Takács Szabolcs helyettes államtitkár az ENSZ Közgyűlés soron következő ülésszakáról, illetve annak várható témáiról – a fenntartható fejlődésről, a vízdiplomáciáról és a szíriai helyzetről – szólt az InfoRádiónak adott interjújában.

Mv: Kiemelt szerepet játszhat a magyar diplomácia a fenntartható fejlődés és a nukleáris leszerelés témáiban jövő héten a New York-i ENSZ közgyűlésen. Sigmond Árpád kérdezte Takács Szabolcsot, a Külügyminisztérium helyettes államtitkárát.

Takács Szabolcs: Valóban úgy gondoljuk, hogy a magyar diplomáciának ez egy jó láthatósága, illetve egy sikere is, hogy az ENSZ közgyűlés elnöke által is nevesített két témában, így a fenntartható fejlesztési célok, illetve a nukleáris leszerelés témájában a magyar diplomácia az ország súlyához mérten is egy kiemelt szerepet tud játszani. Az ENSZ mechanizmusán belül, elsősorban a New York-i ENSZ képviseleten keresztül Magyarország egy vezető szerepet játszik. Létrehoztak egy olyan operatív mechanizmust, amelyet nyitott végű munkacsoportnak neveznek. A nyitott vég a résztvevő tagállamoknak a számára utal, és hát ez egy olyan munka, egy olyan operatív munka, ahol nemcsak kormányzati szereplők, hanem a tudományos élet szereplői, az akadémiai szférának a szereplői közösen próbálják beazonosítani azokat a fenntartható fejlődési célokat, amely területeken a világnak kredibilis, hiteles eredményeket kell felmutatni ahhoz, hogy csökkentse a globális közvélemény, a globális népességnek a problémáit. Ebben a munkában a déli féltekét Kenya nagykövete vezeti, míg az északi féltekének képviseletét társelnökként Magyarország nagykövete látja el. Tehát ez az egyik téma, amiben Magyarország komoly szerepet tud játszani.

R: És a nukleáris leszerelés témájában hogyan játszunk szerepet az ENSZ közgyűlésen?

Takács Szabolcs: A nukleáris leszerelés témájában az átfogó atomcsend egyezményt említeném. Ez egy olyan egyezmény, amelynek az a célja, hogy minél több állam írja alá az egyezményt, és ennek révén a világ megszabaduljon a nukleáris fegyverektől, és nyilvánvalóan ezáltal hozzájáruljon a globális biztonsághoz. A szerződésnek a 14-ik cikkelye szól arról, hogy minél több résztvevő aláíró tagállamot kell magunkénak tudjunk. Ebben a folyamatban Magyarország szintén egy kiemelt szerepet fog játszani. Július elején a bécsi ENSZ missziónk működésének a területén Bécsben volt egy olyan konferencia, ahol a magyar külügyminiszter, Martonyi János már egy vezető szerepet játszott ebben a témakörben.

Ugye az ENSZ-nek a bécsi székhelye az, ami elsősorban biztonságpolitikai témákkal foglalkozik, többek között, itt van a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek a székhelye is. Magyarország ebben a folyamatban a CTBT 14-ik cikkelyes konferenciájában társkoordinátor, társelnök szerepet tölt be Indonéziával együtt, amely a másik partnerünk.

New Yorkban egy olyan magas szintű konferencia megrendezésére kerül majd sor, amelyet az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun fog megnyitni, és amely konferenciának a társelnöklését Indonézia külügyminisztere, illetve Magyarország külügyminisztere, Martonyi János fogja ellátni.

R: Jövő héten kezdődik az ENSZ közgyűlés nagyhete, bilaterális találkozókkal és a felszólalásokkal. Martonyi János vezeti a magyar diplomáciát. Korábban azonban volt, amikor a köztársasági elnök vezette. Most miért nem Áder János?

Takács Szabolcs: Hát nézze, ez mindig az adott helyzetnek a döntése, nem minden államot fog képviselni állam- és kormányfő idén sem. Számos államból, számos európai államból is külügyminiszter fogja vezetni az ország delegációját. Én azt gondolom, hogy ennek kapcsán szeretnék megemlíteni mindenképpen egy olyan közeli eseményt, amely Budapesten kerül megrendezésre. Október 8-a és 11-e között egy víz világtalálkozó, amelyet Budapest Water Summit-nak neveztünk el. Ez az egyik fenntartható fejlődési céllal, tehát a vízzel, a víz diplomácia, a vízgazdálkodás kérdésével foglalkozó globális konferencia, amelyre egyébként el fog jönni az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun is, illetve az ENSZ számos szakosított intézményének a vezetője, és a világ számos országának az állam-, illetve kormányfője. Tehát az ENSZ közgyűléshez nagyon közeli időben Budapesten lesz egy rendezvény, Áder János elnök úrnak a védnökségével. Tehát úgy gondolom, hogy a közgyűlés után egy héttel gyakorlatilag, ha nem is ugyanaz a kör, akik New Yorkban vesznek részt, de nyilván a New York-i résztvevők számos képviselője itt, Budapesten lesz.

R: Martonyi János melyik nap fog felszólalni, és mik lesznek a legfontosabb gondolatok várhatóan, amelyeket majd ő érint?

Takács Szabolcs: Martonyi János miniszter úr felszólalására szeptember 30-án fog sor kerülni az előzetes tervek szerint. Ez egy előre meghatározott lista, hogy ki mikor szólal fel. Miniszter úr nyilvánvalóan érinteni fogja beszédében azt a két témát, amiről az imént már szóltam, egyrészt a fenntartható fejlődési célok kialakításában játszott magyar szerep, például a víz diplomáciának a kérdése. Nyilvánvalóan beszélni fog a nukleáris leszerelés témájában játszott magyar szerepről, illetve hát általában a nukleáris leszerelésnek a fontosságáról, és minden bizonnyal a beszédében említést fog tenni a szíriai válsággal kapcsolatos magyar álláspontról, azokról a diplomáciai lépésekről, amelyeket Magyarország az előző hetekben, hónapokban megtett a válság kapcsán.

R: Hát Szíria elkerülhetetlen lesz, gondolom az ENSZ közgyűlésen is. A magyar diplomáciának mi volna a legfontosabb a szíriai konfliktus kapcsán?

Takács Szabolcs: A magyar kormány, a magyar Külügyminisztérium álláspontja a válság kitörése óta következetesen az, hogy a válság hosszú távú fenntartható rendezését az kizárólag politikai, diplomáciai úton tartjuk kivitelezhetőnek. Tehát a katonai megoldás az nem fog elvezetni a válság megoldásához. Ebben az összefüggésben a magyar kormány is üdvözölte az amerikai, illetve az orosz külügyminiszter múlt szombati genfi megállapodását, amely amennyiben végrehajtják a megállapodásban foglaltakat, valamennyi szereplő, beleértve a szíriai rezsimet, beleértve az ENSZ Biztonsági Tanácsát, akkor egy reális esély mutatkozik arra, hogy a politikai megoldásnak az iránya, az útja az valóban egy járható út lesz. Új ajtókat nyithat meg a vegyi fegyver leszerelés kapcsán körvonalazódó megállapodás, és remélhetőleg ez a válság egyéb aspektusaira is ki fog terjedni ez az orosz-amerikai közeledés, és megállapodás. Hát ennek része kell, hogy legyen az ENSZ Biztonsági Tanácsának az a határozata, amely egyértelműen nyilatkozik a további lépésekről. És ennek kapcsán szeretném a figyelmet felhívni arra is, hogy már a vegyifegyver-támadást megelőzően hagyományos fegyverekkel is sajnálatos módon több mint százezer ember életét oltották ki Szíriában, és hatmillió embernek kellett elhagynia az otthonát, ebből kétmilliónak az országot is. Tehát egy olyan humanitárius válságról beszélünk, amely szinte precedens nélküli az utóbbi időben.

Mv: Takács Szabolcsot, a Külügyminisztérium helyettes államtitkárát hallották.

(Külügyminisztérium)