A minisztériumi nyílt nap utolsó előtti előadását Dr. Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára tartotta. Az előadás témája maga a Regeneráció program és a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj volt.
Az előadásokról szóló beszámolóinkat a Közigazgatási Nyílt Napon résztvevő hallgatók készítik. Az elkészült írások egyike tárgyszerűségre, a másik szubjektív hangvételre törekszik.(kormany.hu)
Puzder Filip írása
Az előadás elején az államtitkár röviden ismertette a hallgatóságot arról, hogy mi is az a közigazgatás. A látogatók a definíción túl megtudták, hogy miért is fontos manapság a közigazgatással foglalkozni. Ismertette, hogy ma a minisztériumokban és háttérintézményeikben összesen körülbelül 66 ezer ember dolgozik, akik munkáját minél hatékonyabbá kell tenni. Az államtitkár közölte, hogy az egyik fő cél az állam és a közintézmények hatékonyságának a növelése.
Ezek után feltette azt a kérdést, hogy miért jó a közigazgatásban dolgozni. Ennek megválaszolására először bemutatta a két alapvető embertípust. Az egyik a versengő, a másik az együttműködő. Dr. Rétvári Bence nyomatékosította, hogy a közigazgatásban az utóbbinak van a helye, míg a versenyszférában az előbbinek. Ezt követően rátért a közigazgatási pálya előnyeire. Köztük kiemelte a stabil és rugalmas karrier-előmenetelt, a felvétel objektív feltételeit, a megélhetés biztosítottságát, a pozíciók attraktivitását, a juttatások széles körét. Nem utolsósorban kiemelte, hogy az említett pálya egyik fő vonzereje a motiváció: az itt dolgozók az ország érdekében, az állam céljaiért dolgoznak. Rétvári Bence hozzátette, hogy az itt dolgozók számára nyitva áll a továbbképzés lehetősége, ami esetükben nemcsak jog, hanem kötelesség is.
A minisztérium dolgozói struktúrájának bemutatásával kapcsolatban kiemelte, hogy jelenleg egy fiatal csapat dolgozik az intézményben: az alkalmazottak többsége a 26 és 30 valamint a 31 és 35 év közötti korcsoportokhoz tartozik.
Az előadás további részében ismertette a kormány céljait a magyar közigazgatási rendszer megújítása érdekében. Rávilágított az ehhez rendelt két fő forrásra, ezek az Államreform Operatív Program (ÁROP), valamint az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP). A reform szellemében kezdték meg működésüket idén a Kormányablakok. Ezeket 14 korábbi hivatal összevonásával hozták létre, és további 18-at terveznek még bevonni. Lényegük – magyarázta - nem csupán az egyablakos ügyintézésben rejlik, hanem annak újszerű, ügyfélbarát rendszerében is. Ezen kívül a kormány célja a bürokrácia leépítése, és a fiatal tehetségek számára újabb programok létrehozása. Ehhez kapcsolódik Magyar Közigazgatási Ösztöndíj elnevezésű kezdeményezés is, amely keretén belül diplomával rendelkező fiatalok kipróbálhatják magukat egy fél évig a közigazgatásban. Utána külföldi, más államokon belüli intézményeknél vesznek részt szakmai gyakorlaton, hogy hazaérkezésük után itthon is megoszthassák tapasztalataikat. Idén megközelítőleg 300 fiatal vesz részt az ösztöndíjprogramban. Az államtitkár megjegyezte, hogy közülük 40 roma származású.
A célok eredményesebb megvalósítása érdekében a kormány jövőre létrehozza a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet is, ami a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatási Karának összevonásával jön létre.
Perecsenyi Melinda írása
Rétvári Bence parlamenti államtitkár előadását maga a fiatalos lendület hatotta át. A főként egyetemistákból álló hallgatóság hamar megbizonyosodott a közigazgatásban végbemenő szemléletmód váltásról. Kétségtelen, nem csak a versenyszférában, de az állami szektorban is szükség van idegen nyelveket beszélő, megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező, európai kitekintéssel bíró, modern gondolkodású fiatalokra.
Végzős hallgatóként kompakt - személyes tapasztalatokon is alapuló - képet kaptam arról, milyen tulajdonságú embereket vár a közigazgatás. Aki szeret csapat dolgozni, szívesen működik együtt másokkal, kellő elhivatottsággal rendelkezik és munkájával hazáját is szeretné gyarapítani, annak számos lehetőséget kínál a megújuló közigazgatás. A biztos előmenetel és kiszámítható javadalmazás mellett a sokféle terület megismerésének lehetősége is csábító a specifikált verseny szférával szemben.
Pozitívumként értékelendő, hogy a klasszikus fórumok mellett a modern technika eszközei is felhasználásra kerülnek a fiatalok közigazgatásba való „toborzása” során. Mindenképpen érdemes „lájkolni” a Facebook oldalán a Regeneráció profilját, ahol elsők közt értesülhetünk a jövőben tartandó nyílt napokról és egyéb pályázati lehetőségekről.
(kormany.hu)