Martonyi János külügyminiszter az Országgyűlés 2013. július 7-i ülésnapján megválaszolta Németh Zsolt (Jobbik) „Miképpen szeretné megvédeni a magyar embereket, miképpen szeretné megvédeni a magyar intézményeket, és történt-e a magyar intézmények, Magyarország ellen ellenséges amerikai kémtevékenység?” kérdését.

NÉMETH ZSOLT (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót.

"A magyaroknak is fontosak azok az értékek, amelyek alapján az Egyesült Államok létrejött, így a szabadság és az alapvető szabadságjogok" – nyilatkozta ezt külügyminiszter úr az amerikai nagykövetségen tegnap a függetlenség napjának 237. évfordulóján. Tette ezt miniszter úr akkor, amikor a WikiLeaks-botrány után egy újabb nevet kell hogy megjegyezzen a Föld, illetve Magyarország lakossága, Edward Snowden nevét, annak a volt CIA-, illetve NSA-alkalmazottnak, aki kiszivárogtatta azt, hogy az Amerikai Egyesült Államok miképpen hallgatja le saját szövetségeseit, miképpen hallgatja le Európa állampolgárait.

Beszélhetünk itt akkor, amikor éppen olvashatjuk, hogy az Európai Unió belső hálózatába hogyan törtek be, hogyan hekkelték fel ezt a hálózatot, hogyan olvasták folyamatosan a levelezést, illetve csevegéseket, beszélhetünk akkor, amikor poloskát telepítettek az EU-, illetve az ENSZ-képviseletek irodáiba. De továbbmegyek: miről beszélhetünk akkor, amikor azt olvashatjuk ezekben a dokumentumokban, hogy európaiakat, Európát támadási célpontnak aposztrofálják ezek a jelentések?

Kicsit továbbmenve a gondolatokban és továbbolvasva a dokumentumokat viszont az is olvashatjuk, hogy miképpen hallgatta le az Amerikai Egyesült Államok az állampolgárokat, hiszen a Google-t, a Facebookot és a Skype-ot is lehallgatták az Amerikai Egyesült Államok hírszolgálata, illetve biztonsági szervezetei, és bizony ezeknek magyar állampolgárok is felhasználói, így magyar állampolgárok millióinak adatai, beszélgetései, levelezései is átkerülhettek az amerikai nemzetbiztonsági szervezetekhez és kémszolgálatokhoz.

Ezért szeretném megkérdezni miniszter úrtól, hogy miképpen szeretné megvédeni a magyar embereket, miképpen szeretné megvédeni a magyar intézményeket, és történt-e a magyar intézmények, Magyarország ellen ellenséges amerikai kémtevékenység, mert másképp nem tudok fogalmazni egy kémtevékenység folyamán, mint hogy az egy ellenséges kémtevékenység országunk és biztonságunk ellen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Martonyi János külügyminiszter úrnak.

MARTONYI JÁNOS: Elnök Úr! Köszönöm a szót.

Tisztelt Országgyűlés!

A képviselő úrnak igaza van abban, hogy én tegnap az amerikai nagykövetségen elmondott beszédemben felsoroltam bizonyos nagyon fontos alapvető értékeket, és ezek között kiemelt helyen említettem a nemzeti függetlenséget. Ezt nem teljesen véletlenül tettem, elég visszaemlékezni miniszterelnök úrnak a néhány órával ezelőtt tett felszólalására.

Ami a lehallgatási ügyet illeti: lehetséges, hogy képviselő úr figyelmét elkerülte az a kétségkívül rövid, szűkszavú közlemény, amit tegnap közzétettünk. Ennek a tartalma röviden az, hogy a tegnapi napon, tehát július 3-án bekérettem a Külügyminisztériumba Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet asszonyt, és erről a témáról javasoltam megbeszélést. Ennek a lényege az volt, hogy feltettem azt a kérdést, illetőleg információt, tájékoztatást kértem arra vonatkozóan, hogy volt-e ennek a lehallgatási műveletnek bármilyen magyar célpontja, magyar intézmény, kormányintézmény, nem kormányintézmény, Magyarországon vagy külföldön bárhol érinthet-e ez a kérdés magyar intézményeket, szervezeteket vagy állampolgárokat.

Ennek az ügynek természetesen van egy, az Európai Unióval összefüggő vonatkozása is. Ebben a munkában is részt veszünk. Most a részletekről nem számolnék be, de a tegnapi megbeszélésünk – és ezt azért hangsúlyoznám – kifejezetten a kétoldalú kapcsolatokra vonatkozott, és elsősorban arra irányul a magyar kérés, hogy kapjunk felvilágosítást, hogy magyar érdekek szenvedtek-e bármilyen sérelmet, és természetesen, ha bármilyen információ birtokába jutott bármilyen amerikai szervezetnek, akkor ennek a megosztását, a tudomásunkra hozatalát kérjük.

Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Viszonválasz illeti meg Németh Zsolt képviselő urat. Öné a szó, képviselő úr.

NÉMETH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm. Nagyon helyes, miniszter úr, hogy bekérette a nagykövetet, de azért gondoljunk csak bele, hogy bekéretjük a nagykövetet, hogy te, figyelj, kémkedtetek ellenem. Jaj, nem, nem tudom. Ja, jó, köszi. Megtörténik ez a beszélgetés a négy fal között. Azért sokkal jobb lenne példát vennünk az európaiaktól. Olaszországban rendkívüli nemzetbiztonsági bizottsági ülést tartanak, Franciaország pedzegette a szabadkereskedelmi tárgyalások felfüggesztését. Azért itt vannak nagyobb eszközök is.

Vagy mondok egy jobbat: van egy ember, aki bizony tudja, hogy történtek-e a magyar intézmények és állampolgárok ellen kémtevékenységi folyamatok, ő pedig Edward Snowden. Javaslom, hogy adjunk neki menedékjogot, és kérdezzük meg őt, hiszen most éppen menedékjogot keres több országban is, és az szerintem egy hathatós forrás lesz, meg tudjuk kérdezni, ő el tudja mondani, és be tudunk róla számolni itt a magyar parlamentben. Tehát javaslom neki a menedékjog megadását.

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválasz illeti meg Martonyi János külügyminiszter urat. Öné a szó, miniszter úr.

MARTONYI JÁNOS: Képviselő úrnak az igen figyelemreméltó és szellemes javaslatai közül egyet kétségkívül komolyan tudok venni, ez pedig a következő: talán nem titok az, hogy a nemzetbiztonsági bizottság ténylegesen fog foglalkozni ezzel a témával, mint ahogy minden olyan témával foglalkozik, amely az ország és állampolgárainak a biztonságát, valamint a jogait – természetesen ideértve az adatvédelmet is – érinti vagy érintheti.

Én egyébként elérzékenyülve hallgattam azt, hogy képviselő úr ilyen mértékben szívén viseli a nemzeti függetlenséget és az ország integritását. Vannak ugyan kételyeim a tekintetben, hogy az ön pártja mindig ezeket az értékeket segíti-e elő a nemzetközi színtéren, de ez egy másik vita, ebbe most nem mennék bele. Az viszont kétségtelen, hogy a kormány ebben az ügyben is meg fogja tenni mindazt, ami a magyar állampolgárok és általában Magyarország biztonságának a megóvása érdekében szükséges.

(Külügyminisztérium)