A magyar külügyminiszter zsúfolt programjában jelentős helyet kaptak az amerikai magyarok, számol be a külügyminiszter útjáról a Magyar Szó.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtök délután magyar kollégáját üdvözölve köszönetet mondott és gratulált Magyarországnak, valamint a magyar népnek az afganisztáni áldozatvállalásért, a NATO egészségügyi központjának felállításáért, a pápai légi támaszpont szolgálataiért, a délkelet-európai állapotok megszilárdításában végzett munkájáért és azért az elkötelezettségért, hogy oltalmazza a roma nemzetiségű polgárok jogait, illetve hogy a magyar társadalomba való minél sikeresebb bekapcsolódásukért dolgozzon.

Martonyi János hangsúlyozta, hogy Budapest a magyar biztonságpolitika sarokkövének tartja a NATO iránti elkötelezettséget. A magyar diplomácia vezetője megerősítette, hogy az új kormány kitart az afganisztáni jelenlét erősítésére az előző kormány által meghozott döntés mellett, és hozzátette, hogy közép-európai politikáját kiterjesztve Magyarország a nyugat-balkáni államokban is erőteljesebb jelenlétet tervez kialakítani, hogy az egész térség minél előbb az európai integráció szerves részévé válhasson. Martonyi meghívta Clinton asszonyt Budapestre, a Lantos Intézet megnyitására.

Martonyi János a külügyminisztériumból a Kossuth Házba sietett, ahol kötetlen beszélgetést folytatott a legtevékenyebb amerikai magyar szervezetek vezetőivel. A résztvevőket leginkább a magyar–szlovák viszony érdekelte, valamint az, hogy mit tehet az amerikai magyar közösség annak érdekében, hogy az amerikai kormányzat minél jobban értse a közép-európai viszonyokat. Nemes történelmi példákról is szó esett, amelyek szerint az Egyesült Államokba vándorolt magyar és szlovák közösségek jól megértették egymást, sőt templomokat is építettek együtt. Martonyi tájékoztatta a házigazdákat a magyar kormány európai uniós elnökségi terveiről. Elmondta, hogy szűk nemzeti érdekek megvalósításának erőltetése helyett példamutató szervezéssel lehet tekintélyt szerezni a soros elnöki poszton. A magyar külügyminiszter a már megszokott nyíltsággal beszélt Budapest szomszédsági politikájáról és nézeteiről. Kiemelte, hogy a magyar állampolgárság megadásának könnyítése semmilyen gondot nem okozott az ország hét szomszédja közül hatnál, és reményét fejezte ki, hogy Szlovákiában is módosulni fog az érzékenység kifejeződése az új kormány hivatalba lépésével. A szlovák reakciókról szólva Martonyi kifejtette, hogy az egy XIX. századi fogalomhoz való ragaszkodásból ered: Pozsonyban mintha még mindig úgy éreznék, hogy a polgár az állam tulajdona, s ezért azt csinál vele, amit akar. Magyarország ehhez képest egy XXI. századi államfelfogást képvisel, amelyben az ember boldogulása áll az első helyen, attól függetlenül, hogy milyen nemzetiségű, hol él, illetve milyen vagy hányszoros állampolgár. Martonyi szerint a szlovák fél érzékenységét meg lehet érteni, de hozzátette: „Vajon ki figyel oda a mi érzékenységünkre!?”

Ahelyett, hogy abból regionális biztonsági problémát csiholna, minden kérdést nyílt és őszinte tárgyalások útján kellene megoldani, hiszen senkinek eszébe nem jut Szlovákia területi egységére törni. A magyar diplomácia vezetője ezt a szemlélet-különbséget próbálta minden amerikai beszélgetőtársának is a figyelmébe ajánlani. Martonyi megérkezésének estéjén egy több mint száz fős magyar gyülekezet előtt elhangzott az is, hogy az új kormány az eddigieknél nagyobb figyelemben kívánja részesíteni a nyugati diaszpórát: mint mondta, minél több magyar gondol önazonossága részeként Magyarországra és a magyar kultúrára, annál erősebb lesz a nemzet és a kultúra.

A magyar külügyminiszter emléktáblát avatott fel egy ismert svájci diplomata egykori washingtoni házán. Az Amerikai Magyar Koalíció javaslatára elhelyezett plakett Karl Lutznak állít emléket, aki a negyvenes évek Budapestjén hamis útlevelek kiadásával és biztonságos házak működtetésével több tízezer magyar zsidót mentett meg, köztük Tom Lantos özvegyét és családtagjait. A külügyminiszter programjába tartozott a kommunizmus áldozatainak emelt emlékmű megkoszorúzása is.

Péntek délutáni hazautazása előtt Martonyi találkozik Madeleine Albright volt külügyminiszterrel, majd előadást tart a Johns Hopkins Egyetem külpolitikai karán Közép-Európa szerepéről és a magyar vezetés terveiről az Európai Unió soros elnöki posztján.


(magyarszo.com, Purger Tibor)