Az Evangélikus Egyház győri épületkomplexumának felújítása az egész helyi közösség felé viselt felelősséget mutatja – hangsúlyozta Prőhle Gergely a Duna TV Közbeszéd című műsorában 2013. október 31-én.

Mv: Prőhle Gergellyel folytatjuk a beszélgetést. Mit jelent ez az ötmilliárd forint az Evangélikus Egyház számára?

Prőhle Gergely, helyettes államtitkár, KÜM: Hát egyrészt nagyon komoly felelősséget jelent. Ez nagyon ritkán történik meg az egyház életében, hogy egy ilyen nagy volumenű projektet tud megvalósítani, és különösen a győri intézményünk. Ugye, ez nem pusztán egy evangélikus intézmény, itt arról van szó, hogy egy olyan épületkomplexum, ami a város életében is jelentős szerepet tölt be. Hiszen iskola, óvoda, hallottuk, a templom körül természetesen, ami egyben egy kulturális tér, ez újulhat meg, ez egy műemléki védettséget élvező, részben műemléki védettséget élvező épület. Tehát ennek a felújítása az egész helyi közösség felé viselt felelősséget mutatja, ez az egyik oldala a dolognak. A másik pedig az, hogy tényleg kifejezi azt, ami most itt elhangzott, ami nem pusztán az egyháznak adott pénz, hanem tényleg egy felelősségnek az elismerése, ez irányú bíztatás, én azt hiszem, hogy nagyjából erről van szó.

Mv: Ugye, ezt a megállapodást a Reformáció Emléknapján írták alá, ugye 1517-ben ezen a napon, Luther Márton ekkor tűzte ki ezt a bizonyos 95 tételt a wittenbergi vártemplom kapujára. Orbán Viktor párhuzamot vont az akkori és a mai világ között, és azt mondta, hogy Európa ma is deformációtól szenved. Mit jelentenek, üzennek Luther Márton tételei így ötszáz évvel később Európa számára?

Prőhle Gergely: Ugye, ő annak idején megpróbálta biblikus alapokra visszavezetni az egyházat, ez volt az eredeti szempontja, amit közel ötszáz évvel ezelőtt megvalósítani szándékozott. A pápai átok vezette őt az új egyház, vagy kényszerítette őt az új egyház alakításához. Én azt hiszem, hogy ezeknek a biblikus alapoknak a komolyan vétele, ugyanakkor az, hogy az ember szabadsága és az Isten előtti felelőssége, az milyen módon jelenti azt is, hogy az embertársai iránt is felelősséggel vagy feléjük is felelősséggel tartozik. És van egy nagyon fontos, ami a későbbi kapitalizmus kialakulásában fontos szerepet játszott. Ez a munka megbecsülése, tehát amikor arról van szó, hogy a munkát is egyfajta istentiszteletnek tekintjük, a lelkiismeretesen végzett munkát, ugye ez volt az, ami végül is a modern kor nyitánya volt. Részben a felvilágosodáshoz is vezetett, de mindenképpen egy egészen más világnézetet alakított ki a modernizálódó Európában.

Mv: Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)