Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a magyar alkotmánymódosításról tájékoztatta 2013. március 19-én német tárgyalópartnereit Berlinben. A diplomata a német kormánykoalíció kisebbik tagjának, a liberális FDP-nek a meghívására érkezett a német fővárosba. Közlemény.
Prőhle Gergely az FDP parlamenti frakciója külügyi munkacsoportjának számolt be a magyarországi belpolitikai folyamatokról, emellett megbeszélést folytatott Peter Schooffal, a német külügyminisztérium Magyarországért is felelős főcsoportfőnökével, illetve Markus Löning emberi jogi megbízottal. A látogatás apropóját Áder János köztársasági elnök előző heti berlini, és Guido Westerwelle német külügyminiszter májusra tervezett budapesti látogatása adták, illetve az, hogy az alkotmánymódosítás kérdését a német parlament alsóháza, a Bundestag is napirendre vette és számos negatív hangvételű német tudósítás jelent meg hazánkról.
Prőhle Gergely elmondta, az alkotmánymódosítással kapcsolatban az Alkotmánybíróság jogkörének, illetve a szólásszabadságnak a kérdése iránt érdeklődtek elsősorban tárgyalópartnerei. A német fél tájékoztatása azt a célt szolgálja, hogy a sajtóban megjelenő, olykor túlzó állításokat tartalmazó véleménycikkek hatását mérsékelje a magyar kormány, egyben ismertessük nemzetpolitikai törekvéseinket. A magyar álláspont hatékony és eredményes védelme nem azt jelenti, hogy minden tökéletesen működik Magyarországon, meg szeretnénk azonban értetni ezeket a folyamatokat. Prőhle Gergely szerint a félreértéseket a nyelvi akadályok, a magyar törvényhozás gyorsasága és többek között az okozza, hogy Magyarországon és Németországban két különböző politikai kultúra érvényesül. A hazánkat bíráló külföldi politikusok is gyakran tájékozatlanul vádaskodnak. Prőhle Gergely hangsúlyozta, hogy Németország hazánk egyik legszorosabb szövetségese, és a legnagyobb befektető Magyarországon, ezért különösen fontos, hogy a vezető politikusok megfelelő információkkal rendelkezzenek.
(Külügyminisztérium)