Martonyi János külügyminiszter 2013. május 17-én az M1 Az Este című műsorának adott interjút.

Mv: Az Európai Parlament elnöke szerint Magyarország listázni akarja a zsidókat. Martin Schulz a brüsszeli Metro című napilapnak nyilatkozva állította ezt tegnap. Magyarország Külügyminisztériuma közleményben tiltakozott, és visszautasította az Európai Unió történetében példátlan vádat, amelyben az Európai Parlament elnöke egy egész országot nyilvánít antiszemitának. Az Európai Parlament néppárti, illetve fideszes képviselői nyilvános bocsánatkérésre szólították fel Martin Schulzot. Martonyi János külügyminisztert telefonon értük utol Varsóban, ahol a visegrádi négyek tartották, tartják csúcstalálkozójukat. Jó estét kívánok külügyminiszter úr.

Martonyi János: Jó estét kívánok.

Mv: Mit szólt, amikor ezt meghallotta? Magyarország listázni akarja a zsidókat, mondja ezt az Európai Parlament elnöke.

Martonyi János: Azt szóltam, amit a közleményünk tartalmaz, az, ami egyébként lényegében ugyanaz azzal, amit a néppárti magyar képviselők is nyilatkoztak. Én ezt döbbenetesnek és elfogadhatatlannak tartom. Az Európai Parlament elnöke egész egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy megsértsen egy tagállamot, egy egész nemzetet. Két lehetőség van. Lehet, hogy nem ezt mondta, akkor azonnal kiigazítást kell kérnie, és kieszközölnie, vagy pedig, ha ezt mondta, akkor bocsánatot kell kérnie Magyarországtól, az egész magyar nemzettől. Elég a sértegetésből! Túllépett egy olyan határt, amit egész egyszerűen nem engedhet meg magának egy európai vezető, hogy túllépjen.

Mv: Miniszter úr, hogyha a bocsánatkérés, vagy a helyreigazítás, nem történik meg, akkor ez annyiban marad? Vagy mi ilyenkor a Külügyminisztérium feladata?

Martonyi János: Az a feladata, amit megtett ma délután, és amit most önnek elmondtam. De egyébként politikai szempontból, hogyha valóban ezt mondta, akkor én azt hiszem, hogy ez meglehetősen egyértelmű jele annak, hogy ami most Magyarország esetében folyik, az egy hamis tényeken alapuló, politikai indulatoktól vezérelt kampány. Tehát én azt hiszem, hogy ebben a helyzetben az Európai Parlament elnökének is az az érdeke, hogy ezt a helyzetet tisztázza.

Mv: Miniszter úr picit más. V4 találkozó van. Miről volt szó eddig a találkozón? A keleti partnerség például szóba került-e már?

Martonyi János: A visegrádi négyek külügyminiszterei találkoztak, ez most az utolsó ilyen külügyminiszteri találkozó a lengyel elnökség alatt. Ez azért érdekes, mert ugye a következő évben július 1-től az elnöki tisztet Magyarország fogja betölteni. És a mai napon pedig először egymással találkoztunk, majd pedig ezt követően találkoztunk a keleti partnereknek a külügyminisztereivel. Itt volt a jelenlegi, tehát az ír elnökség, itt volt a litván elnökség, amelyik a következő elnökség, itt volt Catherine Ashton, a főképviselő.  És az egész találkozónak a célja az volt, hogy előkészítsük a novemberi vilniusi keleti partnerségi csúcsot, ahol reményeink szerint fontos eseményekre kerül sor. Mindenekelőtt, ha minden jól megy, akkor aláírjuk Ukrajnával a társulási és a szabadkereskedelmi megállapodást. Általában véve én azt hiszem, hogy a visegrádi országoknak közép-európai tagállamoknak, egy nagyon fontos szempontjuk az, hogy egy sikeres keleti partnerségi politikája legyen az Európai Uniónak, hiszen mi itt vagyunk a szomszédban, és nekünk nagyon lényeges az, hogy az Európai Unió szerepe, befolyása, kisugárzása, kelet felé erősödjön.

Mv: Ugye mondta ön is, július 1-jétől Magyarország a V4-ek elnöke. Ez mit jelent hazánknak? Milyen kötelezettségekkel jár?

Martonyi János: Ez azt jelenti, hogy egy évig mi töltjük be a visegrádi négyek elnöki tisztét. Ez egy nagyon fontos feladat. Mi rendezzük az üléseket, mi koordináljuk a munkát. Mi rendezzük meg a csúcstalálkozókat. Természetesen elkészült már a programunk, ezt egyeztettük a többi tagállammal, és én azt hiszem, hogy folytatni fogjuk azt az egyébként nagyon sikeres tevékenységet, amit a lengyelek végeztek az elmúlt egy esztendőben. Ez jelent egy külső nyitottságot, és most egyébként lesz még június 16-án a lengyel elnökség alatt egy visegrádi csúcstalálkozó, ahol a visegrádi országok miniszterelnökei fognak találkozni a japán miniszterelnökkel. Tehát mi folytatjuk, akarjuk ezt a politikát, ami azt jelenti, hogy nyitottak vagyunk, együttműködést keresünk kívülálló országokkal, európai uniós országokkal ugyanúgy, mint az Európai Unión kívüli országokkal. Én azt hiszem, hogy ez egy nagyon fontos és szép feladat.

Mv: Külügyminiszter úr, köszönöm, hogy a rendelkezésünkre állt.

Martonyi János: Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)