Takács Szabolcs politikai igazgató iráni partnere, Majid Takht Ravanchi külügyminiszter-helyettes meghívására 2013. december 9-11. között hivatalos látogatást tett Teheránban.
A Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkárát iráni partnere mellett fogadta Mohammad Javad Zarif iráni külügyminiszter, valamint a Majlis (iráni parlament) Külügyi és Nemzetbiztonsági Bizottságának szóvivője, a parlament magyar–iráni baráti tagozatának elnöke, Hossein Naqavi Hosseini.
Takács Szabolcs az iráni külügyminisztériumban konzultációt folytatott Ibrahim Rahimpour miniszterhelyettessel, a közép-ázsiai térséget és Afganisztánt felügyelő iráni külügyi vezetővel. Takács Szabolcs az említett tárgyalásokon kívül találkozott az iráni, illetve a teheráni kereskedelmi kamara vezetőivel is.
Takács Szabolcs iráni látogatására azt követően került sor, hogy 2013. november 24-én Genfben ideiglenes megállapodás született az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Cathrine Ashton vezette Hatok (Amerikai Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, Németország, Oroszország) és Teherán között az iráni nukleáris programról. A genfi tárgyalások célja olyan átfogó és végleges megállapodás kialakítása, amely megteremti a nemzetközi bizalmat az iráni nukleáris program kizárólagosan békés jellegét illetően, tiszteletben tartva Irán törvényes jogát a nukleáris energia békés célú felhasználására, összhangban az Atomsorompó Szerződéssel.
Takács Szabolcs látogatásának fő célja annak felmérése volt, hogy a genfi megállapodás megvalósításával és a majdani átfogó nukleáris megállapodás kidolgozásával párhuzamosan a magyar diplomácia miként járulhat hozzá a politikai feszültség csökkentéséhez és a kölcsönös bizalomépítéshez a nemzetközi közösség és Irán között.
A teheráni megbeszélések során a felek között egyetértés mutatkozott a tekintetben, hogy a hangsúlyt a 2013. november 24-én létrejött nemzetközi megállapodás végrehajtására kell helyezni, mert ez teremti meg a lehetőséget és a kölcsönös bizalmat az átfogó megállapodáshoz. Magyarország álláspontja szerint fontos, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és Irán közötti konstruktív párbeszéd folytatódjon és felek végrehajtsák a 2013. november 11-én Teheránban aláírt útitervet.
Magyarország támogatja, hogy az EU szankciós mechanizmusok mihamarabb összhangba kerüljenek a genfi megállapodásban lefektetett könnyítésekkel. A tervezett szankciós enyhítések segíthetik az EU és Irán, valamint Magyarország és Irán közötti gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok élénkülését, ami hazánk számára is fontos érdek. Tiszteletben kell tartani ugyanakkor a mindenkor hatályos uniós, illetve ENSZ korlátozó intézkedéseket.
Takács Szabolcs látogatása során tájékozódott a szeptemberben megalakult új iráni kormány gazdaság- és társadalompolitikai, illetve külpolitikai célkitűzéseiről, amelyek szintén befolyással bírnak a magyar-iráni kétoldalú kapcsolatok további alakulására. Ezek jövőbeni fejlesztése mindkét ország érdeke. A magyar fél üdvözölte az új iráni vezetés által meghirdetett külpolitikai nyitást és a kapcsolatok helyreállításának szándékát a nemzetközi közösséggel. Egyetértés volt abban, hogy közös érdek az Iránnal szomszédos térség stabilitása és a regionális konfliktusok békés eszközökkel történő megoldása – különös tekintettel Szíriára és Afganisztánra –, amelynek során Irán konstruktív közreműködése is nélkülözhetetlen.
Takács Szabolcs támogatta az EU és Irán közötti emberi jogi párbeszéd kialakítását célzó kezdeményezést, és szorgalmazta az iráni partnerek teljes körű együttműködését az ENSZ emberi jogi mechanizmusaival.
(Külügyminisztérium)