Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára és Gulyás Gergely országgyűlési képviselő 2011. június 22-én sajtótájékoztatót tartott a Külügyminisztériumban a Velencei Bizottság hivatalosan közétett véleményéről.

A helyettes államtitkár kijelentette: a bizottság véleménye egyértelmű azt illetően, hogy az alaptörvénynek nincs „extraterritoriális jellege”, és jogos, hogy a magyar kormány felelősséget szeretne vállalni a határon túli magyarokért. Prőhle Gergely rámutatott, hogy a Velencei Bizottság álláspontja szerint Magyarország továbbra is jól működő parlamentáris demokrácia marad, és nem sérül a jogállamiság az új alaptörvény hatálybalépésével.

A Velencei Bizottság az új magyar alaptörvényről készített véleményében üdvözölte a törekvést, hogy a magyar alkotmányos rendet összhangba hozzák a közös európai demokratikus értékekkel és előírásokkal.

Prőhle Gergely hozzátette, hogy kritikai megállapítások is vannak az állásfoglalásban, de ezek végén mindig az szerepel, hogy a gyakorlati megvalósulás a döntő. A magyar diplomácia több szempontból figyelembe veszi, tiszteletben tartja az állásfoglalást, és készen áll a konzultációra, ahogyan eddig is – mondta.

Gulyás Gergely kiemelte: alapjában véve kedvező a bizottság állásfoglalása, de vannak a dokumentumban olyan állítások, amelyeket a nem tud elfogadni. A képviselő úgy vélte, egy ilyen részletes dokumentumnál természetes is, hogy egyes megállapításokkal nem értenek egyet. Ugyanakkor hangsúlyozta, a bizottság állásfoglalása egyértelmű: Magyarország hatalommegosztáson alapuló demokratikus jogállam lesz az alaptörvény életbelépése után is.

A vitatott részletekkel kapcsolatban megjegyezte: korábban 28 területen volt szükség kétharmados törvényre, az új alaptörvény azonban csak 26 ilyen területet határoz meg.

Prőhle Gergely államtitkár kifejtette: folyamatos a konzultáció Szlovákiával a kisebbségeket illetően. Egyértelmű, hogy a külhonban élő kisebbségekért elsősorban az az ország felelős, amelyben élnek, de egyik nemzetközi dokumentum sem vitatja, hogy az anyaország is vállalhat értük felelősséget – közölte.

Gulyás Gergely országgyűlési képviselő hozzátette: a bizottság üdvözölte, hogy márciusi ajánlásait figyelembe vette Magyarország az alaptörvény kidolgozásánál.

(kormany.hu)