Prőhle Gergely a Külügyminisztérium helyettes államtitkára 2011. november 28-29-én tárgyalásokat folytatott Pierre Sellel, a francia külügyminisztérium főtitkárával és Jean-Michel Casával, a tárca EU-ügyi főigazgatójával.

A tárgyalások legfőbb eredménye, hogy egy cserediplomatát küldhet Magyarország a francia külügyminisztériumba egy új állandó posztra, amely a „legjobb eszköz” a másik fél álláspontjának megismerésére.

Prőhle Gergely tájékoztatta francia partnereit a magyar regionális politika legfőbb kérdéseiről, valamint a szerbiai restitúciós törvénnyel kapcsolatos fejleményekről, az Európai Unió december 9-i csúcstalálkozóján szereplő szerb tagjelölti státusz megadásának fényében.

A francia tárgyalópartnerek szóba hozták a francia nagyvállalatok (Alstom, Suez, Cheque Déjeuner, Antenna Hungária) magyarországi helyzetével kapcsolatos problémás kérdéseket. „Nagyon fontos újra és újra elmondani, hogy nem politikai diszkriminációról van szó, vagy arról, hogy a külföldi vállalatokat tervezett és tudatos sérelem érné” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Hozzátette: „Ezek különböző súlyú és jellegű esetek”, amit szerinte az is jól mutat, hogy az utóbb időben az Antenna Hungáriával, az Alstommal, vagy a Suez résztulajdonába tartozó csepeli szennyvíztisztító ügyében is sikerült megoldást találni. „Mindkét fél részéről nagy nyitottságra és a magyarországi problémák gyökereinek megértésére van szükség” – tette hozzá.

A Robert Schuman Alapítványnak a vallások állami elismerése témakörben hétfőn este szervezett konferenciáján a helyettes államtitkár az új egyházügyi törvényről beszélt. Prőhle szerint „nagyon tanulságos” vita és összehasonlítás alakult ki arról, hogy mi a különbség az állam és az egyház szétválasztása terén a francia állam – amely semmilyen vallást nem ismer el hivatalosan – és a magyar állam között, s melyek a támogatási és együttműködési lehetőségek.

(kormany.hu)