Martonyi János külügyminiszter úr beszéde a Népirtás és Tömeges Emberi Jogsértés Megelőzési Központ alapításakor a III. Emberi Jogi Fórumon.

„A magyar kormány elkötelezettsége az emberi jogok védelme iránt több formában is megjelenik. E politikánk egyik fontos eleme a Külügyminisztérium által szervezett konferenciák sora is. Amikor meghatároztuk a Fórum témaköreit, arra törekedtünk, hogy aktuális és konkrét esetek is górcső alá kerüljenek a tanácskozáson. Másik fontos szempont volt, hogy mind a civilszféra, mind a kormányzati szereplők, a nemzetközi szervezetek, valamint a tudományos szint is képviseltesse magát a rendezvényen” – mondta Németh Zsolt a III. Emberi Jogi Fórum megnyitóján a tárca épületében.

A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a budapesti Népirtás és Tömeges Emberi Jogsértés Megelőzési Központtal összefüggésben elmondta: az új intézményes keretek által lehetővé válik a globális és regionális döntéshozó testületek nemzetközi hálózatának koordinálása annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a népirtások.

Németh Zsolt beszélt olyan kiemelkedő fontosságú kérdésekről is, mint az ivóvízhiány. Mint mondta, ennek következtében fegyveres konfliktusok törnek ki, amelyek végső soron népirtáshoz is vezethetnek.

Martonyi János külügyminiszter a rendezvényen mondott beszédében kiemelte: a leendő Központ figyelemre méltó együttműködés két egyaránt jelentős, ugyanakkor eltérő hátterű magyarországi tudományos intézmény között. Hozzátette: az akadémiai világ nagy szerepet játszott a kezdeményezés megvalósulásában – ahogyan Javier Solana, az Európai Unió egykori külpolitikai főmegbízottja is.

A külügyminiszter kifejezte abbéli reményét is, hogy a Központ a magyar EU-elnökség alatt, tehát 2011 első félévében megkezdheti munkáját. Martonyi János beszédét követően John Shattuck, a Közép-Európai Egyetem (CEU) elnöke és Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) rektora aláírta a Népirtás és Tömeges Emberi Jogsértés Megelőzési Központ alapító okiratát. A Központ e két tudományos-oktatási intézmény együttműködéseként jön létre.

(Külügyminisztérium)