az anyaország hogy tudja segíteni a kárpátaljai magyarokat?

Győri Enikő: Nekünk az egyik szemünk mindig a kárpátaljai magyarságon van, akármit teszünk, lépünk, mindig úgy tesszük, hogy az ő sorsukat figyeljük és az ő sorsukat próbáljuk jobbra fordítani. Nagyon nehéz a helyzet, tehát azért egy magyar emlékmű elleni agresszió, az a magyarok elleni agresszió. Ma az ukrán külügyminiszter-helyettes felhívta a külügyminisztériumunkat, elnézést kért és megígérte, hogy mindent elkövetnek a bűnösök utolérése érdekében. Egyébként a helyi közösségek, nemzetiségre való tekintet nélkül, már összefogtak, folyik az emlékműnek a megtisztítása. Én már láttam erről fényképeket. Ugye nagyon csúnyán megégett, de ezzel most dolgoznak, úgyhogy én úgy látom, hogy ott a helyiek, azok azon vannak, hogy ilyen szégyenfolt, hiszen ez mindegyikőjükön, az egész kárpátaljai lakosságon egy szégyenfolt, hogy egy ilyen előfordulhat.  De mondom, mind a kijevi jelenlegi vezetésen látom az elszántságot és az elkötelezettséget, hogy ilyenek ne legyenek. Sajnos, még vannak. Mi is odafigyelünk, de szerencsére a jelenlegi helyi és kijevi vezetés is odafigyel erre.

Mv: Köszönöm szépen a beszélgetést.

Győri Enikő: Én is köszönöm.

(Külügyminisztérium)