Látjuk, hogy milyen nagyon jelentős lépések történtek az elmúlt években vagy akár az elmúlt évtizedekben a kulturális, oktatási, tudományos kapcsolatok területén – jellemezte a magyar–francia kapcsolatokat Martonyi János az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2012. október 30-án.

Mv: Fél hét múlt hat perccel. Magyar–francia együttműködés, biztonságpolitika és európai ügyek – ezek a témák voltak terítéken a magyar és francia külügyminiszter tegnapi találkozóján. A vonalban pedig a magyar külügyminiszter, Martonyi János, jó reggelt kívánok.

Martonyi János, külügyminiszter: Jó reggelt kívánok.

Mv: Kötöttek konkrét megállapodást?

Martonyi János: Fabius miniszter úrral elsősorban a kétoldalú kapcsolatok egész rendszerét tekintettük át. Kezdtük természetesen, szokás szerint a gazdasági együttműködéssel. És megállapítottuk azt, hogy a francia befektetőket továbbra is nagyon érdekli Magyarország. Jelenleg is jó néhány nagyon fontos, kisebb-nagyobb projekt előkészítése van folyamatban. Az elmúlt évben egyébként – ami valószínűleg nem volt a legjobb év ilyen szempontból, de mégis – beérkezett körülbelül félmilliárd euró összegű francia befektetés. Tehát még egyrészről általában csak a vitákról hallunk, talán nem vesszük észre, hogy ugyanakkor nagyon sok pozitív kezdeményezés van a gazdasági kapcsolatok területén is. Ami meg a vitákat illeti, azoknak a nagy részét meg éppen megoldottuk. Ugye lehet azt mondani, hogy volt öt vitás kérdéscsoport, ezek közül három teljes mértékben rendeződött. Ugyan otthon is hallottunk sokat az Alstom-ügyről, a budapesti Vízműveknek az ügyéről, ezek teljes mértékben rendeződtek. Ugyanúgy, mint mondjuk az Antenna Hungáriával kapcsolatos vita. Van még egy-két vitás kérdés, de ezek nem olyan súlyosak.

Mv: Például ugye az étkezési utalványoknak a kérdése.

Martonyi János: Az étkezési utalványokról még mindig vitatkozunk. Én tegnap röviden találkoztam is ezeknek a cégeknek a képviselőivel anélkül természetesen, hogy tárgyalni kívántam volna velük. De kijelölt a kormány egyébként egy tárgyalót is, a megbeszélések tovább fognak folyni. Én azt hiszem, hogy ezeket a kérdéseket is lehet rendezni. És hát van még a Pécsi Vízművekkel kapcsolatos választott bírósági eljárás, amit én a világ legtermészetesebb dolgának tartok, hogy tudni illik egy adott esetben egy fizetendő kártalanítás tekintetét egy választott bíróság hozza meg. Tehát én azt hiszem, hogy ezeket a vitákat egy kicsit eltúloztuk, igaz, hogy volt egy időszak, amikor talán nehezebbnek tűntek. Tehát a lényeg az, hogy most a pozitív dolgokról beszéljünk és ezt is tettük. És azt is nagyon fontosnak tartom, hogy látjuk mind a ketten, hogy milyen nagyon jelentős lépések történtek az elmúlt években vagy akár az elmúlt évtizedekben a kulturális, oktatási, tudományos kapcsolatok területén. A magyar miniszterelnök nemrégen nyitotta meg a Cezanné és a múlt című kiállítást Budapesten. Itt, most a Musée d'Orsayban készül egy nagy-nagy kiállítás Bartók Béla és a modern magyar festészet címmel. Ezt nagy valószínűséggel a köztársasági elnökök fogják majd jövőre megnyitni, ez alkalmat ad nyilván egy legfelsőbb szintű találkozóra is.

Mv: Külügyminiszter úr, az egyértelmű, hogy a magyar–francia...

Martonyi János: ...beszélnünk kell.

Mv: A magyar–francia kulturális kapcsolatok mindig is jók voltak. Nézzünk viszont néhány vitás kérdést. A párizsi találkozó előtt Madridban járt, ahol azt mondta, hogy nagy árat fizettetnek a magyar kormánnyal azért, mert konzervatív értékeket közvetít. Ez a párizsi, a francia külügyminiszterrel folytatott találkozón vagy a tegnap esti vállalatvezetőkkel folytatott vacsorán szóba került ez az értékrend, amelyet a magyar kormány vall?

Martonyi János: A tegnap esti vacsorán ott jelen voltak valóban vállalati emberek, jelen voltak politikusok, képviselők, jelen voltak a sajtó képviselői. Ez egyébként egy nem a nyilvánosság előtt folyó beszélgetés volt. Itt nagyon sok kérdés fölmerült. Részben azok a kérdések, amelyeket megvitattunk Laurant Fabius külügyminiszterrel kétoldalú kapcsolatok körében, de európai építkezéssel összefüggésben. De valóban fölmerültek a magyarországi helyzettel kapcsolatos kérdések, aggodalmak. Ismertek ezek, legalábbis előttünk jól ismertek. Itt megint azt kellett megállapítanom, hogy még a viszonylag tájékozott és jobban értesült szakértők is hát elég sok félreértést hát hordoznak a gondolkodásukban.

Mv: Mondjon egy példát, hogy például mivel kapcsolatban vannak félreértések.

Martonyi János: Hát mondjuk, nem ismerik a Velencei Bizottságnak a jelentéseit, amelyek most már kijöttek, és amelyek a legtöbb kérdésben megállapítják, hogy az adott magyar szabályozással nincsen különösebb gond. Kezdjük mondjuk éppen rögtön a választási rendszerrel. A Velencei Bizottság jelentése kimondja, hogy ez a választási rendszer az alapvető demokratikus követelményeknek megfelel. Jelzi, hogy majd még a választási eljárásról szóló törvényt is meg akarja nézni, de önmagában véve a rendszerben semmi kivetnivalót nem talál. Ehhez képest volt olyan megszólaló tegnap este, aki úgy érzi – azt az egyébként Budapesten itt-ott megjelenő nézetet visszhangozza –, hogy ez a választási rendszer ez lényegében elszedi annak a lehetőségét, hogy Magyarországon az alternatíva az, tehát a politikai pártok egymás váltásának a folyamat az menjen tovább. Hát ez nyilvánvalóan nem így van, most tévedés, a magyar választási rendszerrel semmi nincs gond. És semmi nem akadályozza meg, hogy ...

Mv: Eloszlatták ezt a kételyt?

Martonyi János: 2014-ben vagy 2018-ban más és más kormány vagy politikai család kerüljön hatalomra.

Mv: Magyar–francia együttműködés, biztonságpolitika és európai ügyek is szerepeltek a magyar és a francia külügyminiszter tegnapi találkozóján. Tegnap este egyébként Martonyi János francia vállalatvezetőkkel is egyeztetett, ahol vitás kérdéseket is próbáltak megoldani. Martonyi János külügyminiszterrel beszélgettem.

(Külügyminisztérium)