Nem kellene európai eszközökkel tovább befolyásolni, korlátozni a jelenlegi energiamixet, hanem minden országnak magának kell megállapítania, hogy milyen módon tudja ezt összeállítani, amelyben természetesen helyet kapnak a megújuló, környezetvédelmi szempontból fontos energiaforrások – jelentette ki Prőhle Gergely az m1 Ma reggel című műsorában 2013. október 15-én.
Mv: A visegrádi négyek vezetői tegnap Budapesten tanácskoztak, és ezen a tanácskozáson elhangzott, hogy az energia szuverenitás megszerzése és annak tiszteletben tartása az egyik legfontosabb elképzelése, illetve az egyik legfontosabb követelése a V4-eknek. Egyébként rendkívül – hát hogy is mondjam – összehangolt és rendkívül egyetértő volt ez a tárgyalás, legalábbis ez jött le belőle. Itt van velünk Prőhle Gergely, az Európai Unió kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára, jó reggelt kívánok államtitkár úr!
Prőhle Gergely, helyettes államtitkár, KÜM: Jó reggelt kívánok!
Mv: Valóban így volt?
Prőhle Gergely: Én azt gondolom, igen, és ez is a célja a Visegrádi Együttműködésnek, hiszen ez a több mint húszéves együttműködés ugye arra alapult, hogy a közös regionális érdekérvényesítésnek szerezzen érvényt Európában és Európán kívül is. Ez az együttműködés most kifejezetten jó állapotban van, nem pusztán az energetika területén, de a védelempolitika, akár a gazdaságpolitika vagy a kisvállalkozások támogatásának együttműködésében, gazdasági kamarák együttműködésében, a parlamenti dimenzió megalakításában, tehát nagyon sokrétű, nagyon praktikus és tényleg nagyon összehangolt munka folyik a visegrádi (...)
Mv: Nem felhőzték a megbeszélést a nemzetiségi problémák?
Prőhle Gergely: Én azt gondolom, hogy nem, hiszen minden témának megvan a maga területe, és ami természetesen nekünk, magyaroknak nemzetpolitikai szempontból fontos, azok hangsúlyt is kapnak a kétoldalú tárgyalásokon. De a visegrádi négyek pont arról szól, hogy ennek a régiónak a versenyképességét Európa-szerte és megjelenését a világban támogassa, ami egyrészt azt gondolom, hogy mindenképpen közös érdekünk, másrészt viszont egy olyan hangulati alapot teremt az ilyen, Ön által is megnevezett, problémás kérdések megvitatására, ami kedvezőbbé teszi a tárgyalások kimenetének a kilátását.
Mv: A visegrádi négyek egyértelműen és nagyon határozottan az atomenergia felhasználása mellett tették le a voksot. Ugye azt tudjuk, hogy Szlovákia ötven százalékban nyeri a háztartási energiát, meg általában az energiát atomerőművekből, Magyarország negyven százalékban, Csehország több mint harminc százalékban és Lengyelországban pedig 2020-ban lesz az első atomerőmű átadása. Hogyan lehetséges ez, hogy miközben Európa az atomenergia kiszorítása felé mozdul, Közép-Európa azt mondta, hogy kérem szépen, ez egy olyan energia, amire nekünk szükségünk van. Elég erős ez a négy ország ahhoz, hogy ezt a fajta energiapolitikát érvényesítse?
Prőhle Gergely: Nem szabad elfelejteni, hogy az atomenergiából származó energia a legolcsóbb energia, ez az előző riporthoz is kapcsolódik talán ez a megjegyzés. Azon túl azért azt is fontos leszögezni, hogy azok a biztonsági szempontok, amelyek mindnyájunk számára fontosak, azoknak továbbra is érvényesülni kell, tehát nem valami felhőtlen atommámor öntötte el a miniszterelnököket, amikor erről volt szó. Arról van csupán szó, hogy nem kéne ezt a jelenlegi energiamixet, ami minden országra egyenként, külön-külön alakítandó ki, európai eszközökkel tovább befolyásolni, korlátozni. Legyen az akár biztonsági szempont, hiszen a jelenlegi előfeltételek is megfelelőek ahhoz, hogy ez a biztonság garantálva legyen. Illetve minden ország saját maga kell megállapítsa azt, hogy milyen módon tudja ezt a mixet összeállítani, amiben természetesen helyet kapnak a megújuló, környezetvédelmi szempontból fontos energiaforrások, az atomenergia, természetesen a gázfelhasználás is, hiszen az se...
Mv: Palagáz, azonnal bejött a palagáz felhasználásának a lehetősége. Ugye palagázt eddig gyakorlatilag csak az észak-amerikai kontinensen bányásztak nagy mennyiségben, de Közép-Európában...
Prőhle Gergely: És hát Lengyelországnak is jelentős készletei vannak.
Mv: Jelentős készlete van. Ez eddig problémás volt, hogy ezt kitermelhessék?
Prőhle Gergely: Ugye ennek van egy műszaki előfeltétele, ez nem egy egyszerű folyamat. Lengyelországban nagy készleteket találtak, fontos, hogy lengyel barátaink ehhez hozzájussanak.
Mv: Ez egyébként alapot ad arra is, ez a fajta energia szuverenitás elv megfogalmazása alapot ad arra is, hogy ugye azt mondták, hogy Közép-Európa súlya a közeljövőben jelentősen meg fog növekedni az Európai Unióban? Ez ennek az alapja vagy mi még?
Prőhle Gergely: Én meg vagyok róla győződve, hogy ez is, tehát hogyha sikerül az energiadiverzifikációban előrejutni. Ugye az energia az árképzésben, az ipari termelés alakulásában nagyon jelentős szerepet játszik. Tehát a versenyképességet jelentősen befolyásoló tényező. De azt gondolom, hogy ilyen méretű országok esetében, amelyek közül természetesen Lengyelország azért kilóg, hiszen a hatodik legnagyobb európai uniós tagállam, de ennek ellenére négy ilyen ország együttműködése, az mindenképp a gazdasági teljesítőképességet növeli. Úgyhogy ha egymás piacain hatékonyabban tudunk jelen lenni, hogyha egymás áruit talán könnyebben tudjuk megszerezni, vagy hogyha az együttműködést akár a kisvállalkozások szintjén is előre tudjuk vinni, akkor azt gondolom, hogy az mindenképpen globálisan, de már az európai gazdasági térben is jelentős versenyelőny lehet.
Mv: Húsz másodpercünk van. Katonapolitikai, biztonságpolitikai együttműködés.
Prőhle Gergely: Anélkül, hogy itten a részletekbe mennénk, ez a bizalomnak egy új foka. Tudjuk jól, mit jelent az, hogy ilyen fontos, titkos, bizalmas információkba belátást, betekintést engedünk egymásnak. Nem beszélve arról, hogy a mai világban ez is egy jelentős költségcsökkentő tényező, ha bizonyos fegyvernemekben, bizonyos területeken együttműködünk egymással.
Mv: Államtitkár úr, köszönöm, hogy eljött hozzánk.
Prőhle Gergely: Én is köszönöm.
(Külügyminisztérium)