Martonyi János miniszter az Országgyűlés 2010. június 21-ei ülésnapján képviselői kérdésre az alábbi választ adta a magyar–osztrák környezetvédelmi kapcsolatokról.
Dr. Martonyi János külügyminiszter: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Két különböző témát érint a kérdés, de valóban közös mind a két témában az, hogy az ország levegőjének és az ország ivóvizének a tisztaságát érinti mind a két téma, és én értem és osztom az emögött lévő aggodalmat. Közös egyébként a két témában az is, hogy valóban mind a kettő egy szomszédos országunkkal kapcsolatos, egy olyan vita, ami most már elég régóta tart, és sajnos mindeddig nem nyert kedvező rendezést.
Az is kétségtelen, hogy ami a heiligenkreuzi hulladékégetőt illeti, ott az elmúlt napok nem szolgáltak kedvező hírrel, a másodfokú fellebbviteli hatóság valóban megerősítette az építési engedély kiadását. Az is igaz, hogy Ausztriában az elmúlt időszakban jó néhány ilyen hulladékégető berendezésre adtak ki engedélyt, de ezek építése eddig még nem kezdődött meg. Ami itt nagyon lényeges, az, hogy minden lehetséges jogi lehetőséget igénybe vegyünk, és ezt a közigazgatási határozatot az illetékes osztrák közigazgatási bíróság előtt a siker esetleges reményében megtámadjuk.
Mindez természetesen nem elegendő. Magyarországnak vannak további eszközei is. Jelzem, hogy a tervezett hulladékégetőhöz az egyetlen lehetséges vasútvonal Magyarország területén vezet át, ennek a használatát egy 1999-ben kötött kétoldalú egyezmény biztosítja. Ezt az egyezményt felül fogjuk vizsgálni, és szükség esetén, ha a diplomáciai lépések nem vezetnek eredményre, akkor módunkban állhat az, hogy a vasúti közlekedést a hulladékégető felé elzárjuk.
Említette a képviselő úr Áder János nevét. Való igaz, ennek a kérdésnek vannak európai uniós összefüggései is. Van egy olyan irányelv, amely kimondja azt, hogy a hulladékot ott kell elégetni, ahol az keletkezik, illetőleg az ahhoz legközelebb eső helyen.
Következésképpen ez a hulladékégető már csak ennek a szabálynak a megszegése miatt sem részesülhetne európai uniós támogatásban.
Összességében: ami Heiligenkreuzot illeti, azt tudom ígérni, azt tudom a leghatározottabban mondani, hogy a magyar kormány minden lehetséges jogi és diplomáciai lépést meg fog tenni annak érdekében, hogy ez a hulladékégető ne épüljön meg.
Ami a Rába habzását illeti, ott a helyzet valamivel jobb, ott a megoldási terv egy része teljesült, egy másik része nem teljesült. A jennersdorfi bőrgyár a mai napig nem építette meg a tisztítóművet, a jelenlegi információk szerint erre 2011-ben fog sor kerülni. Mi ezt a kérdést is figyelemmel kísérjük, és ismétlem, semmiféle jószomszédi megfontolás vagy regionális politikai megfontolás nem fog minket abban megakadályozni, hogy a magyar érdekeket mindkét ügyben a leghatározottabban képviseljük.
Köszönöm szépen.
(Külügyminisztérium)