Az Afrika Fórummal Magyarország egy összetett megközelítést szeretne kifejezni Afrika irányába; a magyar kormány keleti nyitás politikájában a Szaharától délre eső területe az utolsó, amellyel szemben még nem fejezte ki formálisan, strukturáltan Magyarország a figyelmét – közölte Takács Szabolcs az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2013. május 21-én.
Mv: 8 óra lesz 7 perc múlva. Budapesti Afrika Fórum. Ez egy nagy presztízsű eseménynek ígérkezik – június elején lesz –, de hogy pontosan miről van szó, kik lesznek itt, kiknek szól, már a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkárától, Takács Szabolcstól kérdezem, jó reggelt kívánok!
Takács Szabolcs, helyettes államtitkár, KÜM: Jó reggelt kívánok a rádió hallgatóinak!
Mv: Tehát június elején – 6-án és 7-én – lesz a Budapest Afrika Fórum. Pontosan miről van szó, kik lesznek itt?
Takács Szabolcs: Igen, június 6-án, 7-én kerül megrendezésre Budapesten több helyszínen ez a rendezvény. Gyakorlatilag nemcsak egy rendezvényről van szó, hanem egy olyan rendezvénysorozatról, amely mintegy húsz eseményt ölel fel, és amelynek az első, kezdő eseménye ezen a héten lesz. 24-én a Budapesten jelen lévő afrikai nagykövetségek minden évben megrendezik az Afrika Napot, és ezúttal Martonyi János külügyminiszter urat kérték fel fővédnöknek, aki egy megnyitóbeszédével elindítja a rendezvénysorozatot.
Mv: Tulajdonképpen kulturális, politikai – vagy milyen jellegű eseményről van szó?
Takács Szabolcs: Egy összetett megközelítést szeretnénk kifejezni Afrika irányába. Hogyha egy picit megengedi, visszanyúlnék a múltba. A magyarországi rendszerváltást követően a magyar külpolitika figyelme – sajnos indokolatlanul és egy picit méltánytalanul – leértékelődött Afrika irányában. 2010-ben a kormány meghirdette a keleti nyitás politikáját, amely egy új külpolitikai, kül-, és gazdaságpolitikai dimenzió a magyar politikai gondolkodásban, és ennek részeként a világ számos térségével sikerült dinamizálnunk a kapcsolatainkat, így Ázsiával, az arab világgal vagy Latin-Amerikával. A Szaharától délre eső Afrika, ha úgy tetszik, az utolsó olyan nagy földrajzi terület, amellyel szemben még nem fejeztük ki formálisan, strukturáltan a magyar kormány figyelmét, és a fórum megrendezése ezt a célt szolgálja.
Mv: Tudja, olyan furcsa, amikor Afrikáról beszélgetünk, hogy az elmúlt évek azért megmutatta a kicsit ellentmondásos európai aspektusokat. Évtizedeken keresztül a világ szemet hunyt afrikai diktátorok felett, aztán pedig rácsodálkozva, mintegy megmentőként sietett az afrikai kontinens segítségére. Ez a fajta kettősség változott-e az elmúlt egy–másfél évben? Vagy beszélnek-e erről például a Magyarországon élő, Afrikából ideérkezett nagykövetekkel?
Takács Szabolcs: Természetesen. A magyar kormány, a magyar külpolitika azért az előző időszakban is igyekezett Afrikával egy folyamatos kapcsolatot fenntartani, de ez messze elmarad attól a szinttől, amely véleményünk szerint indokolt lenne.
Mv: Miért olyan fontos ez a kontinens nekünk, magyaroknak?
Takács Szabolcs: Nézze, az előző években, évtizedekben Afrika szinte kizárólag negatív kontextusban került középpontba, illetve bármilyen diskurzusnak a témájává. De azt szeretnénk ezzel a fórummal is kifejezni, hogy az afrikai kontinens, az nemcsak a konfliktusokról, nemcsak a válságokról szól, hanem úgy gondoljuk, hogy ez a földrész ez a lehetőségeknek a kontinense is. Természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül azokat a nagyon sajnálatos, szomorú eseményeket, amelyek a '90-es években tematizálták az Afrikával kapcsolatos beszélgetéseket, például a ruandai konfliktusra gondolok, vagy legutóbb a mali válságra – de Afrika közel sem csak erről szól. Ez egy olyan kontinens, amely számos országgal nagyon komoly politikai, gazdasági, társadalmi fejlődésen megy keresztül, és igazából túlnyomó részben vannak azok az országok, ahol nagyon pozitív folyamatok figyelhetők meg az előző években. A magyar külpolitika számára úgy gondoljuk, hogy mindenképpen indokolt, hogy ezekben a folyamatokban aktívan részt vegyünk, és a lehetőségeinkhez, a potenciálokhoz, az érdeklődéshez viszonyítva minél több országgal sikerüljön a kapcsolatainkat dinamizálni és erősíteni.
Mv: Ez a budapesti Afrika Fórum egy nyitott rendezvény, besétálhat bárki az utcáról?
Takács Szabolcs: Amint említettem, körülbelül húsz olyan esemény lesz, amely a rendezvénysorozatnak az egészét adja. Maga a fórum, a június 6-án, 7-én megrendezésre kerülő fórum, az csak részben nyilvános. Ennek lesz egy politikai része, ahol a magyar, illetve az afrikai szereplők, résztvevők különböző témákban vitatják meg a kontinens és Magyarország együttműködésének a lehetőségeit. Ezek a rendezvényrészek ezek nem nyilvánosak. De számos olyan kulturális, tudományos esemény, konferencia lesz, amely a nagyközönség számára is nyitott, és igazából szeretném kihasználni ennek a beszélgetésnek a lehetőségét is, hogy egy picit ezt propagáljam. Lesznek könyvbemutatók különböző helyszíneken, lesz az Uránia Filmszínházban egy olyan filmbemutató, filmes rendezvénysorozat, amely azt mutatja be, hogy Afrika mennyiben van jelen a világ filmművészetében.
Mv: Tehát nemcsak politikai, hanem kulturális esemény is a budapesti Afrika Fórum. Takács Szabolcsot, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkárát hallották.
(Külügyminisztérium)