Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, Peter Vágner, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója, Szilágyiné Bátorfi Edit, Magyarország V4 Nemzeti Koordinátora és Jiří Sýkora, az Alap tájékoztatásért felelős koordinátora tájékoztatták a civilszférát és a sajtót a Nemzetközi Visegrádi Alap pályázati lehetőségeiről. A Külügyminisztériumban megrendezett eseményen mintegy kétszáz civil szervezet képviseltette magát. Az összesen 6 millió eurós alaphoz idéntől egyszerűbben lehet pályázni, többek közt tudományos és kulturális projektekkel.
„A visegrádi csoport a közép-európai térség országai közötti együttműködés egyetlen látványos szervezeti kerete jelenleg, ezért kifelé is meg kell mutatni az életképességét” – mondta Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a Nemzetközi Visegrádi Alap pályázati lehetőségeiről tartott tájékoztatón. Prőhle Gergely kiemelte: a V4 országai viszonylag kis államok, amelyeknek ezért össze kell hangolniuk az érdekeiket, és közösen kell fellépniük bizonyos ügyekben. „A visegrádi országok együttműködése húszéves múltra tekint vissza, és elég ritka a nemzetközi világban, hogy egy együttműködés ennyire jó állapotban legyen egy ilyen fordulatos időszak után” – tette hozzá, megjegyezve, a sikert az is tanúsítja, hogy több más ország igyekszik csatlakozni vagy együttműködni a V4-ekkel egyes kérdésekben. „Az úgynevezett Visegrád+ kezdeményezés más országok előtt is nyitva áll, mivel a közép-európai identitás túlmutat a V4-en” – mondta Prőhle Gergely.
A pályázati lehetőségekkel összefüggésben Prőhle Gergely elmondta, kezdetben a visegrádi együttműködésben résztvevők „jobbra számítottak az egyes országok állapotát és – egyebek mellett – a civil szféra finanszírozottságát illetően”. Hozzátette, hogy a pályázati lehetőségek fontos biztatást jelentenek, egyúttal mutatják az állam elkötelezettségét is. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a visegrádi országok együttműködésének alapja a közös projektek megvalósulása, hiszen ezáltal a V4 is ismertebbé válik.
Petr Vágner, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója a tájékoztatón kifejtette: a több mint tíz éve fennálló intézmény eddigi működése alatt megközelítőleg háromezer projektet finanszírozott és több mint ezer ösztöndíjast támogatott. A projektek fele a kulturális együttműködés erősítésére irányul, emellett lényeges cél még a kooperáció a tudományos kutatások (18 százalék) és az oktatás (13 százalék) területén, továbbá a fiatalok csereprogramjai (11 százalék) és a határokon átnyúló együttműködés (6 százalék) – mondta az igazgató. Petr Vágner hangsúlyozta, hogy a projektekben legalább három visegrádi országból kell részt venniük partnereknek, s hogy a pályázatokra elsősorban civil szervezetek, önkormányzatok, iskolák, vállalatok és magánszemélyek jelentkezhetnek.
Jiri Sykora, a V4 PR-koordinátora elmondta: az egyik leggyakoribb hiba, hogy nincs tényleges együttműködés a különböző országokból származó partnerek között, és valójában szinte sosem találkoznak.
A Nemzetközi Visegrádi Alapot 2000 júniusában hozták létre a V4 országai, ez az együttműködés egyetlen intézménye, székhelye Pozsonyban van. A támogatásokhoz rendelkezésre álló keret jelenleg hatmillió euró, ez a négy ország külügyminisztériumainak egyenlő arányú hozzájárulásából áll össze. Az alap elnökségét ebben az évben Magyarország látja el.
(kormany.hu)