Enyhültek a német politikában a Horvátország európai uniós csatlakozását övező aggodalmak – mondta a Külügyminisztérium uniós kétoldalú kapcsolatokért, sajtóért és kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek 2012. november 9-én Berlinben.

Prőhle Gergely a német fővárosban megbeszélést folytatott uniós ügyekben illetékes német politikusokkal, köztük Arnold Vaatz-cal, a kormányzó konzervatív CDU/CSU pártszövetség parlamenti frakciójának helyettes vezetőjével és Gernot Erlerrel, az ellenzéki szociáldemokraták (SPD) képviselőcsoportjának helyettes vezetőjével, valamint a konzervatívokkal kormányzó liberális FDP és az ellenzéki Zöldek több politikusával.

A helyettes államtitkár felidézte, hogy az utóbbi hetekben többen – például a Bundestag, a törvényhozás alsóházának elnöke – is kétségbe vonták Horvátország érettségét az uniós tagságra. Elmondta: tárgyalásain igyekezett "csitítani" a 2011-es magyar uniós elnökség idején jelentős mértékben előmozdított horvát csatlakozási folyamat körüli aggodalmakat. "Úgy érzem, ez sikerült is" – tette hozzá.

A tárgyalások során megállapodás született arról, hogy a Nyugat-Balkán és az uniós bővítés kérdéseiről rendszeres magyar–német konzultációk kezdődnek. Ennek "a nyitánya", hogy 2012. november végén nyugat-balkáni külügyminiszteri találkozót tartanak a német fővárosban a tekintélyes nemzetközi Aspen Intézet, a német külügyminisztérium és a berlini magyar nagykövetség közös szervezésében. Így "megvalósulni látszik" az a régi elképzelés, hogy Magyarország és Németország együttműködésében előtérbe kerüljenek a közös nyugat-balkáni projektek – mondta Prőhle Gergely.

A magyar törvényhozás munkájával szemben a német liberálisok részéréről megfogalmazott bírálatokkal kapcsolatban azt mondta: tanácsolta FDP-s tárgyalópartnereinek, hogy a felületes sajtóhírek helyett közvetlenül tájékozódjanak a magyarországi fejleményekről. Rainer Brüderle, a Bundestag FDP-frakciójának vezetője a közeljövőben el is látogat Budapestre – tette hozzá.

(MTI, Külügyminisztérium)