Az igazságügyért felelős államtitkárság munkájának és struktúrájának bemutatása során a minisztérium szerteágazó feladatkörének egy szeletébe engedett bepillantást Dr. Répássy Róbert államtitkár az érdeklődő fiatalságnak – a jogi szabályozás komplexitásának kellő érzékeltetésével.

Az előadásokról szóló beszámolóinkat a Közigazgatási Nyílt Napon résztvevő hallgatók készítik. Az elkészült írások egyike tárgyszerűségre, a másik szubjektív hangvételre törekszik.(kormany.hu)

Méhes Barbara írás

Dr. Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár a kormányzati munka jelenlegi prioritásaira helyezte a hangsúlyt. Elmondta: mind a magánjogi, mind a közjogi jogalkotásért felelős államtitkárság kodifikációs főosztálya elsősorban a Kormány jogalkotási politikájának megvalósulását segíti elő nemcsak a tényleges jogszabály-előkészítés, hanem a más szakminisztériumok feladat- és hatáskörébe tartozó jogszabálytervezetek véleményezése által. A kormányváltás óta közel 1500 jogszabály ment át az államtitkárság szervezetén – hangsúlyozta az államtitkár.

fotó: Horváth Ernő

Répássy Róbert az Alkotmányjogi Főosztály munkájával kapcsolatban kiemelte, hogy az alkotmányossági szempontú véleményezésre három alkalommal kerül sor, és január 1-jétől már a miniszteri rendeletekre is tehetnek észrevételeket. Az államtitkár a jelenlegi kodifikációs tevékenységről szólva a Széll Kálmán Terv egyes pontjainak megvalósítását - a végrehajtási és a felszámolási eljárások gyorsítása -, emellett az új Polgári Törvénykönyv, illetve egy büntető törvénykönyv kidolgozását említette. A polgári és a büntető kódexek Kormány elé terjesztése ez év második felében, hatályba lépésük pedig 2013. január 1-jével várható – fűzte hozzá a politikus.

Természetszerűen az államtitkárságra hárul az Európai Uniós szabályanyag előkészítése, véleményezése, a jogharmonizáció elősegítése vagy a Kormány Európai Bíróság előtti képviselete mellett a jelenlegi elnökség levezénylésében való közreműködés is - hangsúlyozta az államtitkár.

Mindemellett a hatósági ügyek is jelentős leterheléssel bírnak. Az államtitkár kiemelte a kegyelmi, anyakönyvi illetve január 1-jétől az egyszerűsített honosítást kérvényező ügyek nagy számát – amelynek eredményeként az első kérelmezők esküjüket már letették. Répássy Róbert emlékeztetett a kegyelmi kérvényekkel kapcsolatban, hogy évi 800-900 kérelemből csak 20-25 kérelem részesül a Köztársasági Elnök elrendelő aláírásában.

***

Farkas Tímea írása

Nagy Anna kormányszóvivő előadása után Dr. Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár, az igazságügyért felelős államtitkár munkája címmel kezdte meg előadását a kormányszóvivői teremben.

Az államtitkár először az államtitkárság szervezeti felépítését mutatta be, a helyettes államtitkárságok, főosztályok hierarchiáját majd röviden beszámolt saját munkája érdekessebb részeiről is.

A komoly és rideg közigazgatási téma után az államtitkár remek érzékkel vidította fel a közönséget a mindennapi ügyekből vett érdekes és vicces, nem mindennapi esetekkel. Hallhattunk különleges névváltoztatási kérelmekről, valamint kuriózumnak számító házassági ügyekről is.Az államtitkár szívesen időzött el a magyar nevek rejtelmeiben, történetein az egész terem kacagott.

Az igazságügyi reformról is szó esett az előadás végén, ami engem leendő jogászt a legjobban érdekelt. Az államtitkár személye nagyon szimpatikussá vált számomra mivel megmutatta az igazságügy pozitív oldalát is.

Kérdésünkre válaszolva az államtitkár kijelentette: az év végére kerülhet a kormány elé az új Btk.

(kormany.hu)