Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium politikai igazgatója az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorának vendége volt 2014. május 13-án.
Mv: Jó reggelt kívánok. Fél 9 múlt 5 perccel. Még két évvel ezelőtt tett javaslatot Svédország és Finnország arra, hogy jöjjön létre egy Európai Békeintézet. Ehhez a kezdeményezéshez igen hamar csatlakozott Magyarország is. Aztán most kilenc állam részvételével – köztük, ahogy említettem Magyarország részvételével – létrejött az Európai Békeintézet brüsszeli székhellyel. Magyarország, magyar részről a Külügyminisztérium politikai igazgatója vesz részt a kormányzótanács munkájában, aki Takács Szabolcs, és aki itt van a vonalban. Jó reggelt kívánok.
Takács Szabolcs, politikai igazgató, KÜM: Kezét csókolom, jó reggelt kívánok.
Mv: Az egyik célja a hírek szerint ennek az intézetnek az, hogy a kialakult válságok kezeléséhez, megoldásához, konfliktusok megelőzéséhez hozzájáruljon. Első hallásra ez valamilyen karitatív szervezetnek tűnik, de gondolom, ez nem így van a valóságban.
Takács Szabolcs: Nem, valóban nem így van. Tehát ez nem egy karitatív szervezet, hanem egy olyan intézmény, amely az európai diplomácia meglévő eszköztárait próbálja kihasználni, a résztvevő tagállamok kapcsolatrendszerét, tudását, szakértelmét, tapasztalatát alapul véve. Egy olyan intézmény, amelyek a kormányok vesznek részt, tehát egy kormányközi együttműködés alapvetően, és az Ön által említett nyolc ország vesz ebben részt. A térségünkből egyébként csak Lengyelország és Magyarország csatlakozott ebben a stádiumban az intézményhez. Tehát ez nem egy karitatív szervezet, hanem egy olyan, az európai struktúrától független kormányközi intézmény, amely valóban – ahogy Ön is említette – a válságkezeléshez illetve válságmegelőzéshez próbál hozzájárulni.
Mv: Több vagy kevesebb jogosítvánnyal rendelkezik, mint mondjuk más brüsszeli, nemzetközi, hasonló típusú szervezet?
Takács Szabolcs: Hát mindenekelőtt ugye ez nem egy nemzetközi szervezet, hanem a formáját tekintve ez egy közalapítvány, ami Belgiumban van bejegyezve. Kormányok önkéntes alapon járulnak hozzá. Tehát igazából se jogosítványaik nincsenek, se kötelezettségeik nincsenek, hanem a résztvevő országok úgy gondolták, hogy mind Európában, mint az Európán kívüli térségekben a válságoknak egy olyan mélységéről illetve méretéről, mértékéről beszélhetünk, amely mindenképpen indokolja, hogy mindenki a saját tudása, hozzáadott értéke révén próbálja ezeket a válságokat enyhíteni. És ott láthatjuk már, hogy a globalizált világban gyakorlatilag olyan válságról szinte nem beszélhetünk, amelynek ne lennének szinte azonnal következményei, például gazdasági tekintetben, a migráció szempontjából Európára, ezen belül Közép-Európára. Tehát a célunk inkább az, hogy az európai struktúrák mellett, nem azokkal szemben, hanem azokat kiegészítve próbáljunk olyan megoldásokat kidolgozni, amelyek potenciálisan hatékonyan tudnak megfelelni ennek a célnak.
Mv: Kilenc állam, köztük Magyarország részvételével létrejött az Európai Békeintézet. Magyarországot a Külügyminisztérium politikai igazgatója, Takács Szabolcs képviseli a kormányzótanácsban. Vele beszélgettem.
(Külügyminisztérium)