Takács Szabolcs helyettes államtitkár, politikai igazgató 2013. november 11-én hivatalában fogadta William Lacy Swing urat, az IOM főigazgatóját, aki budapesti látogatása során mutatja be a Szervezet 2013. évi globális migrációs jelentését („World Migration Report” – WMR) a Belügyminisztériumban. Közlemény.

Takács Szabolcs a találkozón kiemelte: a nemzetközi szervezettel kapcsolataink problémamentesek, magyar szempontból különösen fontos az IOM hazatérési programja.

Elmondta, Magyarország európai uniós csatlakozásával a globalizált világ szerves részeként elkötelezett a nemzetközi kihívások közös megoldása mellett, így a migrációs mozgások hatékony kezelése saját régiónk stabilitása szempontjából is prioritás. Magyarország évek óta támogatja a Nyugat-Balkán országainak mielőbbi európai uniós csatlakozását. Magyarország Európai uniós és schengeni tagállamként külső határrá vált, ami az illegális migráció kiszűrése szempontjából jelentős kihívást jelent.

fotó: Nagy MátéUniós statisztikák szerint a szárazföldi külső határokon az EU tagállamai közül a második legtöbb illegális migránst 2012-ben Magyarország tartóztatta fel. Az idei év első felének kiugróan magas illegális migrációs és menekültügyi mutatóiban számottevőek a koszovói állampolgárok, akiknek hazairányítása nem zökkenőmentes. Magyarország kétoldalú alapon is tárgyal partnereivel a helyzet megoldásáról. Nagy jelentőséget tulajdonítunk a migráció kezelését szolgáló uniós mechanizmusoknak, a Közös Európai Menekültügyi Rendszernek, illetve az uniós visszatérési politikának. A találkozón megerősítést nyert: Magyarország és az IOM több globális ügyben is együttműködik. Az október 3-i olaszországi Lampedusa szigete mellett történt menekült tragédia után halaszthatatlan a közös európai és ENSZ fellépés.

A szíriai konfliktus immár a legnagyobb akut humanitárius krízis a világon, Szíria népességének egyharmada elhagyta az országot. A szíriai konfliktus kitörése óta Magyarország 287.500 euró értékben nyújtott humanitárius segítséget a térségben dolgozó nemzetközi szervezeteknek.
William Lacy Swing elmondta: az IOM kész felajánlani segítségét és támogatását Magyarországnak a külföldön bajba jutott magyar állampolgárok megsegítése érdekében.

Közös gondolkodást és kidolgozást igényel, hogy milyen formában lehetne továbbfejleszteni a világban működő mintegy 470 IOM iroda és a magyar külképviseletek között az együttműködést ezen a téren. Swing úr felajánlotta annak áttekintését, milyen segítséget nyújthat kétoldalú alapon az IOM az Afganisztánból érkezett migránsok kezelésében.

Az ENSZ kereteiben ez év októberében megerősítést nyert: a következő évek fő kihívása a migráció globális kezelésének, így az IOM és ENSZ kapcsolatának vizsgálata lesz. Magyarország támogatja, hogy a migrációs kihívások az ENSZ keretén belül nagyobb hangsúlyt kapjanak, ami a 2015 utáni fejlesztési célok kidolgozásánál is szempont lehet.

(Külügyminisztérium)