Az Afganisztánon belüli társadalmi kiegyezés és reintegráció, a regionális együttműködés és az országon belüli rend és biztonság fenntartásáért viselt felelősség átadása az afgán kormánynak – e három ügy volt a szaúd-arábiai dzsiddában megtartott afganisztáni és pakisztáni különmegbízottakat tömörítő csoport ülésének fő témája. Hazánkat Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára, politikai igazgatója, Magyarország afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja képviselte az eseményen.

Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára, politikai igazgatója, Magyarország afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja képviselte hazánkat 2011. március 3-án, a szaúd-arábiai Dzsidda városában megrendezett, az afganisztáni és pakisztáni (AfPak) különmegbízottakat tömörítő International Contact Group (ICG) ülésén.

Az eseményen többek között részt vett az afganisztáni és a pakisztáni külügyminiszter, Vygaudas Ušackas nagykövet, az EU afganisztáni különmegbízottja, valamint a tavaly decemberben elhunyt amerikai különmegbízott, Richard Holbrooke utódja, Marc Grossman nagykövet is.

Sztáray Péter az ülés után elmondta, három fő téma volt napirenden a tanácskozáson: az Afganisztánon belüli társadalmi kiegyezés és reintegráció, a regionális együttműködés és az országon belüli rend és biztonság fenntartásáért viselt felelősség átadása az afgán kormánynak.

„A dzsiddai konferencia résztvevői is egyetértettek abban, hogy az Afganisztáni megbékélés ügyében kizárólag az afgán kormánynak van döntési jogköre, ám a nemzetközi közösség is megfogalmaz bizonyos szempontokat, elveket. Ezek közé tartozik, hogy csak azzal lehet tárgyalni, aki kész elfogadni az afgán alkotmány előírásait, s kész tartózkodni az erőszak alkalmazásától” – mondta Sztáray Péter.

„A felelősség átadása az afgán kormánynak szintén érzékeny kérdés, mivel csak olyan területen valósulhat meg, ahol van megfelelő afgán kormánykapacitás a biztonság fenntartására, a gazdaság fejlesztésére és általában az állami szerep ellátására. Most folyik egy szakértői egyeztetés a nemzetközi szervezetek, illetve egyes országok szakértői részvételével, akik javaslatot készítenek, amelynek alapján Karzai afgán elnök fogja eldönteni, hogy mely területeket vonja be abba az első csoportba, ahol megkezdődik a felelősségátadás. A tervek szerint március 21-én mond egy beszédet, s abban nevezi meg konkrétan azokat a helyeket, ahol megkezdődhet ez a folyamat” – nyilatkozta a magyar különmegbízott.

Magyarország első alkalommal kapcsolódott be a nemzetközi politikai fellépést koordináló testület tevékenységébe. Sztáray Pétert 2010. decemberében nevezte ki AfPak-különmegbízottnak Martonyi János külügyminiszter, előtte a pozíció nem létezett hazánkban. A poszt létrehozását hazánk nyolc éve tartó afganisztáni szerepvállalása, valamint az elmúlt időszakban a kétoldalú, illetve a régiót érintő együttműködésünkben bekövetkezett pozitív fejlemények indokolták. Az ICG munkájában való részvétel egyben kifejezi, hogy Magyarország változatlanul kiemelt külpolitikai prioritásként kezeli részvételét az afganisztáni stabilizációban.

(kormany.hu)