Az ENSZ 2000-ben elfogadott Millenniumi Fejlesztési Céljai kifejezetten csak az ivóvízhez való hozzáférésről beszélt, azonban hogyha mindössze ezt az egy problémát oldjuk meg, akkor szinte szükségképpen elszennyezzük a vízbázisokat, elvonjuk az egyéb természeti, illetve gazdasági ágazatoktól a vízkészleteket, tehát globálisan, integráltan kell kezelni a problémát – nyilatkozta Baranyai Gábor EU ágazati politikáért felelős államtitkár az m1 Ma reggel című műsorában 2013. október 7-én. Az interjú leirata.

R: Több, mint száz országból érkeznek résztvevők a holnap kezdődő Budapesti Víz Világtalálkozóra. A konferenciát Ban Ki-moon ENSZ-főtitkár nyitja meg. A négy napos találkozó végén pedig a tervek szerint elfogadják a Budapesti Nyilatkozatot, amelyben összegzik a vízügyi kihívásokra adható válaszokat. Vízügyi szakemberek úgy vélik, az évtized második felének legkritikusabb természeti erőforrása a víz lesz. 2030-ra globális vízellátási problémák alakulhatnak ki a nagyvilágban.

Mv: A témát Baranyai Gáborral, külügyi EU ágazati politikáért felelős helyettes államtitkárral folytatjuk a Reggel stúdiójában, az új stúdióban, jó reggelt kívánok.
 
Baranyai Gábor, helyettes államtitkár, KÜM: Jó reggelt kívánok.

Mv: Holnap indul az ENSZ-konferencia. Mindenki megjön ma?

Baranyai Gábor: Nem kell, hogy megjöjjenek ma, holnap fog például az ENSZ-főtitkár is érkezni, délután indul. De úgy gondoljuk, hogy mindenki, tehát minden részt vevő itt lesz.

R: Minden résztvevő lesz.

Baranyai Gábor: Minden részt vevő itt lesz.

Mv: Víz Világtalálkozó; Magyarország, az ENSZ és a Víz Világtanács szervezi. Magyarországnak ebben igencsak fontos szerepe van, és azt hiszem, nem csak azért, mert mi is víznagyhatalom vagyunk, gyógyvizek, termálvizek és egyebek, amelyek vonzzák a turistákat, hanem azért is, mert a Rio+20 csúcstalálkozón már szinte körvonalazódott az, hogy Magyarország rendezheti a Víz Világtalálkozót. Rengeteg stratégia megvalósulhat, rengeteg minden belekerülhet a Budapesti Nyilatkozatba. Mi a fő pontja itt Magyarországnak, nyilván az országot is promotálni kell és reklámozni valamilyen szinten, de nem feledkezhetünk el arról, amelyről a Víz Világtalálkozónak szólnia kell.

Baranyai Gábor: Én azt tartom a legfontosabb küldetésemnek ennek az egész eseménynek… itt annyiban pontosítanék, hogy ezt, ezt Magyarország rendezi, az ENSZ segít abban, hogy ez a konferencia sikeres legyen, de alapvetően ez egy magyar szervezésű konferencia. És a felajánlásunk arról szól, ez egy önkéntes felajánlás, hogy Magyarország megpróbál egy szintézist adni, Magyarország idehívja azokat az embereket, akik a világban úgymond a vizes bölcsességet, a politikai irányt, mindazt, ami fontos, fontos lehet a következő, mondjuk így, 20-30 évben, ezt körvonalazzák. Tehát úgy gondoljuk, hogy egy olyan iránymutató dokumentumot, olyan iránymutató dokumentumot tudunk elfogadni, ami aztán később, hosszú távon determinálja azt, hogy a világ számára globálisan melyek lesznek a vízi prioritások, mire fog pénzt költeni, milyen intézményi struktúrákat fog kialakítani.

Mv: Államtitkár úr, azt mondta, hogy vizes bölcsesség. Hogyha azt nézzük, hogy vizes bölcsesség, akkor melyik a legfontosabb probléma most? A vízhiány a világ egyes területein, vagy mondjuk a vízszennyezés szinte az egész világon.

Baranyai Gábor: Ezek mind...

Mv: Kell-e különbséget tenni?

Baranyai Gábor: Mi úgy gondoljuk, hogy vannak persze prioritások, de az egyik nóvuma ennek a budapesti nyilatkozatnak az lenne, hogy egy nagyon széles spektrumú vízügyi prioritási csomagot fogadjunk el. Ugye, 2000-ben az ENSZ elfogadta az úgynevezett Millenniumi Fejlesztési Célokat, amelyek a legszegényebb országok legszegényebb rétegeire koncentrált. Ez kifejezetten csak az ivóvízhez való hozzáférésről beszélt, azonban hogyha mindössze ezt az egy problémát oldjuk meg, akkor szinte szükségképpen elszennyezzük a vízbázisokat, elvonjuk az egyéb természeti, illetve gazdasági ágazatoktól a vízkészleteket, tehát globálisan, integráltan kell kezelni a problémát, ez a, mondjuk így, az elsődleges üzenete, ami eddigi tevékenységünk...

Mv: Ha, hogyha már globális problémakezelés, akkor mit lehet tudni most az adatok szerint, körülbelül hány millió-milliárd embernek nincs meg a biztonságos édesvíz-ivóvíz ellátása a világon?

Baranyai Gábor: Hát ugye az alapprobléma az, hogy néhány tízezer évvel ezelőtt néhány millió ember élt a földön, 2030-ra meg 9 milliárdot várunk. De a felhasználható édesvízkészletek mennyisége az ugye véges. Ugyanannyi. Tehát egészen másképp kell lennünk, jelenleg több mint kétmilliárd ember nem jut ugye egészséges ivóvízhez, illetve azt nézzük, hogy az emberi, vagy általában a gazdasági vízfelhasználás 40 százaléka olyan területekről származik, amelyek határokra osztott vízgyűjtő. Látszik, hogy ebben egy óriási egyéni, társadalmi, illetve nemzetközi konfliktuspotenciál van. Tehát mondhatjuk, hogy ezek az alapvető kihívások.

Mv: Most Magyarország szempontjából mi az alapvető kihívás? A vízkészletünk 95 százaléka külföldi folyókból érkezik, ugyanakkor itt vannak a belföldi, mélyen lévő vízkészletek, szintén 90-95 százalékban. Ezt fel kell mérni, fel lehetett mérni, hogyha már promotáljuk az országot, akkor ezzel nyilván lehet.

Baranyai Gábor: Nyilván ez meghatározza Magyarország prioritásait, tehát Magyarország kitettsége úgymond a szomszédai irányába, az egész megszűnt. Kevés olyan ország van, ami, ami ennyire kitett a külföldről érkező, hát vízpótlás, vagy vízellátás szempontjából, ugye Egyiptomot lehet említeni. De általában a legtöbb ország rendelkezik saját, felszíni vízkészletekkel. Tehát nyilván számunkra ez egy probléma, és amit Ön is említett, ivóvizünk 95 százaléka felszín alatti vizekből származik. Ezeket beszennyezzük, nem megfelelően gondoskodunk velük, kipumpáljuk, és valami mást csinálunk velük, akkor ez el fog tűnni. Tehát nagyon hosszú távú és nagyon nagy felelősséggel együtt járó döntésekről lesz szó, mind Magyarország, mind globális szinten.

Mv: Mindezt összegzi majd a Budapesti Nyilatkozat, a Víz Világtalálkozó, mondhatjuk így?

Baranyai Gábor: Próbálunk egy összegzést adni, igen, arról, hogy mik a legfontosabb...

Mv: Államtitkár úr, köszönöm szépen, visszavárjuk a ma esti...

Baranyai Gábor: Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)