A visegrádi négyek (V4) országainak védelmi együttműködése és jövője, a NATO kötelékében betöltött szerepük, valamint védelmi kiadásaik szinten tartásának, illetve növelésének lehetőségei voltak a vezető témák a V4-ek védelmi minisztériumai képviselőinek pénteki panelbeszélgetésén a pozsonyi Globsec fórumon.
A Közép-Európa legjelentősebb kül- és biztonságpolitikai fórumának harmadik - egyben zárónapján - megrendezett panelbeszélgetésen Vargha Tamás honvédelmi parlamenti államtitkár, Milos Koterec szlovák védelmi államtitkár, illetve Martin Stropnicky cseh és Tomas Siemoniak lengyel védelmi miniszter vett részt.
A tanácskozáson Vargha Tamás a visegrádi négyek együttműködésének fontosságát hangsúlyozva rámutatott: a védelem területén a közelmúltig a V4-es partnerek nem tudtak jelentős eredményeket felmutatni, a biztonsági helyzet változásának és a válságnak a védelmi kiadásokra gyakorolt kedvezőtlen hatásai viszont ösztönzőleg hatottak az együttműködésnek ebben a szeletében, és előrelépések is történtek.
Emlékeztetett: a V4-ek kormányfői tavaly nyilatkozatban kötelezték el magukat a védelmi együttműködés elmélyítése mellett. Ez alapján a visegrádi csoport magyar elnöksége idején kidolgozták az együttműködés jövőjének hosszú távú stratégiáját, és kialakították a közös védelmi tervezési együttműködés kereteit is, aminek köszönhetően hatékonyabban lehet fejleszteni a csoport katonai képességeit.
"Jelentős lépést tettünk előre a több nemzetű alakulat létrehozásában is, 2016-ra tervezzük felállítani ezt a V4-EU harccsoportot" - mutatott rá Vargha Tamás. Hozzátette: a harccsoport felállításának tapasztalataira építve hozzájárulhatnak az EU és a NATO keretén belül indított nemzetközi műveletekhez. Kiemelte: Magyarország kormánya a közelmúltban döntött arról, hogy egy nagyon fontos részelemben, a közvetlen légi támogatásban vesz részt az EU harccsoportban.
A szaktárca államtitkára a védelmi kiadások a visegrádi csoport országainak majd mindegyikére jellemző csökkenő trendje kapcsán kialakult beszélgetés során azt mondta: "a gazdasági válság nem segített a védelmi költségek növelésében". Ugyanakkor rámutatott: a magyar kormány úgy határozott, hogy 2015-ig nem csökkenti a védelmi költségvetését, 2016-tól pedig minden évben a GDP 0,1 százalékkal fogja emelni azt.
Milos Koterec a szlovák védelmi tárca államtitkára a védelmi költségek szinten tartása és esetleges emelése kapcsán a védelemre szánt kiadások felhasználásának hatékonyságának növelését szorgalmazta, s rámutatott a V4-ek védelmi együttműködésének e terén játszott szerepére. Elmondta, hogy Szlovákia jelenleg GDP-je 1,01 százalékát költi védelmi célokra. Ugyanakkor úgy vélekedett: a visegrádi négyek csoportjában a védelmi kiadások csökkenésének elkerüléséhez az is hozzájárulhatna, ha a jövőben intenzívebben használnák ki az Európai Unió ilyen célú alapjait.
Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter a téma kapcsán emlékeztetett: a védelmi kiadások a NATO keretén belül ajánlott szintjét - a GDP két százalékát - jelenleg csak négyen tartják csak be, s a védelmi költségvetés szintje a V4-ek tagjai esetében csak Lengyelország esetében közelíti az ajánlottat. Csehországban ez az arány a GDP 1,1 százaléka, ezzel nem lehetünk elégedettek - szögezte le. Hozzátette: a védelmi költségvetésről Csehországban már készül egy politikai állásfoglalás, ez egy pénzügyi vállalást is tartalmaz a következő 5 évre.
Tomas Siemoniak lengyel védelmi miniszter a V4-en belüli védelmi együttműködésről úgy vélekedett: a csoporton belül egyetértés uralkodik arról, hogy elsősorban kézzelfogható megoldásokra van szükség. Ehhez azonban a képességeket is meg kell teremteni, aminek eléréséhez szükséges anyagi eszközök megteremtése megoldásra váró probléma - mutatott rá. Beszámolt arról, hogy Lengyelország az elmúlt években öt százalékkal tudta emelni védelmi kiadásait, ezen belül pedig 20 százalékkal növelték a modernizációra szánt keretet. Hozzátette: bízik benne, hogy a jövőben az Egyesült Államok is támogatni fogja a V4-es csoport védelmi együttműködését.
A Globsec zárónapján érkezett a fórum helyszínére az a visegrádi négyek együttműködésének keretében - s annak szimbólumaként - megrendezett kerékpáros verseny, amely május 13-án startolt Lengyelországból, majd Csehország és Szlovákia érintésével, holnap Győrben kezdi meg befejező szakaszát. "A verseny szimbolikusan a visegrádi várban fejeződik be, ezzel emlékeztetve arra, hogy Visegrád létezik és egyre erősebb és egyre komolyabb súlya van" - mondta az MTI-nek Takács Szabolcs, a külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára.
(MTI)