Tíz napon belül nemzeti egységkormányt kell létrehoznia az ukrán parlamentnek a létrejött megállapodás értelmében – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter a Hír TV Magyarország élőben című műsorában 2014. február 21-én.
Mv: És akkor folytatjuk a stúdióban Martonyi János külügyminiszterrel. Jó estét kívánok.
Martonyi János, külügyminiszter: Jó estét kívánok.
Mv: Politikai síkon vigyük tovább a témát, azt javaslom. Ugye, megállapodás született. Részben megbeszéltük Csabával, átmeneti egységkormány lesz, előrehozott elnökválasztás, amnesztiatörvény. Alkotmányreformot ígértek, a parlament talán már szavazott is róla, hogy a 2004-es alkotmányt visszaállítják, és majd lesz egy új alkotmány őszre. Ön szerint a megállapodás megoldotta a konfliktust, vagy ez még egy hosszú folyamat és ez csak az első lépés?
Martonyi János: Hát ez egy nagyon fontos, nagyon lényeges lépés. Az, hogy ez megoldotta-e a válságot vagy sem, azt majd meglátjuk. Én egyelőre minden szempontból óvatosságot javaslok. Ugyanakkor nagy hiba lenne alábecsülni ennek a mai megállapodásnak a jelentőségét. Egyébként 48 órát írt elő a megállapodás arra, hogy megszülessen az a különleges törvény, amelyik mintegy visszahozza a 2004-es alkotmányt. Ezalatt azt kell érteni, hogy voltaképpen parlamenti kormányzást vezet be az elnöki kormányzás helyett. Ezt a különleges törvényt ma délután a Rada, az ukrán parlament 386 fővel megszavazta. Tehát már elfogadták. Ezt követően, most tíz napon belül kell létrehozni azt a bizonyos nemzeti egységkormányt, ami a következő nagyon fontos pontja a megállapodásnak. És ezt az egységkormányt már a parlamentnek kell létrehoznia. Tehát itt egy koalíciós kormány kell, hogy létrejöjjön. Egyébként, hát a három nagy ellenzéki pártnak a vezetője ezt a megállapodást aláírta.
Mv: Uniós nyomásra, mondhatjuk azt?
Martonyi János: Hát, én nem tudom, hogy uniós nyomásra. Én inkább azt mondanám, hogy egy uniós közvetítés nyomán született meg az a megegyezés, ami, hát most persze korai ezt értékelni, de hát azért Janukovics részéről, én úgy érzem, hogy azért valamivel több engedményt tartalmazott, mint az ellenzék részéről.
Mv: Sőt, azt mondják, hogy Janukovics túl engedett. És kérdezném az Ön véleményét, hogy nem késett el ezzel az engedménnyel Janukovics? Hiszen azt írja több szakértő is, idézném konkrétan a svéd külügyminisztert, hogy Janukovics kezéhez vár tapad. Sokan azt pedzegetik, hogy ezzel már nem tud megmenekülni, esetleg egy nemzetközi bírósági eljárás, mondjuk a hágai Nemzetközi Törvényszéken.
Martonyi János: A megállapodásnak van egy olyan pontja is, hogy az ellenzék és az Európa Tanács bevonásával vizsgálatot kell folytatni az elkövetett bűncselekményekkel összefüggésben. Ez egy általános rendelkezés. Nem mondja meg pontosan, hogy kiről van szó. De kétségtelen tény az, hogy ez a vizsgálat elvileg mindenkire kiterjed. Mind a kormányoldalon, mind pedig adott esetben a másik oldalon. Tehát ha a politikai részéről beszélünk, akkor mégiscsak az a lényeg, hogy létre kell, hogy jöjjön egy nemzeti egységkormány. Egyébként maga ez a megállapodás, reggel fél 8-kor megszületett, a felek ezt kézjegyükkel látták el. De ezt követően, és ez nagyon lényeges dolog, az ellenzéki vezetők közölték, hogy ezt nekik jóvá kell hagyatniuk a néppel, az emberekkel és kimentek a Majdánra, és ott tárgyaltak evvel a polgári tanáccsal, amelyiknek valóban voltak fenntartásai, de végül is elfogadták. Tehát a parlamentbe, mikor visszatértek, bocsánat, az elnöki palotába, ezek az ellenzéki vezetők, akkor ennek a felhatalmazásnak a birtokában írták alá ezt a megállapodást. Én úgy tudom, hogy a...
Mv: Ami jól hangzik, de ott van a jobbszektor külügyminiszter úr. Például a szélsőségesek, a nacionalisták, akik szintén közleményt adtak ki és azt mondták, hogy ők nem támogatják az ellenzéki megállapodást.
Martonyi János: Kétségtelen, így van, ez való igaz.
Mv: Hogyan fogják őket kezelni a következő napon?
Martonyi János: Egyébként a kérdésére visszatérve, én is beszéltem telefonon a nagykövettel pár perccel ezelőtt, én azt hallottam tőle, hogy ez a mai gyűlés, mert hiszen a Majdánon ott vannak az emberek, teljesen pontos volt a felvilágosítás, ez inkább a békés demonstrálóknak a gyűlése. Tehát kétségtelen, hogy ez a bizonyos jobbszektor, ez kiadott délután egy közleményt. Hát itt kérdés az, hogyha tíz napon belül megalakul ez a nemzeti egységkormány, akkor mennyiben lesz képes rendet csinálni. Egyébként én azt hiszem, hogy azért az ellenzéki vezetők most már abban érdekeltek, hogy...
Mv: Hűtsék a folyamatot.
Martonyi János: Hát ez a folyamat ne menjen tovább. Hozzáteszem, itt azért sokkal komolyabb kérdésekről van már szó. Itt arról van szó, hogy megmarad-e Ukrajna. Hogy egységes ország marad-e Ukrajna? Hogy egyáltalán, sikerül stabilizálni a helyzetet? Hogy megmenekül-e Ukrajna a gazdasági káosz és annak minden következménye elől? Tehát ezek nagyon súlyos kérdések, és én azt hiszem, hogy az ukránok vannak annyira józanok és bölcsek ahhoz, a nagy többségük egyébként, és a ma délutáni hírek inkább erről szólnak, hogy megértsék azt, hogy itt mi a tét. Egyébként még annyit hozzátennék, hogy azért az Európai Unió nélkül, és a három külügyminiszter húszórás tárgyalása nélkül ez nem sikerült volna. Érdemes elgondolkodni azon, hogy akkor az Európai Unió külpolitikája adott esetben talán mégiscsak tud sikeres lenni.
Mv: Viszont az orosz különmegbízott elutazott. És nem írta alá ezt a... Ez mit jelent ez?
Martonyi János: Az orosz különmegbízottnak a megbízatása, ő egy ilyen emberi jogi biztos, ombudsmanszerű állást tölt be, a hírek szerint a mai napon lejár vagy lejárt. Ő reggel egyébként kézjegyével ellátta az én információim szerint ezt a megállapodást. Délután már nem írta alá. De hát azt is tudjuk, hogy azért Janukovics elnök végig kapcsolatban állt Putyin elnökkel. Több telefonbeszélgetés zajlott le köztük. Történtek nagy valószínűséggel olyan dolgok, amelyekről most én sem tudok beszámolni, azt sem tudom biztosan, hogy ezek valaha ki fognak-e derülni? Hogy milyen fordulatok zajlottak le ezek alatt az órák alatt, mit mondott a hadsereg vezetése, miért mondott le a vezérkari főnök helyettes, miért és ki vezényelte ki a mesterlövészeket, miközben bent már folytak a tárgyalások és voltaképpen pozitív irányba mentek. Tehát itt azért volt néhány óra, vagy legalább 24 óra, aminek a történetét még nem ismerjük pontosan, de az eredményt kell nézni és az eredmény pedig az, amit először mondtunk, ez egy nagyon fontos lépés a válság megoldása felé.
Mv: És Ön azt mondja, hogy ez az uniós siker, és az uniós diplomácia sikere, de biztos olvasta a mai nyilatkozatát Václav Klausnak, volt cseh elnöknek, aki tőle nem szokatlan, váratlan gondolattal rukkolt elő. Ő azt mondja, hogy az EU nagyot hibázik, amikor a tüntetőket azzal ígérgeti, vagy azt az illúziót kelti bennük, hogy lehetséges Ukrajna nyugati integrációja. Ön pedig nyilatkozott egy sajtótájékoztatón, hogy nyilvánvalóan Magyarország érdeke egy nyugathoz, az Európai Unióhoz közeledő Ukrajna. Lehetséges ez? Van ennek realitása?
Martonyi János: Én azt javaslom, amit korábban is már sokszor mondtunk, és a Külügyminisztérium is több közleményben elmondta ezt, hogy talán ezt bízzuk az ukránokra. Tehát nagyra értékelem a beavatkozást…
Mv: Részben döntöttek, csak az a kérdés, hogy az európai államok hajlandóak-e áldozatot vállalni az ukrán integrációért.
Martonyi János: Én azt hiszem, biztos vagyok abban, hogy a nemzetközi közösség ebben az esetben képes és kész lesz arra, hogy egy nagyarányú gazdasági segélycsomagot dolgozzon ki. Nemzetközi pénzügyi szervezetek részvételével természetesen. Volt már erre példa és nagyon sok olyan ország van, amelyik annál a bizonyos 15 vagy húszmillárd dollárnál vagy eurónál sokkal nagyobb összeget kapott. Tehát nem egy olyan rendkívüli dolog ez.
Mv: Tehát Ön azt mondja, hogy nem az IMF-hez kellene segítségért fordulnia.
Martonyi János: De természetesen az IMF-nek is ilyenkor pontosan az a feladata, az a funkciója, hogy közbelépjen, ezért kezeli azt a sok pénzt, ami egyébként nem az ő pénze, hanem a tagállamoknak a pénze, akik ezt beadják az IMF-be és az IMF ilyen esete igenis köteles segíteni. Az aztán más dolog, hogy ki kell tárgyalni bizonyos feltételeket, ez az, amit én az ukránokra bíznék, és én azt hiszem, hogyha létrejön, valóban az a bizonyos nemzeti egységkormány és megvan a világos perspektíva, hogy lesz egy alkotmányozás szeptemberig és lesz egy elnökválasztás decemberig és ezt mindenki elfogadja, akkor ez a kérdés megoldható. Persze mindig van egy borúlátó forgatókönyv is, abból is ki lehet indulni és azon is végig lehet menni. Kérdés az, hogy mit tudunk tenni az optimista forgatókönyv megvalósítása érdekében? A második kérdés az, vagy az első kérdés, hogy mi Magyarország érdeke? Mi Közép-Európa érdeke? Mi Európa érdeke?
Mv: Hogyha megengedi, ennél a pontnál akkor beszéljünk mi Magyarország érdeke? Kárpátalja nyilvánvalóan egy fontos pont, hiszen egy 150 ezer fős magyar kisebbség él ott. Milyen információi vannak, mai információi?
Martonyi János: A Kárpátalja bebizonyította, hogy Ukrajna legtoleránsabb, legbékésebb régiója, vagy megyéje. Kárpátalján hagyományosan sokkal magasabb a toleranciafok a különböző népcsoportok között, mint mondjuk a Kárpátokon túl. Most nem akarok senkire külön hivatkozni. De Kárpátalján és elsősorban Ungváron egy olyan folyamat zajlott le tegnap, aki olvasta, követte az eseményeket, amire.. Ami engem elsősorban néhány vidéki nagyvárosra emlékeztet 1956 őszén. Amikor bemegy a tömeg a rendőrségre, a rendőrök felesküsznek a népre, bemegy a tömeg a laktanyába, a katonák felesküsznek a népre, bemegy a tömeg a televízióba, hát '56-ba ez még nem volt –, de mindenesetre ott is átállt mindenki és egy békés átállási folyamat zajlott le, nem folyt vér, nem volt erőszak és én azt hiszem, hogy Kárpátalja ilyen szempontból most példát mutatott egész Ukrajnának, hogy hogy lehet egy békés átalakulást, átállást megcsinálni.
Mv: Sajnos az időnk lejárt, de egy nagyon rövid kérdés erejéig. Ugye van két magyar szervezet Kárpátalján, és az egyik az tegnapig a Janukovics-féle Régiók Pártjának volt a szövetsége.
Martonyi János: Így van.
Mv: Mennyire szerencsés magyar szervezetként a határon túli magyarok képviseletében állást foglalni polgárháborús helyzetben akármikor?
Martonyi János: Az már eleve nem szerencsés, hogy a határon túli magyar közösség két különböző politikai szervezettel rendelkezik, amelyik egymással verseng és az ukrán politikai palettán is lényegében egymással szemben foglal helyet. Hát miután itt most ugye előállt egy új helyzet, hozzáteszem a Régiók Pártja Kárpátalján megszűnt. Feloszlott, már nincsen. Tehát ezt néhány órával előzte meg néhány régiós képviselőnek a kilépése a pártból, ezek közé tartozott Gajdos István is. Én nem akarom ezt értékelni különösebben. A lényeg az, hogy talán most ez a fordulat talán lehetőséget ad arra is, hogy a kárpátaljai magyar közösség politikai egysége helyreálljon.
Mv: Legyen ez a végszó. Köszönöm szépen, hogy bejött hozzánk.
Martonyi János: Köszönöm szépen.
(Külügyminisztérium)