Sztáray Péter, a Külügyminisztérium politikai igazgatója, biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára tájékoztatót tartott a közelgő NATO-csúcsról és a magyar-amerikai diplomáciai kapcsolatok 90. évfordulójára szervezett konferenciáról.
Sztáray Péter üdvözölte, hogy a május 20-21-i találkozót 13 év óta először ismét az Egyesült Államokban rendezik. Úgy értékelte, hogy chicagói helyszín jól kifejezi a szükséges transzatlanti egységet. A remélt eredményességről szólva a helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a gazdasági válság következtében nemcsak az európai tagállamokban, hanem az Egyesült Államokban is csökkentek a védelmi költségvetési ráfordítások. „Ilyen körülmények között még inkább szükség van arra, hogy a csúcsértekezlet résztvevői alátámasszák az alapszerződés 5., a kollektív védelmet megfogalmazó cikkének érvényesülését” - mondta.
Ismertette a kétnapos NATO-csúcs főbb témáit. Utalt arra, hogy az állam- és kormányfők áttekintik a 2010-es lisszaboni konferencián elfogadott stratégiai koncepció megvalósulását, különös tekintettel a védelmi képességek fejlesztésére. Fontosnak nevezte, hogy az európai tagállamok vállalásaikkal demonstrálják elkötelezettségüket a közös védelem iránt. Az említett védelmi képességek szempontjából külön is említette a Nyugat-Balkán térségét, megerősítve, hogy Magyarország nagy súlyt helyez a régió biztonságának fenntartására. „Műveleti hozzájárulásunkat nem csökkentjük, a jelenlegi védelmi képességi szintet fenn kell tartani” – ismertette az ezzel kapcsolatos magyar álláspontot, hozzátéve, hogy általánosságban a transzatlanti együttműködés megújítására és ennek keretében a képességfejlesztésben további előrelépésre van szükség. Ez utóbbival összefüggésben külön kiemelte a közös fejlesztést előirányzó, úgynevezett „okos védelem” (smart defence) koncepcióját.
A katonai képességfejlesztéssel kapcsolatban utalt arra, hogy a csúcsértekezleten a védelmi és elrettentési képességek felülvizsgálata és közös dokumentum elfogadása várható. A legfőbb elemek között a hagyományos és a nukleáris képességet, valamint a rakétavédelmet említette. „A hangsúly ugyanakkor az első kettőn van” – tette hozzá.
Sztáray Péter a rakétavédelemmel összefüggésben utalt arra a célra, hogy a rendszer minden szövetségesre kiterjedjen. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország támogatja a programot, és hasznosnak tartaná, ha abba Oroszország is bekapcsolódhatna, de – mint hozzátette – nem bármi áron.
A közelgő NATO-csúcs egyik legfontosabb témájaként Afganisztánt említette. „A NATO vezette nemzetközi erők (ISAF) közös vállalkozását úgy kell befejezni, hogy ne hagyjuk magára Afganisztánt” – hangsúlyozta, megerősítve, hogy a tervek szerint 2014 végéig befejeződik a harcoló alakulatok kivonása az országból. „A kérdés az, hogy utána milyen támogatást nyújtsunk Afganisztánnak” – mondta, hozzátéve, hogy a 2014 utáni időszakra biztosítani kell az afgán rendőrség, illetve katonaság fenntarthatóságát. „A csúcsértekezlet résztvevői ennek keretében megvitatják az ázsiai országnak nyújtandó anyagi támogatás kérdését is, illetve azt, hogy milyen mértékű segítség szükséges” – jelentette ki. Mindez – mint utalt rá – Magyarországra is vonatkozik, és a többi tagállamhoz hasonlóan hazánk is törekszik arra, hogy a chicagói csúcs előtt vagy a csúcsértekezleten bejelentse konkrét anyagi hozzájárulását. „Ezzel kapcsolatban azonban politikai döntés egyelőre még nem született” – mondta, kiemelve azt is: a NATO álláspontja szerint a támogatást feltételekhez kell kötni. Ezzel összefüggésben mindenekelőtt az anyagi támogatás rendeltetésszerű felhasználására utalt, amire – mint hozzáfűzte – Hamid Karzai elnök előzetes ígéretet tett.
Sztáray Péter a tájékoztatón elmondta, hogy Budapesten 2012. május 10-én a Közép-európai Egyetemen (CEU) a Külügyminisztérium, a budapesti amerikai nagykövetség, valamint a CEU szervezésében nagyszabású konferencián emlékeznek meg a Magyarország és az Egyesült Államok közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 90. évfordulójáról. „A kétoldalú kapcsolatok múltjával, jelenével és jövőjével foglalkozó konferenciát Martonyi János külügyminiszter nyitja meg, és azon a magyar és az amerikai politikai, gazdasági és kulturális élet számos tekintélyes képviselője, illetve szakértője vesz rész” – közölte a helyettes államtitkár, hangsúlyozva az Egyesült Államok kiemelt szerepét hazánk külpolitikájában.
(Külügyminisztérium, Biztonságpolitikáért Felelős Helyettes Államtitkárság)