Minden lehetséges eszközt fel kell használnunk arra, hogy enyhítsük azt a feszültséget, ami nagyon-nagyon sajnálatos módon, a magyar–örmény kapcsolatokban bekövetkezett – hangsúlyozta Martonyi János külügyminiszter az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2012. szeptember 5-én.

Mv: Nyolc perc múlva lesz háromnegyed nyolc. A kétoldalú kapcsolatokról és európai uniós kérdésekről tárgyalt Martonyi János külügyminiszter svájci partnerével.  Így szól a hír, amelynek kapcsán Martonyi János külügyminisztert köszöntöm a telefonvonal túlsó végén.

Martonyi János, külügyminiszter: Jó reggelt kívánok.

Mv: Nos, konkrétan mit sikerült elérni Svájcban esetlegesen munkát vállalni szándékozó magyarok e lehetőségének megkönnyítése érdekében?

Martonyi János: Mi sérelmezzük ennek a védzáradéknak a hatályba léptetését, ami ugye május 1-jén történt nyolc európai uniós tagállammal szemben. Valójában éppen ez a sérelmes, hogy nyolc tagállammal szemben vezették be, éppen a közép-európai országokkal. És én azt hiszem, hogy ez ellentétes egyébként Svájc és az Európai Unió közötti megállapodással.

Mv: Hogyan?

Martonyi János: Ezért ez jelentős részben európai téma. Én egyébként azt a választ kaptam a külügyminiszter kollegámtól, hogy tekintsük ezt átmenetinek. Nyilván hivatkozott az ilyenkor általában meghivatkozott belpolitikai szempontokra, nehézségekre. Egyébként a gazdasági hatása ennek az intézkedésnek, különösen Magyarország esetében nem túl jelentős. De mi nagyon nehezen vesszük tudomásul, illetve mindig vissza kell, hogy utasítsuk a hátrányos megkülönböztetésnek, a diszkriminációnak bármilyen formáját. Érintse az konkrétan Magyarországot, vagy esetleg éppen a közép-európai országok csoportját.

Mv: De konkrét határidőben nem állapodtak meg ezek szerint, mármint amikor feloldják ezt a védzáradékot?

Martonyi János: Határidőben nem állapodtunk meg. Ők ezt átmenetinek tekintik. Egyébként összefügg más kérdésekkel is, amelyek nem Magyarországot és nem is Közép-Európát érintik, hanem az Európai Unió és Svájc kapcsolatrendszerének az egészét.

Mv: Óhatatlanul felmerült tárgyalásukban az örmény és magyar konfliktus, amelynek kapcsán a hírek szerint Svájc közvetítő szerepet vállalna.

Martonyi János: Igen, hát a látogatásnak ugye nyilván nem ez volt az elsődleges célja, de most van egy adott helyzet. És én azt hiszem, hogy ebben a helyzetben nekünk minden lehetséges eszközt fel kell használnunk arra, hogy enyhítsük azt a feszültséget, ami nagyon-nagyon sajnálatos módon, a magyar–örmény kapcsolatokban bekövetkezett. Svájc hagyományosan egy közvetítő, úgymond semleges ország. Elég jelentős szerepet játszottak korábban az örmény–török kapcsolatokban a két ország közötti közvetítés területén is. Tehát én azt hiszem, ha ők tudnak nekünk segíteni, meg tudják azt magyarázni, hogy Magyarország semmiféle sérelmet nem akart az örményeknek, az örmény közösségeknek, az Örményországnak okozni. Mi valójában nem belépni akartunk egy konfliktusban, hanem ki akartunk abból lépni. Az pedig végtelenül sajnálatos, elég elfogadhatatlan és elítélendő, hogy az azeri kormány nem tartotta be az ígéretét és kegyelmet adott egy embernek, akivel szemben az ítéletet neki végre kellett volna hajtani mind a nemzetközi egyezmény, mind pedig az ígérete szerint.

Mv: Bocsánat, ha már így szóba került, azt ugye az Országos Örmény Önkormányzat is elismeri, hogy a magyar lépés jóhiszeműen történt. De azt mindenképpen meg kell kérdeznem, már csak azért is, mert Avanesian Alex nemrégiben volt stúdiónk vendége, hogy hogy lehet, hogy nem jutottak el Önökhöz az önkormányzat jelzései, veszélyjelző lépései ez ügyben? Hiszen ugye, Önök azt nyilatkozták, hogy semmilyen ilyen típusú figyelmeztetés nem jutott el a döntést megelőzően a külügyhöz.

Martonyi János: Hogy semmiféle veszélyt nem vettünk volna figyelembe, ezt nagyon határozottan cáfolni vagyok kénytelen. Természetesen különböző tényezőket kellett mérlegelni. A döntést a kormány hozta. Tehát én azt hiszem, hogy a lényeg az, hogy valóban jóhiszeműek voltunk. Valóban semmiféle gazdasági háttere, megfontolása nem volt ennek a lépésnek. És most pedig a legfontosabb az, megértessük az örmény kormánnyal, örmény barátainkkal, az örmény közösségekkel, hogy Magyarország, a magyar kormány mindig is baráti érzelmekkel viszonyult hozzájuk. Nem kívántunk nekik semmiféle sérelmet okozni. És tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a hangulat lecsillapodjon és ebben, hogyha tud segíteni Svájc, a svájci kormány is, akkor ezért mi hálásak vagyunk.

Mv: Fel is kértük erre Svájcot, vagy csak elfogadjuk az ajánlatot?

Martonyi János: A beszélgetés során, amikor ez a téma fölmerült, akkor közösen jutottunk arra, hogy a svájciak ebben tudnak nekünk segíteni, ő maga is fölvetette ezt a lehetőséget. Én jeleztem, hogy éppen erre szerettem volna rátérni, hogy ebben a kérdésben segítséget kérjünk. Tehát mi lényegében ugyanarra gondoltunk, ugyanabban a pillanatban.

Mv: És vajon az Országos Örmény Önkormányzat itt Magyarországon lehet-e közvetítő, hiszen jelezték ez irányú igényüket. Most vajon be tudnak-e jutni a külügyhöz, ha eddig nem sikerült?

Martonyi János: Természetesen, biztos, hogy ez külügyi kérdés, nem akarok most itt különböző felső hatáskörökre hivatkozni, de ettől függetlenül a Külügyminisztérium is, magam személyesen is kész vagyok arra, hogy mind az örmény közösségen keresztül mind pedig bármilyen más lehetőséget felhasználva hozzájáruljunk, közreműködjünk a helyzet csillapításához, rendezéséhez.

Mv: Utolsó kérdésem ez ügyben az, hogy ugye tegnapi hírek szerint Európa számos országában tüntettek éppen a kiadatási-ügy kapcsán Magyarország követsége előtt. Tervez-e ezzel kapcsolatban valamilyen lépést, vagy válaszreakciót a Külügyminisztérium?

Martonyi János: Intézkedéseket természetesen minden ilyen esetekben meg kell hoznunk.

Mv: És ami az életveszélyes örmény fenyegetést illeti?

Martonyi János: A szükséges intézkedéseket, azt erre illetékes szervek természetesen meg fogják hozni.

Mv: Hallottuk Martonyi János külügyminisztertől, a magyar–örmény konfliktus kapcsán, amelynek rendezésére, a feszültség enyhítésére közreműködést ígért, illetőleg ajánlott Svájc és az Országos Örmény Önkormányzat is itt Magyarországon. A külügyminiszter svájci tárgyalásairól még azt is elmondta, hogy a svájci fél a magyar munkaerő áramlását korlátozó, és még más, nyolc feltörekvő európai ország munkavállalását korlátozó svájci védzáradék életbe léptetését, illetve életben tartását átmeneti intézkedésnek szánja.

(Külügyminisztérium)