Martonyi János külügyminiszter 2013. április 22-én Luxembourgból adott telefoninterjút a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának azt követően, hogy az Európai Bizottság az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolta Szerbiával.

Mv: Más fontos hírek is érkeztek ma az unióból, ugyanis az Európai Bizottság az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolta Szerbiával. Felhívtuk az uniós külügyminiszterek csúcstalálkozóján tartózkodó Martonyi János külügyminisztert. Jó estét kívánok, miniszter úr! Ugye ahhoz, hogy ez a döntés megszülessen, illetve ez a javaslat megszülessen, ahhoz szükség volt egy szerb–koszovói megállapodásra, amely megállapodás autonómia elemeket is tartalmaz. Természetesen nekünk, magyaroknak az első kérdésünk az, hogy vajon a Vajdaság autonómiájával kapcsolatban jelent-e ez bármi biztatót?

Martonyi János, külügyminiszter: Én azt hiszem, hogy tanulmányozni kell ezt a megállapodást. Van benne valóban néhány olyan elem, amire mi magyarok különösen odafigyelünk. Például nyilván föl fog tűnni mindenkinek, hogy itt nem egy meghatározott közösséghez, vagy kisebbséghez tartozó személyekről beszél a megállapodás, hanem magáról a közösségről. Arról tudniillik, hogy ennek a közösségnek nevezetesen az észak-koszovói szerb közösségnek az igényeit, kívánságait figyelembe kell venni. Ha ez így van, az egyik közösség esetében, akkor feltehetően ugyanez a helyzet egy másik közösség esetében is. Nem vonnék közvetlen párhuzamot Észak-Koszovó és a Vajdaság között, ez nagy hiba lenne, tudniillik tudjuk azt, hogy a Vajdaságban a magyarok aránya az rendkívül csekély. Tehát a vajdasági autonómiának a kérdése az nem egy kifejezetten magyar kérdés, az viszont kifejezetten magyar szempont, hogy adott esetben közösségről beszéljünk, és ne egyszerűen csak közösséghez tartozó személyekről. Hozzáteszem, hogy egyébként Szerbiában ez adva van, hiszen működik a Magyar Nemzeti Tanács. Azért azt hiszem, hogy ami most lényeges, az az, hogy születik még egy forma, aminek még nem látjuk pontosan a részleteit, de aminek bizonyos elemei adott esetben a magyar nemzetpolitika számára hasznosíthatóak lehetnek.

Mv: Tehát, akkor az autonómia kérdésével kapcsolatban még egy picit óvatosnak kell lennünk, ugyanakkor az, ha valóban megindulnak a tárgyalások, a csatlakozási tárgyalások Szerbia és az unió között, az önmagában jelent-e bármi biztatást a Vajdaságban élő magyarok számára?

Martonyi János: Ez most már valószínűnek tűnik, persze soha nem lehet semmit biztosra venni. De mi nagyon bízunk abban, hogy júniusban az Európai Tanács ki fogja tűzni a Szerbiával folytatandó csatlakozási tárgyalásoknak az időpontját. Remélhetőleg megindul egy társulási és stabilitási szerződés tárgyalása Koszovóval. Tehát az egész térség helyzete változik, nem véletlen, hogy ma itt a legtöbben történelmi jelentőségű áttörésnek nevezték ezt a pénteki megállapodást. Ez valóban az, tudniillik az egész bővítési folyamatnak lendületet ad, az egész térségnek a stabilitását erősíti, és egyébként én azt hiszem, hogy Magyarország mindenféleképpen alapvetően érdekelt abban, és ezért is volt eddig is ez a politikánk, hogy Szerbia mielőbb az Európai Unió tagja legyen. Ahogy támogattuk annak idején a horvát csatlakozást, támogatjuk most a szerb csatlakozást. És én azt hiszem, hogy ennek mindenféleképpen a vajdasági magyar közösség számára is pozitív következményekkel kell járnia.

Mv: Az Ön által említett nyár közepi időpont, ez már a csatlakozási tárgyalások megkezdése, vagy azért az nem megy ennyire gyorsan?

Martonyi János: Júniusban dönt az Európai Tanács a tárgyalások megkezdésének az időpontjáról.

Mv: Mikor várható vajon?

Martonyi János: Hát, feltételezem, hogy akkor a tárgyalások nagyon hamar ezt követően megkezdődhetnek, de általában nem szoktak augusztusban kezdeni tárgyalni, pillanatnyilag én ezt most még nem tudom megmondani, hogy mikor fogják a tárgyalásokat elkezdeni, de most már nagyon bízunk abban, hogy ez a pozitív döntés meg fog születni júniusban.

Mv: Miniszter úr, köszönöm, hogy a rendelkezésünkre állt. Martonyi Jánost hallottuk.

Martonyi János: Köszönöm szépen.

(Külügyminisztérium)