Prőhle Gergely helyettes államtitkár az InfoRádiónak 2013. október 4-én adott interjújában az ún. északi nyitásról szólt.

Mv: Északi nyitásra készül a kormány, erről beszélt Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára Dánia, Izland, Finnország, Norvégia, Svédország, Észtország, Lettország és Litvánia budapesti misszióvezetőinek.  Herczeg Zsolt interjúja. 

Prőhle Gergely: Az északi, skandináv országok azok az Európai Unió legsikeresebb tagállamai közé tartoznak.  Hozzájuk tartozik még az Európai Unión kívül Norvégia is, és ugye az új tagállamok közül is a balti országok az utóbbi években jelentős sikereket mutattak föl.  Azon kívül, hogy van egy mentalitásbeli hasonlóság az országok között, én azt gondolom, hogy az is fontos, hogy a költségvetési konszolidációt tekintve nagyon sok közös pont mutatkozik ezeknek az országnak és Magyarországnak a gazdaságpolitikája között.  Tehát minden okunk megvan rá, hogy egyfajta közös alapról gondolkozzunk az Európai Unió jövőjéről.  De ennél talán sokkal fontosabb a kétoldalú kapcsolatok állapota.  Az, hogy ahogy egyébként több esetben eddig is gondoljunk csak a Grundfos vagy a LEGO magyarországi beruházásaira, minél több befektetés érkezzen a skandináv államokból.  Vagy gondoljunk a norvég egyetemi hallgatók budapesti jelenlétére.  Egyre többen tanuljanak Budapesten, de mondhatnánk a turisztikai fejlődést is.  Ne felejtsük el, hogy Magyarország Budapest, a hatodik legnépszerűbb finn turisztikai célpont.  Tehát ha ezeket a szempontokat összeállítjuk, egymáshoz igazítjuk, akkor azt gondolom, hogy helyes elképzelés az, hogy egyfajta északi nyitásként vagy ennek keretében gondolkozzunk egy összehangolt stratégiáról ezekkel az országokkal kapcsolatban.

R: Tehet nem esetleges ötletszerű együttműködésről, hanem egy, a Külügyminisztérium által kidolgozott átfogó koncepcióról, cselekvési tervről illetve annak a megvalósításáról van szó?

Prőhle Gergely: Így van, pont az a kezdeményezésünk célja.  Én ennek a körvonalaiban ismertettem meg az északi és a balti országok misszióvezetőit.  Akiket nagyon pozitívan igazoltak vissza és azt gondoltam, hogy Magyarországnak szüksége van arra, hogy gazdaságfejlesztés, kereskedelemfejlesztés, befektetés-ösztönzés, turisztika, kulturális együttműködés szempontjából egy összehangolt stratégiával rendelkezzen az északi és a balti térségben. 

Mv: Prőhle Gergelyt, a Külügyminisztérium, helyettes államtitkárát hallották.

(Külügyminisztérium)