Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium EU kétoldalú kapcsolatokért, sajtóért és kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg a XX. század eleji magyar modernizmus éllovasainak, a Nyolcak művészcsoport grafikai munkáiból álló kiállítását a bécsi Collegium Hungaricumban 2012. szeptember 26-án.

A helyettes államtitkár a megnyitón elmondott beszédében kiemelte, hogy a modernizmus és a tradíciók egymáshoz való viszonya a XX. század egyik kulcskérdése volt, és ma is szerte a világban sokat tárgyalt kérdés. Rámutatott, hogy termékeny kulturális kölcsönhatás volt Magyarország és Európa között a Nyolcak működésének idején. "A modernhez és az európai áramlatokhoz való viszony meghatározta a gondolkodást. Ez ma is így van. Nem áll egymással ellentmondásban az európai kultúra és a nemzeti kultúra, európai identitás és nemzeti identitás, hanem egymással összefonódnak" - jelentette ki.

A Balassi Intézet - Collegium Hungaricum csaknem nyolcvan rajzból álló tárlata a Bank Ausztria Kunstforumban látható festménykiállítással párhuzamosan látható, és a második jelentős bemutatkozása napjainkban a Nyolcaknak az osztrák fővárosban. A kiállítás elsősorban aktokra összpontosít, de portrék is láthatók a művek között. Az akadémiákon készült tanulmányok, illetve nagyobb műveket előkészítő vázlatok mellett önálló alkotásokként értékelhető tusrajzok, rézmetszetek is láthatók a tárlaton.
A bemutatott művek egyharmada korábban soha nem szerepelt kiállításon, számos rajz az előző két év kutatásainak eredményeként került napvilágra. Egy másik részük a Nyolcak első világháború előtti kiállításain, illetve korabeli folyóiratokban is látható volt.

A csoport 1905 és 1913 közötti grafikai munkái ilyen feldolgozásban még Magyarországon sem voltak láthatók, külföldön pedig ez az első jelentős bemutatása a nyolc művész grafikai életművének - mutatott rá a megnyitón Méhes Márton intézetigazgató. Egyedülálló együttműködés jött létre az osztrák és magyar partnerek között, legfőképpen a Bank Austria Kunstforummal" - hangsúlyozta.

A Nyolcak bemutatása új felfedezést jelenthet a bécsi közönségnek – erről már Ingrid Brugger, a Kunstforum igazgatónője beszélt. Hangsúlyozta, a magyar művészek nem megkésett utánzói voltak az európai modernizmusnak, hanem időben és művészileg is "szorosan odatartoznak". Hozzátette: az osztrák művészetkedvelők számára azért is érdekes lehet megismerkedni a magyar csoporttal, mert a Budapesthez földrajzilag olyan közel fekvő Bécsben a múlt századelő újító művészei - mint Gustav Klimt és Oskar Kokoschka - nem az európai áramlatot követték, hanem külön úton jártak.

(MTI/Külügyminisztérium)