Sztáray Péter, a Külügyminisztérium politikai igazgatója ünnepi köszöntőt mondott a Fulbright Bizottság és a Magyar Fulbright Alumni Egyesület alapítása huszadik évfordulója alkalmából a Külügyminisztériumban 2012. május 11-én rendezett konferencián.
Sztáray Péter, a Külügyminisztérium politikai igazgatója kiemelte, a Fulbright az egyik legmagasabb presztízsű ösztöndíjprogram a világon. A nemzetközi oktatási csereprogramok az egyik legfontosabb és leghasznosabb külpolitikai tevékenységnek számítanak, a változó világban a tudás jelentősége egyre nő – mondta. Véleménye szerint kis országként Magyarországnak fontos lehetőséget jelent a program, hogy ismertebbé váljon a világban.
Réthelyi Miklós miniszter emlékezetett, az 1946-ban alapított Fulbright oktatói, kutatói és diák ösztöndíjprogramban a világ csaknem 150 országa vesz részt, és az alapítás óta több mint 300 ezren utazhattak a segítségével az Egyesült Államokba, illetve onnan a partnerországokba. A miniszter szerint a programban résztvevők nemcsak "megfigyelők" abban az országban, ahová az ösztöndíjjal eljutnak, hanem a saját nemzetüket is képviselik. Ezért a program segíthet egymás jobb megismerésében, megértésében - mutatott rá. A Fulbright ösztöndíj annak idején azzal a szándékkal jött létre, hogy ha a résztvevők jobban megismerik egymás országát, az hozzájárulhat ahhoz, hogy az államok békében és barátságban éljenek egymás mellett – emlékeztetett Réthelyi Miklós.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete arról beszélt, hogy a magyar–amerikai kapcsolatok építéséhez jelentősen hozzájárul az ösztöndíjprogram. A program célja, hogy az ösztöndíjasok külföldi tanulmányaikkal bővítsék tapasztalataikat - mondta. Hangsúlyozta: ez növelheti az egymás iránti tiszteletet, és segíthet az országok közötti együttműködés kialakításában is. A program résztvevői közül eddig 43-an kaptak Nobel-díjat és 81-en Pulitzer-díjat - mondta. Mint közölte, Magyarország 1978-ban, a koronázási ékszerek visszakerülésének évében csatlakozhatott a programhoz, a magyar Fulbright Bizottság pedig 1992 óta működik Budapesten. Kifejtette: a korábbi magyar ösztöndíjasok között politikusok, miniszterek, nagykövetek és egyetemi rektorok is vannak, többen pedig a Magyar Tudományos Akadémia tagjai.
A Fulbright ösztöndíjprogramban Magyarországról eddig csaknem ezren utazhattak az Egyesült Államokba, és körülbelül ugyanennyi amerikai ösztöndíjas tanulhatott és oktathatott Magyarországon. A magyar Fulbright Bizottság alapításának 20. évfordulója alkalmából rendezett konferencián a résztvevők áttekintik az ösztöndíjprogram magyarországi történetét és eredményeit, elemzik és értékelik a program szerepét a kétoldalú kapcsolatok erősítésében. A konferencia előadói valamennyien volt Fulbright-ösztöndíjasok. Az eseményen előadást tart mások mellett Jeszenszky Géza oslói nagykövet, volt külügyminiszter, Magyarics Tamás dublini nagykövet és Rosivall László, a Semmelweis Egyetem korábbi rektora.
(MTI, Külügyminisztérium)