Martonyi János miniszter az Országgyűlés 2013. április 15-ei ülésnapján az alábbi választ adta Harangozó Gábor (MSZP) képviselő „Meddig feszítik a húrt?” című azonnali kérdésére.

Elnök: Harangozó Gábornak, az MSZP képviselőjének azonnali kérdése következik, amit a külügyminiszternek kíván feltenni: „Meddig feszítik a húrt?” címmel. Harangozó Gábor képviselő urat illeti a szó.

Harangozó Gábor (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A Külügyminisztérium sajtóosztályának hivatalos közlése szerint a Külügyminisztérium felkért nemzetközileg elismert alkotmányjogászokat, hogy formáljanak véleményt az alaptörvény negyedik módosításáról, illetve az ahhoz kapcsolódó törvények tartalmáról. A felkérést ön Trócsányi László párizsi nagykövetünkön keresztül juttatta el a neves alkotmányjogászok számára. Trócsányi László párizsi nagykövet, volt alkotmánybíró a Velencei Bizottság tagja. A Velencei Bizottság statútumának 2. cikk 1. pontja a bizottság tagjának személyes felelősségét és függetlenségét rögzíti. A Velencei Bizottság tagjai eszerint nem kaphatnak és nem követhetnek semmiféle utasítást. Ehhez képest a magyar kormány pont a Velencei Bizottság tagját kéri fel arra, hogy éppen a Velencei Bizottság véleménye ellenében állítson elő szakvéleményt.

Tisztelt Miniszter Úr! Önök nyilván úgy vélik, kormányzati érdek, hogy a Velencei Bizottság hamarosan elkészülő véleményével szembe lehessen állítani egy másik véleményt. Mivel a Velencei Bizottság tagsága és nemzetközi presztízse megkérdőjelezhetetlen, okkal merül fel a kérdés, hogy kik a mostani kormányzati felkérés címzettjei. Úgy látszik, önöknek jogkövetés helyett saját udvari bírálókra van szükségük, mi pedig azt szeretnénk tudni, hogy kik azok és azt, hogy az adófizetőknek ez mennyibe kerül.

Kérdezem ezért a miniszter úrtól: felkérte-e Trócsányi László párizsi magyar nagykövetet, hogy készítsen elemzést az alaptörvény negyedik módosításáról és a kapcsolódó törvényekről? Kik a további felkért személyek? Milyen jogi formában, például megbízási szerződéssel kerül sor a feladattal megbízott neves személyek munkavégzésére? A felkért személyek a szakvélemény elkészítéséért részesülnek-e díjazásban, ha igen, akkor milyen összegben, milyen forrásból?

Várom válaszát.

Elnök: Megadom a szót Martonyi János miniszter úrnak.

Dr. Martonyi János külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A tényeket pontosan mondta el, van egy – vagy talán több – tévedés vagy félreértés is. Először is a nemzetközileg ismert alkotmányjogi professzoroknak ezt a megbízást nem Trócsányi László nagykövet adta, aki egyébként valóban az alkotmányjog professzora, és a Velencei Bizottság póttagja, hanem ezt a megbízást én adtam. Egyébként zárójelben jegyzem meg, hogy a Velencei Bizottságot is én kértem fel arra, hogy a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatban nyilvánítson véleményt, ahogy ezt egyébként korábban megtettem már, ha nem tévedek, kilenc magyar törvénnyel összefüggésben.

Azt viszont nyomatékosan alá kell húznom, hogy ennek a megbízásnak a Velencei Bizottság véleményéhez nincs köze, ez nem ellenanyag, ez nem egy alternatív vélemény. Ez a mi céljainkat szolgálja a megfelelő tájékozódás, nemzetközi összefüggések pontosabb felmérése, adott esetben éppen a magyar álláspont kiegészítése céljából, és természetesen a megbízás arra is kiterjed, hogy melyek azok a jogi technikák és eszközök, amelyekkel adott esetben, ha vannak gondok, akkor ezeket orvosolni lehet. Tehát azt hiszem, ez a megbízás mindannyiunk érdekét szolgálja, az ország érdekeit szolgálja, egyáltalán nem jelent semmiféle ellenanyagot.

Hozzáteszem még tájékoztatásként, hogy dr. Trócsányi László nagykövet, professzor úr erről tájékoztatta a Velencei Bizottság elnökét, Buquicchio urat, aki semmiféle kifogást nem emelt, semmilyen ellenvetést nem tett. Általános gyakorlat, hogy hasonló bonyolult kérdésekben a különböző kormányok vagy akár a felek különböző forrásokból szakvéleményeket szereznek be. Az összes további kérdésére természetesen választ fogok adni, többek között akkor is, ha írásbeli formában fölteszi őket. Köszönöm szépen.

Elnök: Viszonválasz illeti meg képviselő urat, egy percben.

Harangozó Gábor (MSZP): Miniszter úr, úgy gondolom, hogy a közvéleményt érdekelni fogja a részletes válasz is, ezért írásban is föl fogom ezeket tenni. De az, hogy önök nem a Velencei Bizottság véleményét akarják alapul venni, számomra azt mutatja, hogy nem a játékszabályok betartásán dolgoznak, hanem magyarázatot keresnek arra, hogy miért nem tartják be azokat.

Mi minden nemzetközi fórumon azt kérjük, hogy türelmet kérünk mindenkitől, és hogy ne vessenek be szankciókat legalább a 2014-es választásokig, mert a következő MSZP vezette kormány mindent meg fog tenni a jogállamiság helyreállításáért. Közben jól érezhető, hogy fogy a türelem. Önök is érzik ezt, ezért írták bele az alkotmányba, hogy az esetleges szankciók miatt különadót kell kivetni a lakosságra.

Ezért felszólítjuk önöket, hogy a hátralévő egy évben ne rombolják tovább hazánk hírnevét a demokrácia lebontásával, térjenek vissza a jogállamiság útjára, és fogják vissza a hazánkat lejárató akciókat. Köszönöm szépen.

Elnök: Viszonválasz illeti meg miniszter urat, egy percben.

Dr. Martonyi János külügyminiszter: Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a szankciókkal kapcsolatos jóindulatát, de azt sajnálom, hogy nem sikerült a válaszommal egy félreértést eloszlatni. Nincs szó arról, hogy mi a Velencei Bizottság véleménye helyett valamilyen más véleményt kívánunk figyelembe venni. Két teljesen különböző dologról van szó. A Velencei Bizottság hivatalos véleményt ad, az Európa Tanács melletti bizottságról van szó. Ez pedig egy olyan szakvélemény, ami a mi céljainkat szolgálja azért, ahogy én ezt az előbb elmondtam.

Továbbra is azt kérem, hogy ne gerjesszünk félreértéseket ott, ahol erre semmilyen ok nincs. Ne gerjesszünk indulatokat ott, ahol erre semmi ok nincs, hanem ahogy ezt egyébként ön ígéri, működjünk közre, működjünk együtt annak érdekében, hogy ezt az országot semmilyen hátrány ne érje. Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)