Martonyi János külügyminiszter az olaszországi Tempi című hetilapnak adott interjúja

Martonyi János külügyminiszter interjút adott az olaszországi Tempi című hetilapnak. A Rodolfo Casadei által készített, a lap 2012. június 13-i nyomtatott példányában megjelent beszélgetés magyar fordítása a következő:

 

Martonyi János külügyminiszter: Mi a többi országhoz hasonlóan integrált ország vagyunk

Ha ellentmondásokat találunk a hazai és az uniós törvények között, akkor megoldjuk azokat. Máskülönben csak az Európai Bíróság ítéleteire hagyatkozunk

Külpolitikánk szlogenje: „Igyekszünk barátja lenni mindenkinek, természetesen alapvető értékek megtartása mellett”. Mintha Martonyi János, aki 2010 óta Magyarország külügyminisztere, tudná, hogy a wikipédia neki tulajdonítja a fenyegetően csengő „ne bántsátok a magyart!” mottót, és emiatt rögtön megnyugtató üzenetet akar átadni. Ezt erősíti meg, amikor Budapest és az Európai Unió közötti kapcsolatokról kérdezzük őt.

Rodolfo Casadei: – Miniszter úr, Európa nem érti meg Magyarországot vagy Magyarország nem érti meg Európát?

Martonyi János: – Nem, azt hiszem, megértettük egymás álláspontját. Konfliktus merült fel néhány általunk hozott törvény és az európai jog között, és emiatt kötelezettségszegési eljárások indultak.  Eleinte ez egy politikai tartalmú nézeteltérés volt, ugyanakkor abban egyeztünk meg, hogy szigorúan csak jogi értelemben foglalkozunk vele. Ott, ahol valóban ellentmondást találtunk, igyekszünk eljárni, mint az új jegybank törvény esetében, amivel kapcsolatban gyakorlatilag szinte minden problémát megoldottunk. Még két törvény van, amelyekkel szemben kötelezettségszegési eljárás folyik (az adatvédelmi hatóságról és a bírósági rendszerről szóló törvény), ezek valószínűleg az Európai Bíróság elé kerülnek majd. Ha az Európai Bizottság továbbra is kitart amellett, hogy ellentmondás van normáink és az uniós törvények között, az a helyes, ha az Európai Bírósághoz fordulunk. A felek a Bíróság döntésére fognak támaszkodni a végén: az európai integráció így működik több mint ötven éve, több száz kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, a Tagállamok és a Bizottság végül a Bíróság által meghozott ítéleteknek vetik alá magukat.

Rodolfo Casadei: – Jelenleg melyek a magyar külpolitika alapvető orientációi?

Martonyi János: – A legfőbb fókusz Közép-Európa: azt, ami egy a földrajzi megoszláson túlmutató spirituális jelenség, kulturális örökség, át akarjuk ültetni egy politikai és gazdasági unióba. Erre irányuló politikánk formátumai a Közép-európai Kezdeményezés, amit Olaszország is akart, a Visegrádi Csoport (Lengyelország, Cseh Köztársaság, Szlovákia és Magyarország), illetve kétoldalú együttműködésünk Ausztriával. Másik irányvonal a globális nyitottság: Kelet, Dél, Latin-Amerika, más szóval a fejlődő térségek felé. Ezeket a politikai irányvonalakat uniós és NATO-tagságunkból kiindulva követjük. Kereskedelmi, energetikai, befektetési politikánk nagy részét EU- és NATO- csatlakozásunk keretein belül irányítjuk. Az Európai Unió nemcsak külpolitikai beágyazottságot, hanem egyfajta eszközrendszert is jelent. Tizenöt éven át be akartunk kerülni, aztán ez 2004-ben sikerült, és nyolc év távlatából úgy látom, nagy előnyeink származtak belőle. Folytatni akarjuk ezt a tapasztalatot és érdekünk egy egyre erősebb és integráltabb Unió.

Rodolfo Casadei: – Mit tud mondani Magyarország és Oroszország kapcsolatairól?

Martonyi János: – Oroszország nagyon fontos partner. Az oroszokkal tiszteleten, bizalmon és közös érdekeken alapuló jó viszonyt alakítottunk ki. Oroszország a fő energiaszolgáltatónk és mezőgazdasági termékeink első piaca. Együttműködünk az orosz gázvállalatokkal, ugyanakkor arra törekszünk, hogy gázellátási forrásaink minél diverzifikáltabbak legyenek, mert az egyoldalú függőség nem jó dolog.

Rodolfo Casadei: – És NATO-tagságból eredő kötelességeik?

Martonyi János: – Sosem hallottam kritikákat Magyarország NATO-ban vállalt kötelezettségeivel kapcsolatban, hanem mindig csak dicséreteket. Részt veszünk az afgán és a koszovói missziós tevékenységben, a nemrégiben tartott chicagói NATO-csúcson pedig vállaltuk, hogy részt veszünk a Balti-térség légvédelmi ellenőrzésében.

(kormany.hu)