Több területen is együttműködhet Hollandia a visegrádi csoport országaival, így a keleti partnerség kezdeményezés ügyében és a romakérdésben is - mondta Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára hollandiai tárgyalásai után az MTI-nek.

A helyettes államtitkár elmondta: találkozott Robert de Groot külügyminisztériumi főigazgatóval, akinek beszámolt a V4 (Lengyelország, Csehország, Magyarország és Szlovákia) és a Nyugat-Balkán külügyminisztereinek legutóbbi, gödöllői találkozójáról. Hollandia nagy mértékben hozzájárul a Visegrádi Alap keleti partnerséggel kapcsolatos akcióihoz, az alapot 2,5 millió euróval támogatja. Ezért Prőhle Gergely tárgyalópartnerének azt is elmondta, hogy a visegrádi országok úgy döntöttek, megemelik befizetéseiket az alapba, mivel azt nagyon hasznos eszköznek tartják a nemzetközi kapcsolatok építésében.

Robert de Groot felvetette: "a romakérdés egyre égetőbbé válik" Nyugat-Európában, ezért ebben az ügyben is együttműködhetnének a Visegrádi Alappal.

Prőhle Gergely találkozott Jan Peter Balkenende volt holland miniszterelnökkel is, akinek szoros kapcsolatai vannak Magyarországgal. Mivel a korábbi holland kormányfő az Ernst and Young pénzügyi tanácsadócég hollandiai vezetője, elsősorban arról egyeztettek, hogy miként lehetne a holland befektetői kedvet serkenteni és elkerülni a magyar belpolitikai helyzettel kapcsolatos félreértéseket, amelyek megjelennek a holland médiában - mondta el Prőhle Gergely.

A helyettes államtitkár megbeszélést folytatott Frits Bolkestein volt holland belső piaci biztossal, a jelenleg kormányzó VVD párt korábbi elnökével is. Vele arról tárgyaltak, hogy milyen hatása lenne az EU-ra, ha a következő európai parlamenti (EP-) választásokon a szélsőséges pártok megerősödnének. Frits Bolkestein úgy vélte, hogy jelentős változásra van szükség az Európai Bizottság és az EP működésében, erősíteni kell a legitimitásukat - számolt be a találkozóról Prőhle Gergely.

A diplomata találkozott továbbá Astrid Thorsszal, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosával, vele elsősorban a magyar romapolitika fő irányairól és a határon túli magyarok helyzetéről tárgyalt.

Prőhle Gergely hangsúlyozta: megbeszélésein hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaságpolitika, a foglalkoztatottság növelése, az adósságcsökkentés, a költségvetési konszolidáció és a munkaalapú társadalom megteremtése mind olyan elvek, amelyek "az Európai Unió északi, sikeres országaiban is már nagyon régen polgárjogot nyertek". Miközben több dolgot "Magyarországgal kapcsolatban kritizálnak, van egy alapvető érdekközösség, ami egyébként a jövendő Európájáról való gondolkodásban összeköti ezeket az országokat", és ezt kell tudatosítani "a felszínen zajló politikai vitákkal" szemben - emelte ki a helyettes államtitkár.

(MTI/Külügyminisztérium)