Az ukrajnai válság ismét ráirányította a figyelmet Közép-Európára – hangsúlyozta Takács Szabolcs az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2014. május 16-án.

Mv: 7 óra 37 perc a pontos idő. Véget ért a Globsec, Kelet-Európa legjelentősebb kül- és biztonságpolitikai fóruma. A vonalban Takács Szabolcs, a Magyar Külügyminisztérium politikai igazgatója, jó reggelt kívánok!

Takács Szabolcs, helyettes államtitkár, KÜM: Jó reggelt kívánok!

Mv: Hát, nézi az ember a beszámolókat, ugye volt többféle panelbeszélgetés, közöttük az egyik legfontosabb volt számunkra a visegrádi négyek kormányfőinek találkozója. Tehát azt látni, hogy mindenhol az elsősorban, a beszámolókban is, meg a napirendi pontok között is Ukrajna, Ukrajna és Ukrajna. Jól mondom?

Takács Szabolcs: Igen. Ez természetes, azt gondolom a jelenlegi helyzetben. Ahogy Ön is említette, a Globsec Közép-Európa mára már legjelentősebb biztonsági fórumává nőtte ki magát. És az természetes, hogy egy olyan helyzetben, amely az előző hetekben, hónapokban kialakult a közvetlen szomszédságunkban, hogy ez a kérdés kiemelt figyelmet fog kapni egy ilyen fórumon.

Mv: Na, de két szempontból fontos ez. Nem csak Magyarországnak, hanem Közép-Európának. Ugye az az egyik lényeges tudnivaló, hogy Közép-Európa versenyképessége foroghat kockán, hogyha az Oroszország elleni úgynevezett harmadik fokozatú szankciók életbe lépnek. Mi hangzott el erről a miniszterelnökök között, az ott találkozó szakemberek között?

Takács Szabolcs: Azt gondolom, hogy az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az ukrajnai válság ismét ráirányította a figyelmet Közép-Európára. És hát valóban, az ukrajnai helyzet, az nem csak Közép-Európának a problémája, hanem az egész Európa, sőt azon túl. Azt gondolom, az egész világnak is egy olyan problémája, hogy mindenképpen kezelni kell. Ami elhangzott, hogy nem csak Közép-Európa, hanem az egész kontinens abban érdekelt, hogy az ukrajnai válság minél gyorsabban és minél hamarabb stabilizálódjon, és elinduljon egy olyan folyamat, egy olyan politikai rendezés, amely megnyugtató módon fogja kezelni ezt a kérdést. Nem csak Közép-Európa, hanem egész Európa versenyképessége és stabilitása függ ettől, a jelentőségét ez adja.

Mv: Igen, ez így van, de a Globsecen résztvevő magasrangú kormányfők, politikusok, szakértők, szakemberek, biztonságpolitikai szakemberek kínáltak-e valamilyen gyakorlati, átültethető megoldást a helyzetre?

Takács Szabolcs: Ez a válságkezelés, ez a problémamegoldásnak a keresése, ez zajlik különböző fórumokon, elsősorban természetesen az Európai Unió magasszintű fórumain, állam- és kormányfőknek a tanácsán, illetve a külügyminisztereknek a tanácsülésein. És hát nagyon fontos szerepet játszik, különösen az előző hetekben az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az EBESZ, amelynek a tevékenységét mindenképpen támogatjuk. A Globsec fórumon nem csak kormányfők, hanem a tudományos életnek a magasrangú, illetve hát elismert képviselői is megvitatták a kérdést. Ez mindenképpen fontos, mert egy ilyen fórum lehetőséget ad arra, hogy informális keretek között, őszintén cseréljünk véleményt ezekről a kérdésekről. És azt gondolom, mindenképpen hozzájárulhat azokhoz a politikai döntésekhez, amelyeket politikusoknak kell meghozniuk.

Mv: Tehát akkor az ott résztvevő felek, vagy az egy asztalnál ülő, szintén politikusok, szakemberek, közös nevezőként mondhatjuk azt, hogy egyetértettek abban, hogy a diplomáciai erőfeszítéseknek továbbra is van értelme.

Takács Szabolcs: Nem csak hogy van értelme, hanem mi úgy gondoljuk, hogy kizárólag a diplomáciai erőfeszítéseknek a révén szabad ezt a válságot kezelni. Ennek a válságnak nincsen más megoldása. És addig kell folytatni a párbeszédet, amíg egy ilyen megoldás nem születik meg. És hát ebben minden érintett felet meg kell szólítani, és egy őszinte párbeszéd, politikai rendezés útján kell kezelni a helyzete.

Mv: Ugye a magyar miniszterelnök mondai közül a magyar sajtó kiemelte azt, hogy a miniszterelnök arról beszélt, garanciákat kell kapnia Közép-Európának katonai természetű, közlekedési, szállítási és energiabiztonsági garanciákat. Ez milyen kontextusban hangzott el ez a mondat, illetve pontosan az energiabiztonság kérdése, megteremtése körül milyen további feleket lehet összegyűjteni, mondjuk a visegrádi négyek köréből?

Takács Szabolcs: Hát nézze, az előző heteknek a fejleményei közé tartozott például az a miniszterelnöki találkozó, amelyre Varsóban került sor a lengyel illetve a magyar miniszterelnök között. Miniszterelnök úr ott megerősítette, hogy támogatja Donald Tusknak az energia unióra való elképzeléseit. Az ukrajnai válság teljesen világosan és egyértelműen rávilágított arra, hogy Közép-Európa sérülékeny biztonságpolitikai szempontból. A tegnapi miniszterelnöki panelbeszélgetésen ennek a kifejtésére került sor, hogy a biztonságnak milyen értelmezése van Közép-Európában. Van egy klasszikus értelemben vett katonai biztonsági értelmezése, van a közép-európai országok közötti együttműködés, összeköttetés, fizikai összeköttetés, úthálózatok hiányosságainak az értelmezése. És hát az energia természetesen, amely mindenképpen a jelenlegi helyzetben kiemelten fontos, hogy egy hiteles, és egy kredibilis megoldást nyerjen.

Mv: És még egy fontos téma, ami olvasható a beszámolók között a magyar sajtóban. Ez is Ukrajna, és az ottani, az ukrajnai, a demokratikus Ukrajna által vállalt vagy biztosított kisebbségi jogok kérdése. És ez ugye nekünk különösen fontos a kárpátaljai magyarok szempontjából. És ide tartoznak a miniszterelnök, a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor idetartozó mondai is. Ő ugye az autonómia kifejezést használta. Ez is szóba került most, ha jól tudom ezeken a panelbeszélgetéseken.

Takács Szabolcs: Természetesen ez egy, azt gondolom, egy teljesen érthető folyamat. Mi úgy gondoljuk, és hát nagyon sokan hasonlóan gondolkoznak ebben a kérdésben, hogy az ukrajnai válságkezelésnek egy kiemelten fontos feltétele az is, hogy egy valóban demokratikus ukrán állam jöjjön létre a következő hetekben, amely messzemenőkig figyelembe veszi például a kisebbségi jogokat is. És, hiszen e nélkül nincsen rendezése ennek a válságnak, hogyha valamennyi érintett fél, beleértve az Ukrajnában élő kisebbségeknek a garanciái nem lesznek biztosítva. Ez pontosan ugyan olyan fontos kérdés, mint az, hogy hitet kell tennünk Ukrajna területi integritása és egysége mellett. Mert ez a kettő folyamat egymást erősíti, és a kettő egymás nélkül nem képzelhető el.

Mv: Köszönöm. Takács Szabolcsot, a Külügyminisztérium politikai igazgatóját hallották a nemrég véget ért Közép-Európa legjelentősebb kül- és biztonságpolitikai fórumáról, a Globsecről.

(Külügyminisztérium)