Martonyi János az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt a misszióvezető értekezletről, valamint a Közép-Európai Kezdeményezésről 2013. július 17-én.

Mv: Jó reggelt kívánok. Fél 8 múlt 4 perccel. A külképviseletek munkáját értékelte tegnap Orbán Viktor miniszterelnök, mi is ezt tesszük most Martonyi János külügyminiszterrel. Jó reggelt kívánok.

Martonyi János, külügyminiszter: Jó reggelt kívánok.

Mv: Elégedett a miniszterelnök a nagykövetek munkájával?

Martonyi János: Én azt hiszem, hogy összességében ez a helyzet. Miniszterelnök megköszönte a külképviseleteknek a munkáját, felhívta a figyelmet a legfontosabb kérdésekre, legfontosabb feladatokra. Ez minden évben így történik. Egyébként ez egy többnapos értekezlet, ami megindul a miniszterelnöknek az előadásával, ezután a külügyminiszter szokott szólni. Idén is volt egy díszvendégünk, India külügyminisztere, és hát a kormány összes tagja aztán megszólal, és a minisztérium többi vezetői is. De ezek az előadások már nem nyilvánosak.

Mv: Azért is kérdezem ezt, hogy elégedett volt-e a miniszterelnök, mert egy évvel ezelőtt, 2012 augusztusában, amikor hasonló értekezlet volt, akkor elég határozottan és keményen fogalmazott Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy milyen feladatai vannak a nagyköveteknek. Akkor ezek szerint ebben előrelépés történt.

Martonyi János: Én szerintem most is határozottan és keményen fogalmazott, tehát itt nem látok döntő különbséget. Elsősorban a feladatokra hívja ilyenkor föl a figyelmet, a legfontosabb kérdésekre, de én azt hiszem, hogy az elismerését egyébként, és a köszönetét, azt egy évvel ezelőtt is kifejezte.

Mv: Mi a mostani feladat?

Martonyi János: Hát az a feladat, ami egyébként minden ország külpolitikájának a legalapvetőbb feladata, hogy a nemzeti érdekeket a lehető leghatározottabban és legsikeresebben képviseljük. Egyébként azt is érdemes ehhez hozzátenni, amit szintén tegnap is jeleztem, hogy Magyarország esetében ez már csak azért sem könnyű dolog, mert a mi esetünkben a nemzet és az állam, tehát Magyarország, az anyaország, az nem esik egybe, és a mindenkori magyar külpolitikának nemcsak Magyarország érdekeit kell képviselni, hanem az összmagyarság érdekeit.

Mv: Ez, amit most megfogalmazott, ez a mindenkori kormányok nagykövetei számára egy fontos szempont vagy ukáz lehet.

Martonyi János: Ez pontosan így van.

Mv: De mitől speciális, mitől más a mostani nagyköveteknek a munkája? Mert nyilván, a határozott és kemény beszédből arra is lehet következtetni, hogy fontosabb vagy más prioritásokkal indulnak útnak a magyar nagykövetek.

Martonyi János: Hát a legfontosabb téma kétség kívül az, amiről a miniszterelnök is beszélt, az az, hogy hogyan illeszkedjünk be az európai integrációba, hogyan kezeljük a Magyarországgal szembeni, különböző indíttatású bírálatokat és támadásokat. És én azt hiszem, hogy a határozott és a bátor hangnem, az elsősorban erre vonatkozott, hogy tudniillik nekünk a saját értékeinket, a saját érdekeinket határozottan és bátran kell képviselnünk. Akkor is, amikor egyébként Magyarországot a legkülönbözőbb támadások érik, hiszen ezt a folyamatot éljük most már elég rég óta, évek óta, változó helyzetben, de most azt hiszem, éppen egy olyan helyzetben vagyunk, amikor sikerült, legalábbis bizonyos kérdésekben világossá tenni az álláspontunkat, és talán bizonyos mérsékelt sikereket is elértünk éppen ezen a területen. Ugyanakkor más területen meg nagyon jelentős sikereket ért el a magyar külpolitika, gondolok itt elsősorban a közép-európai együttműködésre, és a szomszédpolitikára, ami az elmúlt három évben, én azt hiszem, hogy nagyon sokat fejlődött.

Mv: Még erre a Közép-Európai Kezdeményezésre, együttműködésre egy mondat erejéig visszatérünk, előtte azonban a támadásokról. Ön szerint ezek egyértelműen és sikeresen elhárított támadások?

Martonyi János: Erről szó sincs. Erről szó sincs, azt mindig hangsúlyozzuk, és voltaképpen azt hiszem, hogy a tegnapi üzenetnek is ez egy fontos része volt, hogy ezek a bírálatok és támadások, ezek nem érnek véget. Gyakran fölteszik egyébként a kérdést, hogy vajon meddig tartanak, mikor érnek véget? Erre nagyon nehéz választ adni. Miután én ezeket azért átélem 22-23 éve, hajlamos vagyok azt a választ adni, hogy mindig lesznek ilyen támadások, amikor Magyarországon jobbközép kormány van. De hát, azért legyünk inkább derűlátóak. Én azt hiszem, hogy a választásokig mindenféleképpen tovább tartanak a támadások. Lehet, hogy most egy enyhülés következik, tehát a következő hónapokban lehet, hogy vesztenek az erejükből különböző események hatására, de azért azzal ne számoljon senki, hogy ezek egyszer s mindenkorra meg fognak szűnni. Ez az ideológiai indíttatású harc, ez tovább folyik egyébként, bizonyos fokig azt hiszem, hogy nem is kell megdöbbenni azon, hogy jelenleg a pártvetélkedés az nemcsak tagállami, hanem európai szinten is folyik.

Mv: Közben hazánk a visegrádi négyek elnöke. És a Közép-Európai Kezdeményezésé is. Tegnap találkozott az olasz külügyminiszterrel, az olasz elnökségről egyeztettek. Össze lehet-e fésülni, vagy összhangba lehet-e hozni majd a visegrádi elnökséget, vagy éppen ennek a bizonyos Közép-Európai Kezdeményezésnek a célkitűzéseit az olasz elnökséggel?

Martonyi János: A Közép-Európai Kezdeményezés, az eredetében voltaképpen egy olasz kezdeményezés, tehát ezért is érdemes erről beszélni. És egyetértünk az olaszokkal abban, hogy a Közép-Európai Kezdeményezést, azt meg kellene próbálni, hát azt nem mondom, hogy életre kelteni, mert azért él, de hát egy erősebb hangsúlyt kellene, hogy kapjon ez az együttműködés, mert azért mégiscsak, ez 18 ország, Európa közepe, Magyarország számára különösen lényeges ugye. Sokszor elmondjuk, hogy a teljes magyar kivitelnek a több mint harminc százaléka a Közép-Európai Kezdeményezés országaiba irányul. Tehát azért én azt hiszem, hogy ebben az együttműködésben is vannak tartalékok. Most ez a helyzet, hogy Magyarország egyben egy nagyon sikeres, nagyon látványos, egy nagyon jól fejlődő közép-európai együttműködésnek, nevezetesen a visegrádi négyeknek is az elnöke, mi megpróbáljuk ezt a kettőt összekapcsolni, és hát érvényesíteni azt a lehetséges szinergiát, ami ebből a helyzetből jelenleg fakad. És az egy további kérdés, hogy ezeknek az együttműködéseknek nagyon fontos szerepük van az európai integráció szempontjából is, hát elegendő arra utalni, hogy mondjuk a visegrádi négyek az elmúlt évben rendkívül sikeres volt az európai integráción belül is. Ismeretes ugye a többéves pénzügyi keretnek a története, és általában véve a visegrádi négyek ma nagyon markánsan, nagyon határozottan megjelennek a legfontosabb európai integrációs kérdésekben is.

Mv: Martonyi János külügyminiszterrel értékeltük az előző percekben a külképviseletek munkáját, és egy picit előre is tekintettünk az olasz elnökségre.

(Külügyminisztérium)