Magyarország célja az aktív, egyre mélyülő és bővülő kapcsolatrendszer kiépítése Latin-Amerikával európai uniós tagállamként és önálló országként is – mondta Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a tárca által rendezett 2014. március 12-i sajtóbeszélgetésen.
A helyettes államtitkár, politikai igazgató kiemelte: a latin-amerikai térség viszonylag komoly gazdasági fejlődést mutathat fel: mintegy 40-50 milliós réteggel bővült a középosztály az elmúlt években, ami a fejlődés biztosítéka, és egyúttal növekvő belső piacot jelent. A latin-amerikai kapcsolatépítés illeszkedik a globális nyitás politikájába, és Magyarország azt szeretné, ha az ázsiai országokhoz fűződő kapcsolataihoz hasonlóan intenzívebbé tehetné az együttműködést ezzel a régióval is – magyarázta.
Úgy vélte, politikai és gazdasági szempontból is jó együttműködési lehetőséget kínál Latin-Amerika. A gazdasági eredmények alapján kiemelte Mexikót, Brazíliát, Chilét és Argentínát, mivel ezekkel az országokkal jelenleg is jók a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok. Kitért még a kínálkozó lehetőségekre Kolumbiával, Ecuadorral és Peruval kapcsolatban, ezek az országok – mint mondta – jelenleg csak a magyar gazdaság szűk szegmensének ismertek.
Takács Szabolcs kifejtette: az elmúlt években jelentősen nőtt a Latin-Amerikába irányuló magyar export és az onnan érkező import, de a teljes kereskedelmi forgalom értéke mintegy kétmilliárd dollár, ami igen szerény adat. Van hova fejlődni, és ehhez stratégiai szemléletre van szükség – mutatott rá. Hozzátette: a magyar export meghaladja az importot, és Mexikó adja a felét a latin-amerikai importnak és exportnak is.
A helyettes államtitkár közölte: nemzetpolitikai szempontból fontos a kapcsolattartás Brazíliával, Argentínával és Venezuelával, ahol jelentősebb magyar közösségek élnek. Megjegyezte: Brazílián, Argentínán, Mexikón és Kubán kívül más latin-amerikai országban sokáig nem volt magyar külképviselet, de nemrégiben újranyitották a chilei nagykövetséget, és önálló konzuli iroda nyílt Sao Paulóban.
A diplomata beszámolt arról, hogy a nyáron megrendezik a második latin-amerikai fórumot, amelynek célja a kapcsolatok bővítése a térséggel. Az eseményen nagy hangsúlyt helyeznek a lehetséges együttműködési területekre, így a kutatás-fejlesztésre és az oktatásra.
Takács Szabolcs a jelenlegi venezuelai történésekkel kapcsolatban kijelentette: kiemelt figyelemmel és aggódva figyelik a fejleményeket. Rendkívül aggasztó a helyzet, amelynek oka a társadalmi feszültség egyebek mellett a romló közbiztonság és a kedvezőtlen gazdasági folyamatok miatt – mondta. Kiemelte: a nyugalom helyreállítása a legfontosabb, és az ország vezetésének tiszteletben kell tartania az alapvető emberi jogokat.
Kubát illetően arról beszélt, hogy fontos a párbeszéd az országgal, egyúttal az emberi jogok érvényesülésének kérdését határozottan és folyamatosan napirenden kell tartani. Nincs érdemi változás sem az EU, sem Magyarország Kuba-politikájában, de Budapest támogatja, hogy az Európai Bizottság tárgyalásokat kezdjen Kubával. Magyarország nagy figyelmet szentel annak is, hogy, mi történik a kubai ellenzékkel – fűzte hozzá.
A politikai igazgató Tóásó Előd ügyére is kitért. Mint mondta, Magyarország minden terrorcselekményt elítél, és tiszteletben tartja Bolívia szuverén jogát, hogy a területén esetlegesen bűncselekményt elkövetőkkel szemben eljárást folytasson. De Magyarországnak kötelessége, hogy egy bajba jutott magyar állampolgár emberi jogainak érvényesülését minden lehetséges eszközzel védje – magyarázta. Közölte: a pert ésszerű időhatáron belül kellett volna lefolytatni átláthatóan, politikai befolyástól mentesen, a bolíviai jogszabályokat is tiszteletben tartva.
Erre az ügyre komoly figyelmet fordít Magyarország, és ezt továbbra is fenn kívánja tartani - hangsúlyozta. Felidézte: az ENSZ Emberi Jogi Tanácsán keresztül is minden eszközt kihasználtak az ügy naprenden tartására, így a szervezet Bolíviáról szóló idei jelentésében is szerepelt az ügy.
Takács Szabolcs kiemelte: októberben elnökválasztás lesz Bolíviában, és félő, hogy ezt az ügyet a kampányban fel akarják használni. De remélhetőleg a magyar erőfeszítéseknek meglesz az eredményük, és nem vitatható ítélet születik tiszteletben tartva az ártatlanság vélelmét és az emberi jogokat – mondta.
(MTI/Külügyminisztérium)