Hasonlóak Magyarország és Nagy-Britannia érdekei a szíriai helyzet rendezését illetően, e kérdésben a jövőben is aktívan együttműködik a két ország - mondta Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, politikai igazgató pénteken az MTI-nek.
Takács Szabolcs Londonban tárgyalt brit kollégájával, Simon Gass politikai igazgatóval, illetve David Cameron brit miniszterelnök külpolitikai tanácsadóival. Megbeszéléseit követően az MTI-nek telefonon úgy nyilatkozott, hogy a két ország álláspontja több kérdésben nagyon közel áll egymáshoz, amint arra Orbán Viktor kormányfő néhány héttel korábbi londoni útja is rávilágított.
Szíria ügyében a két ország egyetért abban, hogy reális esély van arra, hogy még az év vége előtt felújítsák a genfi folyamatot, és fontos, hogy az ennek keretében rendezendő konferencián a szíriai ellenzék minél nagyobb létszámban és minél több etnikai, vallási csoportot képviselve vegyen részt - hangsúlyozta. Kiemelte: lényeges az is, hogy elinduljon a politikai rendezés, és ennek legyen egy "belátható útiterve".
A megbeszéléseken szó volt Iránról is, ezzel kapcsolatban a helyettes államtitkár az Irán, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország közötti tárgyalások következő, november 20-i fordulójának jelentőségét hangsúlyozta.
Takács Szabolcs tárgyalásainak fontos témája volt a Nyugat-Balkán és a keleti partnerségi uniós kezdeményezés helyzete is. Mint mondta, Nagy-Britannia elismeri Magyarország tapasztalatait, szakértelmét ezekben a kérdésekben. London kíváncsi a magyar véleményre a Nyugat-Balkán európai integrációját illetően, és a brit álláspont több térségbeli ország esetében is hasonló Magyarországéhoz, ezért is fontos a közvetlen és gyakori konzultáció a két ország között - közölte. Hozzátette: Magyarország jelentőségét a britek szempontjából jelenleg az is növeli, hogy az ország tölti be a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) elnöki posztját.
A keleti partnerséggel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy november végén lesz Vilniusban a kezdeményezés következő csúcstalálkozója, amelyen döntés születhet az EU-Ukrajna társulási megállapodásról. A következő napokban-hetekben még sok minden történhet ebben az ügyben, ezért is lényeges a folyamatos egyeztetés - jegyezte meg.
A helyettes államtitkár azt mondta, hogy a transzatlanti kapcsolatokról, az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodásról is tárgyalt. Azzal kapcsolatban, hogy ezt a kérdést miként befolyásolhatja a lehallgatási botrány, Takács Szabolcs úgy vélekedett, hogy mindkét országnak érdeke, hogy erősek legyenek a transzatlanti kapcsolatok, és minden olyan ügyet, amely esetleg ezt megzavarhatja, tárgyalásos úton kell megoldani, mert fontos, hogy e kapcsolatok alapja továbbra is stabil maradjon.
(MTI/KÜM)