A kormány teljesítette eddigi vállalásait: október 4-ig, a katasztrófa első évfordulójáig pedig valamennyi ember gondját megoldjuk - fogalmazott csütörtökön Pintér Sándor a a katasztrófa által érintett térségben tartott miniszteri bejáráson.

Kolontári és devecseri új otthonaikban látták vendégül a kormány delegációját a vörösiszap-katasztrófa károsultjai. Pintér Sándor - Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Bakondi György, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója és Dobson Tibor, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatalvezetője társaságában - megtekintette az új otthonokat, melyek egy részébe már be is költözhettek a lakók.

fotó: Botár Gergely

A bejárást követően tartott kormányszóvivői tájékoztatón a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár leszögezte: az elmúlt kilenc hónap erőfeszítései példaértékűek. Kilenc hónappal és tíz nappal ezelőtt - idézte fel Kovács Zoltán - Devecserben átszakadt egy gát, és több mint 1,5 millió köbméter vörösiszap zúdult a környező településekre.

A katasztrófának tíz áldozata volt, valamint több száz sérültje, 360 házat érintett valamilyen formában a katasztrófa - mondta. Ebből 306 házat teljesen le kellett bontani: Kolontáron huszonegy, Devecserben 90 új ház épült fel - hangsúlyozta. Az államtitkár kiemelte: a kormánynak sikerült teljesítenie vállalásait, "országnak, világnak bebizonyítottuk - fogalmazott -, Magyarország legnagyobb ökológiai és ipari katasztrófájával is sikerült megbirkóznunk.

fotó: Botár Gergely

Pintér Sándor elmondta: a katasztrófa után kevesen voltak, akik azt mondták, kilenc hónap múlva újjáépíthetjük Devecsert és Kolontárt. Mi azonban elhatároztuk ezt, kormányhatározat született róla, amit betartottunk. Az itt felépült lakóparkok bizonyítják, hogy az összefogásnak van eredménye - fűzte hozzá, majd megjegyezte: Devecsert és Kolontárt hátrányos helyzetű településnek nyilvánították, ez pedig azt jelenti, hogy a kormány továbbra is támogatni fogja az itt élőket.

A belügyminiszter megköszönte az összefogást és azt, hogy mindenki teljesítette vállalásait, legyen az közigazgatási szakember, önkéntes vagy építőipari munkás. Szeretném, ha példaértékű lenne ez az összefogás, nemcsak katasztrófák idején, hanem példaként szolgálna a hétköznapjainkban is - fogalmazott.

Újságírói kérdésre válaszolva Pintér Sándor a vállalkozások kártalanításával kapcsolatban ismertette: ezekhez uniós engedélyre van szükség. Kiemelte, hogy a nem mezőgazdasági tipusúakra már megérkezett a szükséges jóváhagyás Brüsszeltől, így az e kategóriába tartozókat már a következő héttől elkezdik kifizetni. Reményeik szerint a mezőgazdasági károk rendezéséhez szükséges engedélyek is megérkeznek a következő két hétben.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója elmondta, a parlament által a katasztrófák elleni védekezési rendszerről megalkotandó törvény már mindazt a tapasztalatot és tanulságot tartalmazza, amelyet a mostani védekezés során megszerzett.

Biztosak vagyunk abban - emelte ki Bakondi György -, hogy az itt megtapasztaltak alapján a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg ehhez hasonló katasztrófa.

További részletek és összefoglaló a csatolt dokumentumban!

(kormany.hu)