Svájcból érkezett az internetes felhívás: az ukrajnai műemlékek versenyében szavazzunk a munkácsi várra! Az akció sikeresnek tűnik, hiszen míg a többi ukrajnai tartomány esetében legfeljebb néhány ezer szavazat jutott egy-egy nevezetességre, Kárpátalja megyében Munkács vára már 56 ezer vokssal büszkélkedhet. A nemzeti összetartozás mobilizáló erejének szép példája az internetes szavazás, de az is biztos, hogy az ukrajnai válság hozzájárult ahhoz, hogy ne csak a nyugati magyarság, hanem a nyugati közvélemény is jobban odafigyeljen az ukrajnai nemzetiségek, köztük a magyarok helyzetére – fogalmaz Prőhle Gergely a Heti Válasz hasábjain 2014. április 24-én.

A helyzet akkor vett fordulatot, amikor a Krím félsziget népe úgy döntött, Oroszországhoz kíván csatlakozni, az orosz hadsereg pedig baráti segítségnyújtásként rögtön tett is a nemzeti önrendelkezés elvének megvalósulásáért, mit sem törődve a nemzetközi joggal. A hazai jobboldali közönség egy részének még tetszik is az orosz elnök nemzeti elkötelezettsége és az önrendelkezés jogára való álszent hivatkozás, de ezt tekintsük a hagymázas elképzelések vadhajtásának.

Pedig az önrendelkezés elve nem játék, nem puszta hivatkozási alap az aktuálpolitikai célok szolgálatában. S míg az orosz területfoglalással kapcsolatban az egyetlen lehetséges európai álláspont annak elítélése, a putyini érvelés cinizmusa és az ukrán pártok némelyikének nacionalizmusa sajátos módon segíti a nemzetközi érdeklődés felkeltését a nemzeti kisebbségek ügye iránt. Az orosz–ukrán határvonal önkényes átrajzolása kit aggodalommal, kit reménységgel tölt el azzal kapcsolatban, hogy az európai államhatárok mennyire is vannak kőbe vésve.

S bár minden eset más, Koszovó ügye, Skócia önállósodási elképzelései vagy a katalán ambíciók jelzik, hogy a nemzeti önrendelkezés kérdése ma is időszerű. S míg korábban az őshonos kisebbségek védelme pusztán a kulturális sokszínűség megőrzésének örve alatt volt lehetséges, most Hannes Swoboda, az európai szocialisták frakcióvezetője a következő Európai Bizottságban egy kisebbségi biztosi hely létrehozását javasolta. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése pedig nagy többséggel fogadta el a KDNP-s Kalmár Ferenc jelentését a nemzeti kisebbségek helyzetéről Európában. Az üzenet egyértelmű: ha el akarjuk kerülni az akár a határokat is módosítani szándékozó összetűzéseket, jobban oda kell figyelni a kisebbségek jogainak védelmére.

A román elnök nem is késett kommentálni az önrendelkezés ügyének strasbourgi felvirágzását, mondván: „E törekvések akkor is alkotmányellenesek és akkor sem lehet tárgyalni róluk, ha most az Európa Tanács az etnikai autonómia támogatóinak vitorlájába fúj szelet”. Széljárás dolgában érdemes odafigyelni Băsescura, hiszen eredeti foglalkozására nézve hajóskapitány. Ám így azt is tudnia kell, hogy széllel szemben hajózni sem lehet. A legesélyesebb ukrán elnökjelölt, Petro Porosenko csokoládégyártásból gazdagodott meg. Reméljük, a kárpátaljai magyarok életét úgy akarja megédesíteni, hogy odafigyel az európai széljárásra.

(Külügyminisztérium)