Az év utolsó kormányszóvivői tájékoztatóján december 23-án Nagy Anna szóvivő és Soltész Miklós szociálpolitikáért felelős államtitkár ismertették a tegnapi kormányülés döntéseit.
A kormányszóvivő a kabinet döntéseit ismertetve elmondta, hogy döntés született a jegybank törvény módosításáról, amely a monetáris tanács külsős tagjainak választását érinti. Nagy Anna szólt arról is, hogy a kormány az elkövetkezőkben teljesen ki vonul ebből a választási folyamatból és azt átadja az Országgyűlésnek, amely így egyszerű többséggel hat évre választja meg a tagokat. Ugyan csak döntés született a közszférában dolgozók anyagi kompenzációjáról, amellyel így senkinek sem csökken majd a nettó bére jövőre – mondta Nagy Anna, hozzátéve: a kormányrendelet kiterjed a teljes közszférára, a kormánytisztviselőkre, a köztisztviselőkre és a közalkalmazottakra is.
A kormány tájékoztatta a döntésről az Európai Központi Bankot, amely nem emelt formális kifogást - közölte a kormányszóvivő. Kérdésre válaszolva Nagy Anna elmondta, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke meghívottként részt vett a kormányülésen és elmondta véleményét. A monetáris tanácsnak hét tagja van, az MNB elnöke és a két alelnök, valamint a tanács négy külső tagja, akiket eddig paritásos alapon jelölt az MNB elnöke, illetve a miniszterelnök. A Fitch csütörtöki londoni bejelentését, miszerint a hosszú futamidejű magyar szuverén devizaadósság besorolása egy fokozattal a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alsó szélére, "BBB mínusz" szintre romlik az eddigi "BBB"-ről, továbbá a hosszú lejárati idejű állami forintadósság osztályzata szintén egy fokozattal, "BBB plusz"-ról "BBB"-re romlik, a kormányszóvivő azzal magyarázta, hogy a Fitch valószínűleg még nem vette figyelembe a jövő évre megszavazott, GDP-arányosan három százalék alatti államháztartási hiányt.
Nagy Anna beszámolt a Széchenyi-kártyával kapcsolatos kormánydöntésről is, amelynek értelmében január 1-jétől a mikro-, illetve a kisvállalkozások Széchenyi önerő hitelt és Széchenyi támogatást megelőző hitelt vehetnek igénybe.
A kormány szociálpolitikai döntéseivel a gyermekvállalást támogatja
A kormány a szociálpolitikai döntéseivel azt az üzenetet közvetíti, hogy a gyermekvállalást segíti, támogatja - mondta Soltész Miklós szociális ügyekért felelős államtitkár a kormányszóvivői tájékoztatón.
Visszamenőleges hatállyal visszaállították a gyes hároméves időtartamát, és annak jegyében, hogy "minden gyerek fontos", úgy határoztak, ha valaki hat éven aluli gyermeket fogad örökbe, fél évig otthon maradhat vele - jelentette ki az államtitkár, hozzátéve: ez az intézkedés mintegy 175 ezer anyát érint.
Soltész kifejtette: az egyszerre munkát vállaló és gyermeket nevelő nők támogatása érdekében úgy döntöttek, hogy ők 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulhatnak, és ebbe a gyermekekkel töltött időt is beleszámítják. Az államtitkár arról is beszámolt, hogy a gyes mellett ezentúl heti 30 órát dolgozhatnak a nők, ha viszont súlyos fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyermeket nevelnek, nem érvényes ez a korlátozás.
Az ikreket nevelők pedig akkor is megkapják a gyest egy gyermek után, ha túllépik az említett 30 órát - fűzte hozzá. Az új szabályozás értelmében – magyarázta Soltész – a gyesben részesülő nagyszülők is heti 30 órát dolgozhatnak az eddig megszabott 20 óra helyett. Az államtitkár elmondta: a költségvetésben 100 millió forinttal csökkentették az abortusz támogatását, ezt az összeget fogyatékkal élőket támogató szervezeteknek csoportosították át. Mint kifejtette, az egyszerre munkát vállaló és gyermeket nevelő nők támogatása érdekében úgy döntöttek, hogy ők 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulhatnak, és ebbe a gyermekekkel töltött időt is beleszámítják, ami akár 15 évet is jelenthet.
Kifejtette az államtitkár azt is, hogy a munkaviszonyba beleszámít az ápolási díj ideje, vagyis az, ha valaki súlyos fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyermeket nevel. A nyugdíj-kiegészítés idén 0,6 százalék, a nyugdíjemelés pedig jövőre 3,8 százalékot tesz ki, ehhez az emeléshez azok juthatnak hozzá, akik saját vagy hozzátartozóik jogán kapják a nyugdíjukat – közölte Soltész Miklós. Arról is nyilatkozott, hogy 2011 végéig meghosszabbították a korengedményes nyugdíj jelenlegi szabályozását, 2012 végéig pedig a korkedvezményes nyugdíj szabályozásán sem változtatnak.