A magyarországi befektetési környezetről és lehetőségekről, egy leendő magyar művészeti kiállításról és a franciaországi értékviták hatásáról tárgyalt csütörtökön Párizsban a magyar Külügyminisztérium helyettes államtitkára.

Prőhle Gergely 2013. május 30-án az MTI-nek telefonon nyilatkozva elmondta: az elnöki hivatalban és a külügyminisztériumban tartott megbeszélésein egyebek között szó volt arról, hogy Franciaország számára milyen üzleti lehetőségeket rejt a közép-európai országok együttműködése, milyen nagy, akár európai finanszírozású infrastrukturális fejlesztésekben tud részt venni, és arról, hogy milyen reakciókat vált ki Franciaországban a visegrádi négyeknek az Európai Unió keleti partnerségi programja melletti elkötelezettsége. Miután a keleti partnerségi program – elsősorban az Ukrajnával fenntartott – nagy súllyal szerepel Franciaország napirendjén, Párizsnak határozott álláspontja van, amelynek lényege, hogy az EU-tagság perspektívája nélkül is lehessen a demokratikus alapelvek érvényesülését biztosító, stabil állapotokat teremteni a régióban – mondta a helyettes államtitkár.

Beszámolt arról is: a francia fél gratulált ahhoz, hogy Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, ami jelzi a magyar gazdaságpolitikai konszolidáció mértékét.

„Jeleztem, hogy bármennyi kritika is éri a bizonyos francia cégekkel szembeni magyarországi bánásmódot, a törekvés, hogy francia cégek befektessenek Magyarországon, arra utal, hogy a magyarországi befektetői környezet nem lehet olyan rossz” – tette hozzá.

A kétoldalú kapcsolatok területén szó volt az Allegro Barbaro kiállításról, amely a XX. század első felének magyar festészetéről, a Magyar Vadak kulturális közegéről szól, és amely október végén nyílik meg a párizsi Orsay Múzeumban. A két köztársasági elnök elvállalta a kiállítás fővédnökségét. „Arra törekszünk, hogy a kiállítás megnyitója lehetőséget adjon egy magas szintű kétoldalú találkozónak” – közölte a helyettes államtitkár.

Prőhle Gergely részt vett azon a konferencián, amelyet a magyar nagykövetség rendezett a francia szenátusban, és amelynek célja az, hogy jobban megvilágítsa a Magyarországon zajló gazdasági, politikai, alkotmányos és kulturális folyamatokat.

A helyettes államtitkár találkozott Richard Prasquier-val a Franciaországi Zsidó Intézmények Reprezentatív Tanácsának (CRIF) elnökével és André Vingt-Trois bíborossal, párizsi érsekkel, a francia püspöki konferencia elnökével. Elmondta nekik: nagyon fontos, hogy Magyarországon megértsük a jelenlegi franciaországi folyamatokat, például az azonos neműek házasságával kapcsolatos vitát, vagy a bevándorlók integrációjának kérdését. „Ezeknek a kérdéseknek a franciaországi sorsa döntően befolyásolja az EU végső álláspontját és azt, hogy ezek az értékviták – amelyeknek mi is hol haszonélvezői, hol elszenvedői vagyunk – milyen irányba fejlődnek” – jelentette ki.

(MTI, Külügyminisztérium)