Először rendeztek találkozót a Visegrádi Alap korábbi ösztöndíjasainak 2013. november 29-én. A Magyar Tudományos Akadémián tartott Nemzetközi V4 Alumni Konferencia megnyitóján az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte: a visegrádi csoport olyan szövetség, amely egységet és erőt mutat. A rendezvényen felszólalt Prőhle Gergely helyettes államtitkár is.
Doncsev András azt mondta, hogy az ösztöndíjak révén a fiatalok jobban megismerhetik egymás országát, miként a pénteki találkozó is a jobb megértést, megismerést segíti, ami pedig a hatékony együttműködés alapja.
Az államtitkár kiemelte, hogy a V4 (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) olyan jelentős szövetség, amelynek népessége csaknem eléri Németországét. Emlékeztetett: százötven évvel ezelőtt a ma ismert, erős Németország is kisebb-nagyobb egységekből jött létre. Ugyan a V4-nek nincsenek ilyen irányú tervei, de tagjai felismerték, hogy sok területen hatékonyan működhetnek együtt – tette hozzá. Bár a V4 országai nem nagyok, egy nemzetet nem a mérete alapján kell megítélni, hanem az alapján, hogy mennyiben járul hozzá az emberiség helyzetének javításához – fűzte hozzá.
Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta: a közép-európai régió kulturális sokszínűsége a kreativitás forrása, és a kreativitás mindig ösztönzi a növekedést.
Magyarország közép-európai elhelyezkedéséből az is adódik, hogy felelősséget kell vállalnia a régiójáért, a Nyugat-Balkánért és a keleti partnerség kezdeményezésért is – mondta.
A rendszerváltozás után, a jelenlegi demokratikus körülmények között működőképes, hatékony szervezetet hoztak létre a közép-európai országok. A visegrádi csoport tagjai jól ismerik egymást, és gyakorlati szempontok alapján közelítik meg az együttműködési lehetőségeket – jelentette ki.
Prőhle Gergely a fontosabb kooperációs területek között említette az energiabiztonságot, a versenyképességet és a szállítmányozást. Az utóbbival kapcsolatban megjegyezte: a térség vasúthálózata régen sokkal hatékonyabb volt, mint ma.
Ugyancsak lényegesnek nevezte a biztonságpolitikai együttműködést, mert meglátása szerint ez költséghatékony, és jól bizonyítja visegrádi országok egymásba vetett bizalmát. Kitért a gazdasági kapcsolatokra, a kis- és közepes vállalkozások együttműködésére, a külpolitikára, valamint a parlamentek kapcsolatépítésére is.
Hozzátette: a visegrádi országok fontos feladata a V4 ismertségének növelése Európában és a világban.
2013 júliusától egy éven át Magyarország tölti be a V4 elnöki posztját. A konferenciát a magyar elnökségi program keretében rendezték meg.
(Külügyminisztérium)