Az afganisztáni elnökválasztás, a szíriai polgárháború lezárását célzó Genf-2 konferencia és az iráni nukleáris kérdés rendezése volt napirenden 2014. január 13-án az uniós tagállamok külügyi politikai igazgatóinak athéni tanácskozásán – közölte Takács Szabolcs helyettes államtitkár.
A Külügyminisztérium politikai igazgatója elmondta, a kétnapos informális találkozón megvitatják a dél-szudáni és a Közép-afrikai Köztársaságban zajló válságot is, amelyben szintén érintettek az EU tagállamai, szó lesz továbbá az unió és a keleti partnerség országainak viszonyáról, mintegy előkészítve a görög elnökség hat hónapjának külpolitikai naptárát.
Afganisztán kapcsán Magyarország is kifejezésre juttatta: nagyon fontos, hogy az április 5-i elnök- és helyhatósági választás eredményeként egy olyan, legitim kormány kerüljön hatalomra Kabulban, „amely tovább tudja vinni az országban megkezdett normalizációs folyamatot”. Az EU-nak garanciákat kell kapnia arról, hogy a nemzetközi közösség afganisztáni erőfeszítései nem voltak hiábavalóak – tette hozzá a helyettes államtitkár, emlékeztetve arra, hogy Magyarország is 2006 óta aktív szereplője a válság megoldásának.
A 2014. január 22-én kezdődő Genf-2 konferenciáról a tagállamok úgy gondolják, kivételes lehetőség arra, hogy elinduljon Szíriában valamiféle politikai rendezési folyamat. Magyarország számára nagyon fontos – hangsúlyozta Takács Szabolcs –, hogy a szíriai ellenzék képviselői ott legyenek Genfben, „s hogy az ellenzék (...) a szíriai társadalom valamennyi csoportját képviselje, így a szekuláris erőket és a keresztény közösséget is”.
Kiemelte: „több nagy uniós tagállam részéről elhangzott, és magyar részről is elmondtuk, hogy Iránt a régió egyik fontos szereplőjének tartjuk, és nélküle nehezen elképzelhető egy fenntartható rendezés Szíriában”.
A résztvevők pozitívan értékelték, hogy Irán és a hatok (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország) megállapodtak a 2013. november 24-én aláírt, úgynevezett átmeneti megállapodás végrehajtásáról. Minden bizonnyal európai részről is megkezdődhet azoknak a feltételeknek a teljesítése, amelyek lehetővé teszik az átmeneti megállapodás hat hónap alatti végrehajtását, „és folytatódhat egy átfogóbb, az iráni nukleáris kérdést megnyugtatóan rendező tárgyalási folyamat” – mondta Takács Szabolcs.
(MTI)