Prőhle Gergely államtitkár a Hír TV Magyarország élőben című műsorának vendége volt 2014. február 17-én.

Mv: Orbán Viktor évértékelőjére és kampánynyitójára, ahogy az várható volt, rendkívül élesen reagált a baloldali ellenzék. Az Összefogás miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila szerint Orbán Viktor beszéde hazug és gyáva volt. Ezt előbb elmondtam, de mondott mást is. Hogy milyen mást, azt viszont Prőhle Gergely fogja kommentálni. Vele folytatjuk most. Prőhle Gergely, jó estét kívánok.

Prőhle Gergely, helyettes államtitkár, KÜM: Jó estét kívánok.

Mv: Mesterházy és Gyurcsány szerint Orbán Viktor keletre tart, és a Horthy-világot hozza vissza, míg a baloldal nyugat szövetségese és egy európai, szabad, igazságos magyar köztársaságot épít. Ez lenne a más, amit szintén az évértékelő értékelésében elmondtak az Összefogás vezetői. Reális ez az értékelés?

Prőhle Gergely: Hát én azt gondolom, hogy egy választási kampányban a retorikai sallangok és a különböző szóbeli szertelenségek, azok megszokottak. Én csak ebbe a kategóriába tartozónak tudom tartani ezeket a megjegyzéseket. Magyarország nem tart keletre, Magyarország az Európai Unió megbízható tagja. Utalnék itt rögtön a kormányalakítást követően, a 2011-es uniós elnökségünk eredményeire. Arra, hogy ez milyen nemzetközi elismerést váltott ki. Én azt hiszem, hogy ez nem annak a jele, minthogyha mi az európai szövetségi rendszer iránti elkötelezettségünket akárcsak egy kicsit is meg akarnánk kérdőjelezni.

Mv: Amikor Orbán Viktor a bankok, a multik és Brüsszel elleni harcról beszélt, például tegnap is, akkor nyilvánvalóan, ez egy leegyszerűsített beszéd, nyilván a kormány a jó és a másik három tényező a rossz ebben az értelmezésben. De ilyen egyszerű a világ, vagy pedig a kampányban ez a kifizetődő? Vagy pedig tényleg egy harcról van szó, ahol a kormány a jó oldalon áll, a magyar nemzet védelmében?

Prőhle Gergely: Hogyha az ember, mint talán én is, már látott karón varnyút, és néhány éve már az államigazgatásban dolgozik, akkor azt gondolom, hogy fontos az, hogy próbáljuk meg ezeket összevetni, ezeket a kijelentéseket azzal az európai hangulattal, ami ezekben a témákban uralkodik. Legyen szó akár a bankok, akár az energiaszolgáltatók szerepéről. Én azt hiszem, hogy nem lehet nem észrevenni azt az általános európai kételyt, ami akár a pénzintézetek, akár az energiaszolgáltatók jelenlegi szerepével foglalkozik. Ebben, hogyha valaki a választási kampányban kicsit határozottabban fogalmaz, ez nem olyasmi, ami rendkívüli lenne. Én azt hiszem, sőt, meggyőződésem, hogy Európa-szerte, különösen most, hogy az európai választásokra, május 25-ére készülnek, ennél sokkal durvább hangon beszélnek ugyanezekről a dolgokról. Tehát én ennek sem tulajdonítanék rendkívüli jelentőséget.

Mv: Beszéljünk egy másik témáról. Nemrég a Zsidó Világkongresszus támogatásáról biztosította a Mazsihiszt. Az előzményeket nyilvánvalóan a nézők is pontosan tudják. Ugye, a Mazsihisz felfüggesztette a részvételét a holokauszt-emlékév kormányzati programjain, három vitás ügy miatt. Az egyik a német megszállási emlékmű, a másik a Sorsok Háza, harmadik pedig a Veritas kutatóintézet vezetőjének a kijelentése, ami megbotránkoztatta a Mazsihiszt. Hogyan reagál a kormány erre a váratlan lépésre – talán nem is váratlan –, a Zsidó Világkongresszusnak a támogató fellépésére?

Prőhle Gergely: Én azt hiszem, hogy egy kis aránytévesztésről van itt szó. Hogyha az utóbbi évekre visszatekintünk és nem pusztán azt nézzük, hogy a holokauszt-emlékév, ami egy nagyon őszinte és korrekt kormányzati szándékot tükröz, nos tehát, hogy erre másfél milliárd forint fordítódott különböző civil pályázatok megvalósítása érdekében, hanem azt nézzük, hogy az elmúlt években mi történt, akár a törvényhozás területén, akár a gyűlöletbeszéddel kapcsolatban, tehát minden egyes olyan ponton, ami az olyan típusú társadalmi kohéziót erősíti, ahol az antiszemitizmusnak nincs helye, akkor ennek a három ügynek a kapcsán ezt a fajta bojkottot kilátásba helyezni, én tényleg csak ismételni tudom, aránytévesztésnek tartom. Az, hogy ez nemzetközi támogatást kap, ezen különösebben azt hiszem, nem érdemes csodálkozni. Azt viszont nagyon fontos hangsúlyozni, hogy egy szuverén ország nagy többséggel megválasztott miniszterelnökével szemben bármiféle bojkottal fenyegetni, nos, azt gondolom, hogy ez nem szerencsés.

Mv: A Zsidó Világkongresszus kettős beszédet emleget. Ugye, itt előbb a nézők látták a májusi felvételeket a szervezet budapesti plenáris üléséről, Orbán Viktor is beszédet mondott. És a zsidó szervezet azt mondta, hogy nagyon is fontos volt, hogy Orbán Viktor gesztusokat tett. De vajon most miért nem cselekszik? Ezt a kérdést teszik föl. És akkor hadd tegyem föl konkrétan Önnek a kérdést. Lesz emlékmű március 19-én?

Prőhle Gergely: Nagyon fontos tisztába tenni ezt a kettősbeszéd-kérdést. Ugyanis nem gondolom azt, hogyha valaki vagy akár a magyar kormány Magyarország német megszállásának, náci német megszállásának évfordulójára emlékezik vagy emlékeztet, evvel bármilyen módon is kétségbe vonja azoknak az egykori magyar, néhai magyar honfitársainknak a felelősségét, akik ezekben a rémtettekben részt vettek. Ez az egyik. A másik, a Sorsok Háza dolgában megint csak őszinte szándékról van szó, és nem szabad elfelejteni, hogy ott is egy olyan személy, Schmidt Mária van megbízva ennek a projektnek a megvalósításával, aki már bizonyította azt, hogy egy közönségsikerre számot tartó intézményt, a Terror Házát képes létrehozni.

Mv: Akkor, hogyha megengedi, nagyon rövid időnk van. Lesz emlékmű 19-én és lesz áprilisban Sorsok Háza, és leváltják Szakály Sándort?

Prőhle Gergely: Én nézem a naptárt, nézem a Szabadság teret. Van némi fogalmam arról, hogy a beton milyen gyorsan köt, és ennek alapján nehezen tudom elképzelni, hogy ott március 19-én nagyszabású avatóünnepségre kerülhetne sor. A másik...

Mv: Bocsásson meg, de ez a kormány döntése, vagy csak Ön nem látja, hogy épül az emlékmű?

Prőhle Gergely: Én nem látom, de valószínűleg nem érzéki csalódás, hogy csak én nem látnám. Meglátjuk, hogy születik-e erről és mikor születik formális döntés. Én azt gondolom, hogy fontos, hogy erről a fontos kérdésről nyugodtan tudjunk beszélni, konszenzus tudjon kialakulni, és ezáltal egy olyan emlékezetkultúra jöjjön létre, ami Magyarország minden, hangsúlyozom, minden polgára számára elfogadható.

Mv: Egy nagyon gyors választ kérnék a másik két kérdésemre. Sorsok Háza, Szakály Sándor.

Prőhle Gergely: A Sorsok Háza, meggyőződésem, hogy egy nagyon fontos akció, egy nagyon fontos projekt. Az, ami képes a fiatal nemzedék számára, és ennek a borzasztó történelmi eseménysorozatnak a részleteit bemutatni. Szakály Sándor esetében pedig, nagyon fontosnak tartom azt mondani, hogy Szakály Sándor nyilvánosan bocsánatot kért azért, amit mondott. Azt hiszem, hogyha valaki bocsánatot kér, közszereplőként is bocsánatot kér, ezt talán még a legvadabb választási kampányban is érdemes elfogadni.

Mv: Köszönöm szépen, hogy bejött hozzánk. Köszönöm a beszélgetést.

Prőhle Gergely: Én is köszönöm.

(Külügyminisztérium)